20 Ekim 2003 Pazartesi
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS   
  ·  POPULER KÜLTÜR   


11 yaşında öksüz bir manavdı 51 yaşında 51 market sahibi oldu

   
Kadir Caner, babası vefat edince 11 yaşında annesi ile birlikte ailenin ekmek kapısı küçük manavın başına geçti. Sonra bir bakkal, sonra bir market, bir market daha derken, 51 yaşına geldiğinde 51 marketin sahibi oldu

        EYLEM TÜRK
   
    Kadir Caner'in babası öldüğünde 11 yaşındaydı. Ağlamaya bile vakti yoktu, çünkü babasından kalan manav dükkanı onu bekliyordu. Hemen okulu bıraktı ve 'Caner Manavı'nın başına geçti. Sabahları dükkanın kapısını annesi açıyor, o ise sebze mevye alabilmek için halin yolunu tutuyordu. Çocuk haliyle 'büyük adam işleri' yapıyordu.
    İşleri iyi gitti. Ve her büyüyen iş gibi Kadir Caner de kazandığını işe yatırdı. Ancak manavı büyütmek yerine bu sefer baba dostlarının da yardımıyla bir bakkal dükkanı açtı: Caner Bakkaliyesi!
    Yine işler iyi gitti. Caner bakkalı bıraktı, market işine girdi. 1988 yılında 'Marketçi Kadir Caner'di.
    Fakat asıl 'katlanarak büyüme' bundan sonra gerçekleşti. 6 milyon sermaye ile Ankara Etlik'te ilk marketini açan Kadir Caner, "O ilk market bizim için dönüm noktası oldu. Ardı ardına marketler açtık. Zor günler de yaşadık ama yapabileceğim başka bir şey yoktu" diyor.
    Kadir Caner bugün 51 yaşında ve yaşı kadar markete sahip bir işadamı. Buna başarı öyküsü denmez de ne denir? Yıllık 120 milyon dolar ciroya yapan marketlerinin yanı sıra iki de soda fabrikasının sahibi. Caner, "Arkadaşlarım da 'senin öykün tam bir başarı öyküsü' diyor ama bana doğal geliyor. Ben bunu iş olarak görüyorum" diyor.
   
    Artık etiket yazmıyor
    Manav sahibiyken meyvenin sebzenin üzerine karton parçalarına yazılan fiyatlar iliştirdi. Bakkala geçtiğinde bir dönem fiyat etiketleri kullandı. Fiyatlar değiştikçe etiketleri de değiştirmek gerekti. Bayağı bir işti bu. Marketçiliğe geçtikten sonra teknoloji imdadına yetişti. Market sayısı arttıkça sistemin oturduğunu ve işleri yönetmenin daha kolaylaştığını anlatan Caner, artık sebze ve meyvelerin üzerine etiket yazmaktan kurtulduğunu anlatıyor. "Eskiden ürünlerin üzerine kendi elimizle etiket yazıyorduk. Bugün öyle değil. Şimdi barkodlar var" diyor.
   
    'Perakende bir sanat gibi'
    Canerler Market zincirinin sahibi Kadir Caner'e göre perakendecilik aslında sağduyu ve beceriklilik isteyen bir sanat gibi. "Bizim işimiz büyük ölçekli ve geniş kapsamlı ama biz bir büfe ya da dükkan sahibinin sağ duyusuyla hareket etmeye çalışıyoruz. Canerler'in başarısını her şeye rağmen bu noktada değerlendirmek gerekiyor. Ciromuzun yüzde 55'ine tam olarak hakimiz. Özel alım becerisi gerektiren şarküteri, meyve ve sebze ürünlerini çok daha ucuza müşterilerimize sağlayabiliyoruz. Bölgesel olarak halkın damak zevkini bilen ve buna dikkat ederek satın almalar gerçekleştiren personelimizin, ulaşmış olduğumuz başarıdaki payı büyük" diyor.
   
    Duygusal bağ kuruyor
    Rafların, ürünlerin, mağazaların aynı olduğu bu sektörde firma olarak ürün satmadıklarını söyleyen Caner, "Biz hizmet satıyoruz, güleryüz satıyoruz, insanı insan yapan değerleri anladığımızda başarı da gelmiş oluyor. Bu şekilde müşterilerimizle farklı duygusal bağlar oluşturmaktayız. İşlemlerden çıkıp ilişkilere odaklanıyoruz. Satış başına kârdan çok müşterinin hayat boyu değerlerine odaklanmayı bir prensip olarak belirledik. Bu yaklaşım bir anlamda maliyeti fiyat tabanlı olmaktan ilişkiler boyutuna çıkarmakta" diyor.
   
    Uydudan takip ediyor
    Caner için hava durumu da yaptığı işte büyük önem taşıyor. Ekibiyle birlikte hava durumunu uydudan takip edip ona göre pozisyon aldıklarını söyleyen Caner, "Perakendecilik kumar gibidir. Antalya'da yağmur varsa, bu bazı ürünlerde bolluğa, bazı ürünlerde kıtlığa sebep olur. Bu da satın almanı önemli ölçüde etkiler. Bol üründen kâr edersin, az olandan stoğu çekersin. Satın almada avantajı, kârı ve kaliteyi böyle sağlarsın. Ticaretimizin tamamı mevsimle ilgili. Peynir alıyorsunuz. Uydu var. Belli kanallardan önümüzdeki yıl nasıl olacak. Uydudan mevsimsel takip ediyoruz" diyor.
   
   
Türkiye'ye yayılacak
    İstanbul'da, Marmaris'te ve Bodrum'da da marketler açmayı planlayan Caner, "Şu anda sadece Ankara'da marketlerimiz var. Amacımız Türkiye'ye yayılmak. Şu anda çalışan sayımız bin 700. Hedefim toplam 10 bin kişi çalıştırmak" diyor.
    Caner, "Bu yıl 120 milyon dolar ciro beklentimiz var. 1988 yılında Ankara'nın Etlik semtinde 280 metrekare ve 22 kişi ile başlamış olduğumuz bu yolculuk, bugün 51 mağazası, bin 550 çalışanı ile devam ediyor. Aradaki bin 528 kişilik kazanımı, bunca yıllık kazancım olarak görmekteyim" diyor.
    Caner'e göre yoğun rekabetin yaşandığı perakendecilik sektörü, Batı ile kıyaslandığında daha başlangıç noktasında. Caner, parekende konusundaki deneyimlerini bu hafta yapılacak Parekende Konferansı'nda paylaşacak." Türkiye sektörün liderini önümüzde beş yıl aramaya devam edecek ve saflar
    netleşecek" diyor.
   
   
   

BUSINESS


Tavşan da çıkarabilir misiniz?
Cüzdanıma sahip olabilirsin, duygularıma asla
Çiller, bebeğine bakıcılık yaptı kendisi Yüzyıl Işıl'ı kurdu
'Merkez Bankası'nın yiğitleri TİM'i bassın!'
eti'nin bilmecesi balla çözüldü
İşadamı ailesi ile 'örnek olmak zorunda'
İstanbul'u terketti, o artık Bodrumlu
ESSELAMÜNALEYKÜM RİSKLER!
Hobisi KOBİ'ler
Çay bardağını en hızlı biz üretiriz
Tekel'e filtre ucu, Kızılay'a oyun kâğıdı üreterek büyüdü
Öğretmen sanıyorduk doktor çıktı...
Şirketlerin 'asgari sermaye şartı'na göre sermaye artırımında tarih tereddütü oluştu
11 yaşında öksüz bir manavdı 51 yaşında 51 market sahibi oldu
iyi şarap stresli üzümden çıkar
Sanal mutfak tasarlatıp, satışını yapıyorlar
Dijital Oyuncaklar
'Sizde kriz çıkınca Rusya ve Çin'e gittik'
Tibet yolcusu kalmasın...