20 Ekim 2003 Pazartesi
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS   
  ·  POPULER KÜLTÜR   


Müzisyenle mimarın sokak kapışması

   
Müzisyen Hasan Cihat Örter'in adının Üsküdar'da bir sokağa verilmesi, o sokağın ünlü sakinlerinin tepkisini çekti. Örter "Beni çekemiyorlar" derken, mimar Behruz Çinici "Biz bu bestekarı tanımıyoruz" diye konuşuyor

        ÖNAY YILMAZ
   
    Üsküdar'daki Salacak İskele Arkası Sokak'a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile müzisyen Hasan Cihat Örter'in adının verilmesine, sokağın ünlü sakinleri Kalkavan ve Çinici aileleri karşı çıkıyor.
    TBMM Camisi ve Meclis Lojmanları ile ODTÜ'nün mimarı, Kerim Ağa Han Ödülü sahibi Behruz Çinici; bu ismin verilmesine itiraz eden ve imza veren yaklaşık 200 mahalle sakininin sözcüsü konumunda. Çinici'ye göre bu karar İstanbul'un tarihi dokusu, örf ve adetleriyle bağdaşmıyor; Fatih'in ilk namazını kıldığı caminin bulunduğu bu tarihi sokağa verilen ismin seçilmesi yanlış.
   
    "Sevilmeyen birinin adı sokağımıza verilemez"
    "Nasıl ve ne tür bir müzik ile meşgul olduğu bilinmeyen, musiki arşivlerinde yer almayan sözde bir bestekarın adının, halka rağmen verilmesi yasa ve yönetmeliklere aykırı" diye konuşuyor Çinici. "İlgili yasa, yönetmelik ve genelgelerce, kentin cadde, sokak veya parklarına kimlerin adının verilebileceği bellidir. Buna layık kişiler, devlet ve millete hizmetleriyle tanınmış kişiler veya halk tarafından kabul görmüş sanatçılar olabilir. Halkın tepkisini çeken ve sevilmeyen birinin bu sokağa isminin verilmesi, halkı dışlayan ve yanlış bir karardır." Çinici bu isim değişikliği nedeniyle moralinin çok bozuk olduğunu söylüyor. Bu kararın yanlışlığını İstanbul Valisi'ne bildirmeye ve yürütmeyi durdurma için mahkemeye başvurmaya kararlı.
   
    Muhtar: "Birkaç yıldır burada oturuyor, pek tanınmaz"
    İmrahor Salacak Mahallesi'nin 30 yıllık muhtarı Vahide Şahin de, çok önemli insanların bulunduğu bu mahalleye, burada yedi-sekiz yıldır ikamet eden ve pek bilinmeyen Hasan Cihat Örter'in isminin verilmesinin hatalı bir karar olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
    Aynı sokakta oturan işadamı Kaşif Kalkavan da özel antetli kağıda yazdığı imzalı itiraz dilekçesinde, sokağa Hasan Cihat Örter'in isminin verilmesinin yanlış bir karar olduğunu savundu.
   
    "2 bin konser verdim, yedi göbek Salacaklıyım"
    Bestekar Hasan Cihat Örter ise tabela değişikliğinin doğum günü olan 24 Ekim'de gerçekleştirileceğini, hayattayken insanların isimlerinin verilmesinin doğru bir karar olduğunu söylüyor. Kendi adına yönelik tepkilerin kıskançlık ve çekememezlikten kaynaklandığını belirten Örter, "Ben başarılı bir bestekarım. Uluslararası alanda da bunu kanıtladım. 11 yaşımdan beri 70'e yakın ülkede 2 bin konser verdim, 10 albüm çıkardım ve 5 kitap yazdım. Yabancı kataloglara girdim. Ülkemizde gerçek sanatçılar pek bilinmiyor. Adımın sokağa verildiğini rüyamda görsem inanmazdım" dedi.
    Adının verilmesinde müziksever ve udi kaymakam Saffet Karahisarlı ile Belediye Başkanı Yılmaz Bayat, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tevfik Bozömer'in de büyük rolü olduğunu söyleyen Örter, "Biz yedi göbek Salacaklıyız. Üsküdar'daki her türlü etkinliğe katıldım ve okullarda çalınan birçok Üsküdar bestesi yaptım. Üsküdar'ın adının geçtiği bir tek 'Katibim' bestesi vardı" diye konuştu.
   
   
"Değerli sanat yönünü duymadık"
    Salacak İskele Arkası Sokak sakinleri de Üsküdar Belediyesi'ne yazdıkları imzalı itiraz dilekçesinde şöyle dediler:
    "Bestekar Hasan Cihat Örter Bey'in değerli sanat yönü bugüne kadar Salacak İskele Arkası Sokak sakinleri tarafından hiçbir şekilde duyulmamıştır. Bu civarda hiçbir konserine rastlanmamıştır. Sokağımıza büyük bir ses getirecek herhangi bir sosyal aktivite ve hizmette bulunmamıştır. Gençlerimize örnek olacak herhangi bir sanatsal girişimi olmamıştır."
    Sokak sakinleri dilekçelerinde, "Uzun yıllardır Salacak İskele Arkası Sokak'ta ikametgah edenlerin hiçbir değeri ve hakkı yok mudur ki herhangi bir anons yapılmadan bu husus direkt resmi bir karar olarak gündeme geliyor?" diye sordular.
   
   
Tartışmalı sokak isimleri
   
 • Kadıköy'de 1997'de Hasan Ali Yücel Sokağı, Hazırcevap Sokağı olarak değiştirilmek istendi. Semt sakinleri itiraz etti. Belediye Başkanı Selami Öztürk mahkemeye başvurdu, dava sürüyor.
 • Teşvikiye Caddesi'nin adı 2001'de Şişli Belediyesi tarafından Üzeyir Garih Caddesi yapılmak istendi. Yazarlar ve aydınlar bu karara karşı çıkınca, belediye geri adım atmak zorunda kaldı.
 • Futbolcu Ümit Davala'nın ismi, geçen yıl İzmir Narlıdere Belediyesi tarafından bir sokağa verildi. Ancak Davala bir gazeteciyi dövünce belediye bu kararı değiştirerek sokağa Fidan adını koydu.
 • Ayvalık ilçesinin Küçükköy beldesi, Hülya Avşar'ın evinin bulunduğu bulvara sanatçının adını verdi. Ancak belde sakinleri, Avşar'ın tanıtım konusunda gayret göstermediği gerekçesiyle geçen ay bu karardan vazgeçilmesini istedi.

 •    

  Ahmet Turhan Altıner
  Ali Rıza Kardüz
  Mine Kırıkkanat
  İlber Ortaylı
  Ülkü Tamer