22 Aralık 2003 Pazartesi
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS   
  ·  POPULER KÜLTÜR      
Orkinoslar Japonya'ya gidiyor

        TOKYO
   
    İstanbul'dan Tokyo'ya uçarken "koltuk komşum", "Şu anda bizim koltukların altında 8 ton 'ton' var" deyince ne dediğini anlayamadım. Kendini tanıttı: "Ben Akua - Dem firmasının yöneticisiyim. Biz THY'nin yolcu uçaklarının bagajında devamlı olarak Japonya'ya 'ton - orkinos' balığı yollarız. Bu uçakta da tam 116 adet taze orkinos var" dedi.
    Öztürk Şerefoğlu "Maraş"lı ortaklarıyla Çeşme'nin Ildır köyünde, deniz içinde orkinos çiftliği kurmuş. Her biri 100 - 120 ton balık alan 8 kafeste orkinos besliyor. Her kafeste büyüklü küçüklü bin ile iki bin beş yüz orkinos var. Mayıs - haziran aylarında 45 günlük av süresince her biri 200 bin - 2 milyon dolar değerinde 40 tekne 45 günlük av mevsiminde Akua - Dem için Akdeniz'de orkinos avlıyor. Orkinos ağ ile yakalanıyor. Yakalanan orkinosun bir bölümünün kafası ve kanatları kesilerek donduruluyor. Bir bölümü de ağlar içinde denizin altından çekilerek Çeşme'deki kafeslerine taşınıyor. Kafese konulan orkinoslar 5 - 8 ay doğal deniz ürünleri ile, istavrit, karides, uskumru ile besleniyor. Bu besleme süresinin amacı (1) Yağ oranının ayarlanması, (2) Tüketicinin damak tadının temini, (3) Pazardaki talebe göre arzın ayarlanması.
   
    İthalatın 600 tonu orkinos
    Orkinosun alıcısı Japonlar. Japonya yılda 3 milyon 200 bin ton deniz ürünü ithal ediyor. Bunun 600 bin tonu orkinos. Bunun da 30 bin tonu, en kaliteli "Blue Fish Tuna" denilen Akdeniz orkinosu. Akdeniz ülkeleri Akdeniz'deki orkinosların avlanması için yıllık 30 bin ton kota belirlemiş.
    Türkiye kota dağılımında pay almakta gecikmiş. Ama 3.500 ton kota payı olduğunu iddia ediyor. Türkiye bu kotayı kullanabilse çiftliklerde beslediği orkinoslar nedeniyle yılda 8 bin ton ihracat yapabilir.
    Bizim balıkçılar avladıkları orkinosu teknelerinde 6 dolardan satıyor. İhracatçı THY'ye kilo başı 2.85 dolar taşıma ücreti ödeyerek bu orkinosları Japonya'ya en aşağıya 20 dolara pazarlıyor. Bizim orkinoslar cıva gibi zararlı madde içermediği için pek makbul. Kalitelisinin kilosunun 200 dolara kadar satılabildiği söyleniyor.
    Türkiye'de balık çiftliği kurarak Japonya'ya orkinos ihraç eden 4 büyük firma var. Öztürk Şerefoğlu, haftada 5 gün THY uçağı ile Japonya'ya taze (donmamış) orkinos ihraç ettiklerini, her seferde 5 - 15 ton (60 - 180 adet) orkinos ihraç ettiklerini anlatıyor.
    Japonya'ya 2002 yılında satabildiğimiz tüm ihraç ürünlerinin değeri 118 milyon dolar. Bunun yüzde 14'ünü oluşturan 16.5 milyon dolarlık ihracat geliri orkinos satışından elde edilmiş.
   
    guras@milliyet.com.tr
   
   

Taha AKYOL
Türki Cumhuriyetler ve Türkiye

Çetin ALTAN
İyi işlemeli ki...

Fikret BİLA
Kürtler'in hamlesi

Yasemin CONGAR
'Annan Planı temel alınmalı'

Hasan PULUR
"Batıda ne varsa bizde de olsun!"

Derya SAZAK
İki boş kovan

Ece TEMELKURAN
Bir kitap yazdım; patladım!

Yaman TÖRÜNER
Cıngıllıoğlu-Süzer

Osman ULAGAY
Dünya futbolunun zirvesinde kavga

Güngör URAS
Orkinoslar Japonya'ya gidiyor