08 Ocak 2004 Perşembe
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS   
  ·  POPULER KÜLTÜR   
  ·  EGE   


Diş yapısı bozuk orta yaşlıya şeffaf kalıp tedavisi

   
'Diş teli küçük yaşta takılır, büyüklere olmaz' diye bilirdik. Ama artık yetişkinler de takabiliyor. Üstelik 'ınvısalıgn' yöntemiyle tel yerine şeffaf kalıplar kullanılıyor. Amerikalı aktör Tom Cruıse'un da kullandığı bu kalıplarla diş tedavisini, Türkiye'de Doç. Dr. Ahmet Keleş uyguluyor

        ESRA AKIN
   
    Türkiye'de de uygulanmaya başlanan 'invisalign' yöntemiyle diş tellerine veda ediliyor. Lens gibi kolay uygulanan bu yöntemle çarpık dişler şeffaf diş kalıbı şeklindeki 'apere'lerle estetik görüntüyü bozmadan tedavi ediliyor.
    Türkiye'de, Harvard Üniversitesi'nde tanıştığı 'Invisalign' yöntemi ile diş tedavisi yönetimini uygulayan Doçent Doktor Ahmet Keleş'in verdiği bilgiye göre daha önce küçük yaşta yapılabilen diş bozukluğu tedavisi, artık şeffaf kalıplarla yetişkinlerde de yapılabiliyor. Bu kalıpları takanlar altı ya da sekiz haftalık kontrollerle tedavi sürecine başlayabiliyor. Kişinin kendi kendine takabileceği aparelerin kullanılması da oldukça pratik. Günde en az 20 saat ağızda durması gerekiyor ve sadece yemek yerken çıkartılıyor.
    Ortodontist Keleş, "Sadece bu yöntemle takılan apereler ilk bir hafta dişlerde bir rahatsızlık ve ufak ağrılar yapabilir. Ama dişle uyum sağladıktan sonra bu rahatsızlıklar da bitiyor" diyor.
    Sadece Amerika'daki Great Lakes firması tarafından üretilen şeffaf apereler için iki ay beklemek gerekiyor. Diş ölçümleri Amerika'da bilgisayar ortamına aktarılıyor ve görüntülerle tedavi süreci hastaya mail olarak gönderiliyor. Kalıplarına kavuşan hastalar iki haftada bir apere değiştirerek minimum altı ay süren tedaviye başlıyorlar.
    12 yaşından sonra azı dişleri çıkan herkesin 'invisalign' yöntemiyle tedavi edileceğini belirten Keleş, "Buradaki en önemli nokta her ortodontist bu yöntemi uygulayamaz. Kesinlikle bu yöntemin eğitimini almaları gerekiyor" diyor ve ekliyor "İnvisalign yöntemini daha çok yoğun bir çalışma temposu içinde olan kadınlar tercih ediyor."
   
        'Keles Slider' yöntemini geliştirdi
    1989 yılında İstanbul Diş Hekimliği Fakültesini bitiren Keleş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sağladığı bursla 1990 yılında Harvard Üniversitesi'nde doktoraya başlıyor. Doktorasını bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi'ne Yardımcı Doçent doktor olarak atanan Keleş burada 7 - 8 doktora öğrencisi yetiştiriyor. Bir yıl sonra Connecticut Üniversitesi'nden teklif alan Ahmet Keleş, burada klinik şefliği yapıyor. İki ay önce de eski okulu Harvard'a dönen Keleş, şu anda ortodonti tedavi süresini nasıl kısaltabileceği konusunda farelere tel takarak deneysel araştırmalarda bulunuyor. Doktor Keleş'in geliştirdiği 'Keles Slider' yöntemi Amerika'da uygulanıyor. Bu yöntemle, dışa doğru fırlamış dişleri çekmek yerine apereler yerleştiriliyor. Doç. Dr. Ahmet Keleş'e ABD'deki 001 860 796 55 39 no'lu telefondan ulaşabilirsiniz.
   
   
   

BUSINESS


Bush, bittin oğlum sen...
Bushsever misiniz, Bushsevmez mi?
Krizde işsiz kaldılar Ayşe Teyze oldular
AKP'nin 'isim günü'
Güzellik sektöründe son trend iç güzelliği artırmak
Dolar aidatlı bilimsel spor
Türkiye'nin zeytin haritası çıkarılıyor
OECD'nin tek Türk direktörü, Paris'te Türk kahvesinin müdavimi...
Politikacılar da etik değerlere sahip çıkmalı
Uçaklarda çay kahve dağıtıyordu lojistik şirketi patronu oldu...
Kıdem tazminatı tavanı arttı
Levi's artık 'kriz bekçisi'ne emanet
Japonlar, Louis Vuitton kotasını 'kahve teşviki' ile deliyorlar
Josephine Powell ya da 1 milyon dolar nasıl harcanır?
'Zoraki' girişimci ortaklar 2 milyon dolar ciro yapıyor
Diş yapısı bozuk orta yaşlıya şeffaf kalıp tedavisi
Reklamlar