07 Mart 2004 Pazar
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  BUSINESS   
  ·  POPULER KÜLTÜR   
  ·  EGE   


İnternet üzerinden "selam"

   
Dünya Müslüman gençlerinin buluşma noktası olmak isteyen internet sitesi Naseeb.com'un şu anda 50 bin üyesi var. Bu sitede diğer üyelerin sadece ilgi alanlarını, mesleklerini değil, dindarlık durumlarını da öğreniyor, ona göre kendinize eş ya da arkadaş seçiyorsunuz

        ASLI ÇAKIR
   
    "Ben ilerici Müslümanım"
    Monis Rahman 33 yaşında. Amerika'da, Wisconsin Üniversitesi'nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği okudu. Standford Üniversitesi'nde mastır yaptı. İlk işi Intel'de çip tasarımcılığı. Daha sonra Silikon Vadisi'nde 10 yıl boyunca birçok ünlü marka ile çalıştı. Tüm bu tecrübelerinden hareketle Naseeb.com'u açmak için Pakistan'a döndü. Kendisini ilerici bir Müslüman olarak tanımlıyor ve "Çevremde benden daha dindar arkadaşlarım olduğu gibi çok daha fazla liberal görüşlere sahip arkadaşlarım da var" diyor.
   
    Erkek, 21 yaşında. Amerika'da yaşıyor. Hip hop'a bayılıyor. Yıllık kazancı 150 bin doların üzerinde. Kendisine yemek pişirebilecek bir kadınla tanışmak istiyor. Ve www.naseeb.com'a giriyor.
    22 yaşında, kadın. Pakistan'da yaşıyor. Kendini geleneksel Müslüman-Sünni olarak tanıtıyor. Sinemayı seviyor. Ruh eşini arıyor. Ve naseeb.com'a giriyor; "I will find him here, inshallah" (Onu burada bulacağım inşallah) diyor.
    Naseeb, bildiğimiz nasip. Arapça, Urduca, Persçe, Malayca, Endonezya dili Bahasa, Hintçe ve Türkçede aynı anlama geliyor; yani kader-kısmet. İşte bu kader-kısmet sitesi Naseeb de birçok online tanıştırma sitesi gibi insanları internet üzerinde buluşturuyor. Üyeler kendi profillerini yaratıyor; ilgi alanlarını, hobilerini, okullarını belirtiyorlar. Daha sonra da diğer üyelerin profillerine bakarak arkadaş arıyorlar. Ama bu site özellikle Müslüman gençleri hedefliyor.
    Naseeb'de dünyanın birçok ülkesinden kadın-erkek, kendinize uygun Müslüman bir arkadaş seçebiliyorsunuz. Üye olurken dini durumunuzu da belirtiyorsunuz. Müslüman mısınız, başka bir dinden misiniz? Şii misiniz, Sünni misiniz? İlerici misiniz, muhafazakar mısınız? İsterseniz fotoğrafınızı da siteye gönderiyor, isterseniz de sitedeki size uygun çizimlerden birini seçiyorsunuz. Başı kapalı, peçeli, başı açık, sarışın, esmer...
    Sitede sohbete katılabiliyor, size uygun kişilerden gelen mesajları kontrol edebiliyor ya da sadece şiir, şarkı sözü, makaleleri ve İslami bilgileri paylaşabiliyorsunuz. Bu İngilizce sitede kendinize uygun birini bulursanız da internet üzerinden "selam" gönderiyorsunuz.
    Ben de yazıyı yazmadan önce sitede biraz sohbet ettim. Sohbete katılanların çoğu erkekti. Yaşları 19-30 arasındaydı. Bazıları "salam" (selam) diye lafa başlıyordu, bazıları "hi" (merhaba) diye. İngilizce cümlelerin arasına "elhamdülillah" sıkıştıranlar da oldu.
    Sitenin kurucusu ve Naseeb Networks'ün CEO'su Monis Rahman "Çoğu Müslüman aile hâlâ çocuklarını görücü usulü ile evlendirmek istiyor. Naseeb.com Müslüman gençlere kendi ilişkileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma şansını yaratıyor" diyor.
   
        "Siteye üye olan kadınların yaş ortalaması 23, erkeklerinki 26"
    Neden böyle bir site yapma ihtiyacı hissettiniz? Müslümanların internet üzerinde sohbet etmek ya da tanışmak isteyeceği insanlar farklı mı? Nelere dikkat ediyorlar?
    Sadece Müslümanların birbirleriyle tanışabilecekleri, buluşabilecekleri bir yer yoktu internet üzerinde. Biz bunu sağlıyoruz. Ayrıca bazı Müslümanlar kapanırlar ve kapanılması gerektiğine inanırlar, bazı Müslümanlar sadece helal yiyecekler yerler, içki içmezler, bazıları dans etmeye bayılırken bazıları müziği onaylamaz. Bizim sitemizde bir test var. Bu testi cevapladıktan sonra ne kadar dindar olduğunuz ya da dinin hangi gereklerine sıkı sıkıya bağlı olduğunuz ortaya çıkıyor. Çünkü bazı Müslümanlar için arkadaş olacakları zaman ya da eş aradıklarında bunlar çok önemli. Tabii hem profiller hem de varsa fotoğraflar diğer üyelerle paylaşılmadan önce bir kontrolden geçip onaylanıyor.
   
    Bu site nasıl ortaya çıktı?
    Naseeb bir yıllık bir çalışmanın ürünü. İnternet kullanıcılarındaki artışlara baktığımızda, Müslüman kullanıcılardaki artış genel artışa oranlandığında beş kat daha fazlaydı. Ayrıca Kuzey Amerika ve Avrupa'daki Müslüman internet kullanıcılarının sayısı da hayli yüksekti. Bu yüzden de Müslüman hedef kitleye yönelik bir iş yapma konusunda heyecanlandım.
   
    Şu anda kaç üyeniz var? Üyeleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?
    Daha sitemiz açılalı birkaç ay olmasına rağmen şimdiden yaklaşık 50 bin üyemiz var. Her gün yaklaşık 300 yeni üye katılıyor aramıza. Ve yine günde 5 bin 200 üyemiz naseeb.com'a giriyor. Şu anda üyelerimizin yüzde 52'si kadın, yüzde 48'i erkek. Yüzde 84'ü Amerika, Kanada ve İngiltere'den. Kadınların ortalama yaşı 23, erkeklerinki ise 26.
   
    "Müslüman internet kullanıcılarının yüzde 15'i Türkiye'den"
    Siteyi ne zaman, nerede açtınız? Kaç kişi çalışıyor sizinle birlikte?
    Naseeb.com 20 Ekim 2003 tarihinde açıldı. San Jose, Kaliforniya'da temsil ediliyoruz. Sitenin teknik altyapısı ve uygulaması ise Lahor, Pakistan'da yapılıyor. Şu anda bizimle birlikte 22 kişi çalışıyor.
   
    Türkiye'den üyeleriniz var mı?
    Henüz Türkiye'de tanıtıma başlamadığımız halde şimdiden yüzlerce üye var ülkenizden. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke çünkü Müslüman internet kullanıcılarının yüzde 15'inin Türkiye'de olduğunu biliyoruz araştırmalarımız sonucunda.
   
    Üyelerinizin anne-babaları siteniz hakkında ne düşünüyor?
    Ebeveynler genel olarak naseeb.com'a pozitif bakıyorlar. Naseeb.com en azından çocuklarının kendi kafalarında, kendilerine uygun arkadaşlarla hem de daha güvenli bir ortamda tanışmasını, buluşmasını sağlıyor. Çoğu Müslüman anne-baba için çocuklarına uygun bir eş bulmak çok stresli hatta korkutucu bir süreç. Naseeb.com bunu kolaylaştırıyor.
   
   
        "Bikinili fotoğrafları kullanmıyoruz"
    Sitenizi diğer buluşturma sitelerinden ayıran başka ne farklar var?
    Diğer sitelerde her fotoğrafı yayınlıyorlar ama bizde bir kadın bikinili fotoğrafını gönderdiyse onu koymuyoruz mesela.
   
    Bu site sadece evlenmek için mi kullanılıyor?
    Hayır, insanlar bu sitede arkadaş da bulabilirler. Ben Lahor'da birlikte basketbol oynayabileceğim bir arkadaş da arıyorum. Ayrıca şöyle düşünün. Siz Amerika'ya okumaya gideceksiniz ve kendi memleketinizden, orada yaşayan Müslüman bir oda arkadaşı arıyorsunuz. Gitmeden önce Naseeb'de bunu bulabilirsiniz.
   
    Siz de Naseeb'i kullanıyorsunuz yani... Sadece basketbol arkadaşı mı arıyorsunuz?
    Geçenlerde de naseeb.com üzerinde benimle aynı liseye gitmiş insanları aradım ve yüzlerce kişiyle karşılaştım. Bu çok eğlenceliydi. Ayrıca eğer dışarılarda bir yerde bir ruh eşim varsa, mutlaka naseeb.com üzerinde karşılaşırız diye düşünüyorum. Eğer hala naseeb.com'a üye değilse de bir gün gelecektir.
   
    Şu anda sizin ve ekibinizin internet üzerinde başka sitesi var mı?
    Evet var. Şirketimiz Naseeb Networks
    4 milyon 200 bin kullanıcısı olan bir e-kart sitesini de yürütüyor. İsmi EidMubarek.com. Bu site şu anda Müslümanların en çok trafik sağladığı sitelerden biri internette.
   
   
   

Ahmet Turhan Altıner
Ali Rıza Kardüz
İlber Ortaylı
Tuba Akyol
Ülkü Tamer
Yalvaç Ural
Yasemin Çongar