Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 12 Mayıs 2004 / Çarşamba  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Popüler Kültür      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Yorumsuz yorum!


Aşağıdaki her iki alıntı da Başbakan Tayyip Erdoğan'a ait... Her ikisini de dünkü Grup toplantısında yaptığı konuşmadan aldık.
Alıntı 1) ... Beni yaralayan ne oldu? İzmir İktisat Kongresi'ndeyiz. Üniversiteler Arası Kurul Başkanı beni arıyor. Ne diyor biliyor musunuz? (Efendim iki arkadaşımız oradaki çalışmalar esnasında aldatıldı.) Dedik ki: (Bunlar iki tane koskoca rektör, nasıl aldatılır?) Bunlarda akıl baliğ değil mi?
Alıntı 2) ... Üniversitelerde sorunların enine boyuna tartışılması, ayrıntılı anketlerle üniversite camiasının eğilim ve görüşlerinin belirlenmesi için bizden hep zaman istediler. Buradan milletime sesleniyorum; sevgili milletim, bir Başbakan dört kez aldatılır mı? Size soruyorum?

Esenboğa Havalimanı VIP salonu, ABD Başkanı Bush gelecek diye yenilenecekmiş! Dünya çok değişti... Amerikalılar ilk geldiğinde genelevler boyanmıştı...
Arif Ayhan

Sinan'ın işi zor
Devlet, gazeteci Sinan Kara'yı Datça'da sıkıştırdı... Gazete - mahkeme - hapishane üçgeninde dolaştırılıyor. Sinan Kara bugün Datça'da yine yargı önüne çıkıyor. Bu seferki "suçu" Kaymakam Savaş Tuncer'i mesai saatleri içinde denize girerken "şortla" görüntülemek... O arada edep yerlerinin göründüğü iddia ediliyor...
Neticede Kaymakamın mesai saatlerinde denize girmesi suç değil, görüntülenmesi suç. Gazeteci tek başına... Karşısında kaymakamı, yargıcı, savcısıyla "devlet"...
Sinan derdini kime, nasıl anlatacak?

Haftanın filmi: Cüppeler Savaşı / Rektör cüppesi İmam cüppesine karşı
Haldun Ertem

Kılavuzumuz Atina
Uzak yol kaptanı Ahmet Gökçe, Deniz Som'a yazdığı mektupta anlatıyor:
- Biz profesyonel denizciler ne yazık ki DMİ'nin hava raporlarına güvenmiyoruz ve en güvenilir tahminleri yüzde 95'ten fazla tutturma oranı ile Atina Üniversitesinden alıyoruz... Atina Üniversitesi beş günlük tahmini 6 saatlik periodlar halinde ve çok anlaşılır haritalarla bize bildiriyor..."
Devlet Meterooloji İşletmesinde 3 bin kişi çalışıyormuş. Ancak anlaşılan bu kalabalık meteoroloji cihazlarını kullanamıyor. Neyse ki Atina var!

BBC'ye yakışır mı?
Türkiye'de de izlenebilen İngiliz BBC Prime kanalında bu gece Türkiye saatiyle ile 23:00'te SPOOKS adlı bir macera dizisi yayımlanacak...
Dizinin bir bölümünde Kürtler İngiltere'deki Türk Konsolosluğu'nu basıyor. Bu militan Kürtler BBC internet sitesinde "Kürt Kurtuluş Ordusu" olarak tanıtılıyor... İngiliz medyasına göre IRA kesinkes terörist bir örgüttür ama PKK veya Kongra Gel özgürlük savaşçısıdır... Daha doğrusu terör İngiltere'ye karşı terörse de Türkiye'ye karşı özgürlük savaşıdır...
Haberi gönderen Çağdaş Gezer soruyor: Londra'daki Büyükelçiliğimiz uyuyor mu?

Anayasa dersi!
Dün, önce Tayyip Erdoğan'dan "milli egemenlik" nutku dinledik, ardından Anayasa hukukçusu YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in Başbakan'a verdiği "milli egemenlik" dersini...
Ne dedi Grup'ta Başbakan?
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise... Egemenlik hakkının kullanıldığı yer de burası ise o zaman herkesin buna saygı duyması gerekir."
Peki buna ne yanıt verdi Teziç?
"Anayasamıza göre egemenliğin aidiyeti başka şeydir, onun kullanılması başka şey... Anayasamızın 6. maddesine göre egemenlik kayıtsız şartız Milletindir. Yani egemenlik kayıtsız şartsız Millete aittir. Ancak yine aynı maddeye göre Türk Milleti egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanır. TBMM, egemenlik hakkını kullanan tek organ değildir. Mesela yargı bunlardan biridir ve kararlarını Türk milleti adına verir. TBMM ayrıca son sözü söyleyen organ da değildir. TBMM'nin yaptığı kanunlar birer siyasi tercihtir. TBMM bu tercihi yaptıktan sonra iş bitmez. Yaptığı tercihin Anayasa'ya uygun olması lazımdır ki buna da Anayasa Mahkemesi karar verir. ...Batı'da, örneğin İngiltere'de Anayasa Mahkemesi'nden de güçlü bir unsur; kamuoyu vardır.
... İktidar çoğulcu bir anlayışa mı sahiptir yoksa çoğunlukçu anlayışa mı sahiptir? Benim çoğunluğum var anlayışı çoğunlukçu anlayıştır, bunu demokrasiyle bağdaştırmak mümkün değildir. Girmeye çalıştığımız AB'de çoğunlukçu değil çoğulcu anlayış geçerlidir, egemendir.
(Başbakan) Milletle benim aramda mutabakat vardır, diyor. Mutabakat. Yani uyum, yani konsensüs. Anayasamıza göre seçenle seçilen arasında temsil ilişkisi vardır. Yoksa ben, beni seçenlerle aynı şeyleri düşünüyorum, denemez."
Başbakan'a tavsiyemiz "milli egemenlik"le ilgili bilgisini genişletmesidir.

Yıllardır Midnight Express filmiyle Türkiye'yi barbar gösterenler... Acaba Irak'taki rezaletin filmini "Rumsfeld Express" adıyla dünya sinemalarına dağıtmayı düşünüyor mu?
Ümit Şen - Paris


m.asik@milliyet.com.tr
Taha AKYOL
Üniversite için yumuşama

Çetin ALTAN
Patlamalar, çatlamalar ve kıpkırmızı gelincikler...

Melih AŞIK
Yorumsuz yorum!

Fikret BİLA
Erdoğan'ın konuşması

Hasan CEMAL
Sağduyu!

Güneri CIVAOĞLU
Düşman / dost

Abbas GÜÇLÜ
Sorunların temelinde 'güvensizlik' yatıyor

Hurşit GÜNEŞ
İthalattaki artışın nedeni kur değil, canlı talep

Nail GÜRELİ
Kurnazlığın böylesi

Sami KOHEN
Kafkasya altüst!

Mehmet Y. YILMAZ
Belli ki Başbakan gerilmiş

Hasan PULUR
Romantik Fenerbahçeli!

Ece TEMELKURAN
En "arka bahçe": İmam hatipleştirilen liseler!

Yaman TÖRÜNER
Ne yapılmalı?

Osman ULAGAY
Dünyada 'bol para'ya vedanın sancıları

Güngör URAS
Halkın güveni sarsıldı

M. Ali BİRAND
AKP, sert yüzünü gösteriyor

© 2004 Milliyet