Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 31 Mayıs 2004 / Pazartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'Sabah'ın sahibi kim?' sorusuna yanıt yok

TMSF, avukat Kazan'ın 'Sabah gazetesinin gerçek sahibi kim' sorusuna, 'Araştırma yapılması gerekir' diyerek yanıt vermedi

ŞÜKRAN PAKKAN İstanbul

İstanbul Barosu eski Başkanı avukat Turgut Kazan, Bilgi Edindirme Yasası'na dayanarak TMSF'ye yönelttiği "Sabah gazetesi sahibinin kim olduğu ve Turgay Ciner'in sıfatına" ilişkin sorusuna yanıt alamadı.
Avukat Kazan, kişilik haklarına saldırı konularında açtığı ve açacağı davaları gerekçe göstererek 26 Nisan'da TMSF'ye yaptığı başvuruda şöyle dedi:
"Kişilik haklarına saldırı nedeniyle, gazetelere karşı açılacak davalarda, gazete sahibi sorumludur. TMSF alacakları tahsil imkânları ararken doğal olarak bazı sözleşmeler imzalıyor. Ve Sabah gazetesi için de TMSF ile Merkez Gazete AŞ adına Ciner'le de benzer bir sözleşme imzalandığı anlaşılıyor. Ciner'in Sabah'ın sahibi olduğu herkesçe biliniyor. Gazetenin kendisi de bu gerçeği açıkça itiraf ediyor. Demek ki, Basın Yasası'yla getirilen güvenceyi hayata geçirebilmek için, Sabah aleyhine açılacak davalarda, gazete sahibi sıfatıyla Ciner'i hasım göstermek gerekiyor. Ama bu sorun doğduğu günden bu yana, Ciner gazete sahibi değil, yayınlayan olduğunu belirtip, husumet itirazında bulunuyor. Böylece Basın Yasası delinmiş oluyor. Bu nedenle, Ciner'le yapılan mutabakatın niteliği hakkında bilgi edinme ihtiyacı duyuyoruz."

Bir kısım yayın sahibi
Kurum, 18 Mayıs'ta verdiği cevapta, "Ciner, lisans sözleşmelerinin sınırlı ölçüde kefili durumundadır. Fon'da ilginin Basın Yasası gereği süreli yayın konumu, durumu, sıfatı hakkında başkaca bir bilgi yoktur. Bilgi isteğiniz için araştırma yapılması gerektiğinden, 4982 sayılı yasanın 12. maddesine göre, kapsam içerisinde bulunmamaktadır" denildi.
12. madde, "Başvuru, kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi ve belgelere ilişkin olmalıdır" diyor.
EKONOMİ
El Cezire özgürlük mü, nekrofili mi?
'Sabah'ın sahibi kim?' sorusuna yanıt yok
'Operasyonlar sürecek'
Batık bankaya 'siyasi kurtarma' yolu açılıyor
Dünya medyası İstanbul'da buluştu
Hummer'ın vergisi 19 kat artırılıyor
AB ile sigortaya yabancı ilgisi artacak
25 bin şüpheliye vergi denetimi
İrlandalı bankacının porno itirafı
Yeni Lira'ya geçmek isteyen halk euroya sıcak bakmıyor
Güler: Elektrik ve doğalgaza zam yok


Güngör URAS
Gelir dağılımında 700 bin kişi ayrıcalıklı
Acaba halkımız giderek zenginleşiyor mu? Yoll...
Yaman TÖRÜNER
Soru önergeleri ve laf olsun cevaplar
Geçen hafta, IMF tarafından Bankacılık Düzenl...


 2003 yılında ekonomide neler oldu
© 2004 Milliyet