Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 10 Haziran 2004 / Perşembe  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Wımbledon'da 'güvercin sorunu' şahinle çözülecek

Wımbledon Tenis Turnuvası'nda Tım Henman, Serena ve Venus Wıllıams gibi ünlü tenisçilerin dikkatini dağıtan güvercinleri kovmak için şahinler göreve çağrıldı. Şahin terbiyecisi Wayne Davıs'in şirketi Avıan Control Systems'e ait şahinler, maç sırasında ortaya çıkan güvercinleri kovacak. Davıs'in şahinleri, kireçtaşından yapılmış Westmınster Abbey Kilisesi'nin yanı sıra İngiliz Hava Kuvvetleri için de çalışıyor


Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Wimbledon Tenis Turnuvası'nın en önemli anlarında sahneye çıkan ve tenisçilerin dikkatini dağıtan güvercinler, bu yıl ortalarda gözükmeyecek. 21 Haziran'da başlayacak turnuva öncesi şahinler göreve çağrıldı. Tenis yıldızları korttaki yerini aldığında karşılaşmaların sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını havadaki şahinler garantiye alacak.
2001 yılında 54.4 milyon dolar ve 2003 yılında ise 43.9 milyon dolar kâr açıklayan, en önemli geliri televizyon yayınları olan Wimbledon işi şansa bırakmıyor. Tim Henman, Serena ve Venus Williams gibi yıldızların oyuna konsantre olmalarını şahin terbiyecisi Wayne Davis ve şahinleri sağlayacak.
"Wimbledon'u izlemeye gelenler çileklerini yerken tepelerinde süzülen karartının güvercinlerin peşinde olduğunun farkında bile olmayacak" diyen Davis, "Eşim televizyonda güvercinlerin oyunu böldüğünü farkedip Wimbledon organizatörlerini aradı. Onlar da güvercinleri uzak tutmak için benim kuşlarımdan yararlanma fikrini benimseyince bu değişik işin sahibi oldum" diyor. Davis'in 13 yıl önce kurduğu Avian Control Systems şirketi fabrikaları, hastaneleri ve tarihi binaları da kuşların istilasından koruyor.

Ordu da müşterisi
1968 yılında çift erkekler finalini bile bölmeyi başaran güvercinler oyunculardan ve otoritelerden çekinmemesiyle tanınıyor. Wimbledon yıllar içinde yüksek teknoloji kullanan bir organizasyon haline gelirken güvercin problemine bulunan en insani ve en etkin çözüm şahinler oldu. Şahinler turnuva zamanı dışında da Wimbledon çevresi güvercinlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecek. Güvercinler çevrede yırtıcı bir kuşun olduğunu uzun süre hatırlayamadığından, şahinler yıl içinde periyodik aralıklarla kort çevresine salınıyor.
Güvercinlerin uzak tutulması turnuvanın seyir zevkini sürekli kılmakla kalmıyor, güvercin dışkısı yüksek seviyede amonyak içerdiğinden kortlar da korunmuş oluyor. Aynı gerekçe ile Davis, Westminster Abbey Kilisesi'nin de korumasını üstlenmiş. Çünkü kireçtaşından yapılan binanın amonyak yüzünden zarar görmesi başka türlü önlenememiş. İngiliz Hava Kuvvetleri de Davis'in iyi müşterilerinden. Davis'in şahinleri, kuşların, İngiliz Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların motorlarına girererek zarar vermesini önlüyor.

'Tüylü kurşun'ları kovuyor
Kuş çarpmasının yol açtığı uçak kazaları yüzünden 1988 yılından beri 195'in üzerinde insan hayatını kaybetti. Yalnız 2003 yılında 5 bin 900 sivil uçak kuşlarla çarpıştı. 1990 - 2003 arasında 600 uçak da geyiklerle çarpıştı. Bu yüzden havaalanlarında uyuşturucu peşindeki köpeklerin yanı sıra gözlerden uzak çalışan ve bu yüzden pek farkedilmeyen şahinler görev alıyor. Şahin kadroları iniş ve kalkış gibi hayati önem taşıyan anlarda martıları ve diğer kuşları kaçırmakla görevli. Yalnız ABD'de kuşlarla uçaklar arasındaki çarpışmalar yıllık yaklaşık 500 milyon dolar zarara yol açıyor. Zarar uçağın bakım masraflarının yanı sıra gecikmelerle de ilgili. Tek bir kuş 2 milyon dolarlık bir motoru kullanılmaz hale getirebiliyor. En küçük bir kuş bile şiddetli çarpışmalarda büyük zarara neden oluyor. Sığırcıklara bu yüzden 'tüylü kurşun' adı veriliyor.

BUSINESS
 Çin ve Hindistan tiraj aldı, Rusya'da gazete patlaması oldu
 Editörden
 'Gayrimüslim müşterimiz de var'
 'Efe Dede'nin şirketini 'Marka' yaptılar
 'İşler iyi gidiyor, artık Avrupa'ya açılıyoruz'
 Sahte tişört üretene 3 yıl hapis, gıdası zehirleyene 1 milyar ceza
 5 bin köye, 7 bin 500 dolara 'ekolojik arıtma'
 'Kozmetik süper model yapmaz, köle olmayın'
 Başarılı yöneticilerin 'başarısız' şirketleri
 Maliye'de kılıçlar çekildi
 Bireysel emeklilik, vergi ve SSK kesintisi olmadan ücret ödeme olanağı veriyor
 Bu bir başarı tablosudur
 Wımbledon'da 'güvercin sorunu' şahinle çözülecek
 Petrol fiyatı artınca, depoları kızartma yağı ile dolduruyorlar
 Dikkat! Reklamınız sizi takip ediyor
 Pazarlık
 İnternette horoz dövüşü
 Yol açın e - devler geliyor!..
 Dijital Oyuncaklar
 Boğaz her zaman 'ın'
© 2004 Milliyet