Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 14 Haziran 2004 / Pazartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'D&R kültür merkezleri' geliyor

D&R mağazaları, kültür merkezlerine dönüşüyor. İçinde sinema, cafe, restoran gibi birimler de bulunacak. Bu konspette ilk merkez için Beyoğlu'nda yer alınmış. Hedef gençler. 'Kitap okuyan ve müzik dinleyen 180 genç insan'la çalışan Genel Müdür Kürşat Demircoğlu'nun en önemli danışmanı 12 yaşındaki oğlu. 'Baba şu niye yok, bu niye yok' dediğinde Kürşat Bey, hemen gidip o ürünü getirip raflara koyuyormuş

PINAR ÇELİK

D&R mağazalarında çalışanların yaş ortalaması 22. 'Zaten bütün diğer mağazalarda da çalışanlar genç, bu bir fark değil' demeyin çünkü şirketin yönetim kadrosunda çalışanlar da genç. Yaş ortalamaları 26! Bir 'frekans tutturma' özeni söz konusu. Çünkü D&R'ların en önemli müşterisi, tezgâhta duran hatta şirketi yönetenlerle aynı dili konuşan gençler. İşte bu nedenle D&R'da çalışmak için yalnızca 'genç' olmak da yeterli değil. 180 kişilik ekipte aranan en büyük özellik kitap ve müzik konusundaki genel kültür!
Türkiye'ye ilk kez müzik ve kitap unsurlarını aynı mekânda buluşturma konseptiyle 1997 yılında ilk mağazasını Erenköy'de açan D&R'ın başında Kürşat Demircioğlu var. Şirket şu sıralar çok önemli bir proje geliştiriyor.

Sinema, cafe, restoran...
14'ü İstanbul'da olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Tekirdağ'da 32 mağazası bulunan D&R mağazalar zinciri, yavaş yavaş, bir 'kültür merkezi zinciri' geliştirecek. "En büyük hayalim D&R'ı sinema, restoran, cafe gibi mekânların da bulunduğu mega alanlar haline getirmek" diyen Demircioğlu, bunun için ilk adımı atmış. Beyoğlu'nda eskiden Literatür Kitabevi'nin bulunduğu dört katlı binayı almışlar. Burada müzik, kitap, elektronik aletler ve kırtasiyenin yanı sıra cafe de olacak. Yer ve ihtiyaca göre merkezlere yeni unsurlar da eklenecek. Hedef, Anadolu'da üniversitelerin bulunduğu illere yayılmak...

'Baba, yeni bir oyun çıkmış'
Demircioğlu yalnızca gençlerle çalışmıyor. Gençlere kulak da veriyor. İşindeki en yakın takipçilerinden biri 12 yaşındaki oğlu. Örneğin, 'Baba yeni bir oyun çıkmış, getirtelim' diyor. Demircioğlu hemen o oyunu getiriyor. Eşi de 'kitap kurdu' ama kendisi okumak için yeterince zaman bulamamaktan şikâyetçi. "Ben kitap, film ve müzikle örtülü yaşıyorum ancak zaman sorunum var. Eşim özellikle psikolojik kitaplara meraklı. Oğlumun, kitap bir yana rock müzikle arası çok iyi. Teknolojiye yatkın bir çocuk. Benim zaman sorunum var" diyor.
D&R'ın geçen yılki cirosu 17.5 milyon dolar. Demircioğlu, bu yıl hedeflerinin 30 milyon dolar olduğunu belirtiyor ve ekliyor, "Bu hedefi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum, yılın ilk yarısı göstergeleri de bu yönde." Satışların yüzde 30'unu kitap, yüzde 30'unu CD, yüzde 17'sini film, yüzde 17'sini ise dergiler oluşturuyor. Kalan yüzde 6 ise elektronik eşyalar ve kırtasiye. Müzikte en çok pop müziği tercih ediliyormuş. Demircioğlu, "Caz ve klasik müziği tercih edenlerin oranı daha az. Bunda caz ve klasik müzik CD'lerinin diğerlerine oranla daha maliyetli olması da etkili oluyor" diyor.
D&R'da müşterilerin 'özel istekleri'ni sipariş sistemiyle karşıladıklarını belirten Demircioğlu, "Son zamanlarda talebi artan farklı dillerdeki CD ve kitapları da bu sistemle müşteriye ulaştırıyoruz" diyor.

'Pahalı değiliz'
Kürşat Demircioğlu, müşteri kitlelerini A, A+ ve B olarak belirliyor ama "Bizde arabesk de satılır" diyor. En çok şikâyet ettiği ise 'D&R pahalıdır' yargısı. "Bunun nasıl oluştuğunu anlamadım ama bunu kırmaya çalışıyoruz. Mesela Ahmet Altan'ın kitabı piyasada 2.5 milyonken biz bunun altında sattık. Taksitlendirme ve indirim imkânı sağlıyoruz. Yani biz aslında pahalı değiliz" diyor.

CD'de Top 5
1-Nazan Öncel
2-Teoman
3-Serdar Ortaç
4-Mor ve Ötesi
5-Mahsun Kırmızıgül

Kitapta Top 5
1-İçimizde Bir Yer
2-Melekler Şeytanlar
3-Hâlâ Ciddiyim
4-Kardelen
5-Da Vinci'nin Şifresi

'Gitme, anlamazsın, başarısız olursun dediler ama...'

Kürşat Demircioğlu 15 yıldır Doğan Grubu'nda. Baskop'ta mali ve idari işler müdürlüğü yapmış. Oradan istifa edince Hürriyet'te önce muhasebe müdürü, sonra mali işler müdürü olmuş. D&R genel müdürlüğü için teklif geldiğinde arkadaşları, 'Ne alaka? Orada ömrün uzun olmaz..." demişler. Bunu uzun süre kafaya takmış. Eşi de tereddütlüymüş. Ancak oğlu ve kardeşi desteklemiş. Oğlu, 'Yaparsın baba!' demiş. Konuya ısındıkça, 'bu sektör benim için biçilmiş kaftan' diye düşünmeye başlamış. "Çok iyi bir müzik dinleyicisiydim, özellikle Türk pop ve hafif müziği. Elektroniğe de inanılmaz derecede tutkum var. Yani anlayacağınız bana inanmayanları yanılttım. Başarısızlık benim tahammül edemediğim bir kelime. Kendime hayatta başarısız olma şansı tanımadım" diyor.

BUSINESS
 'Ben bilmem, kocam bilir' demeyen kadınların derneği
 Editörden
 'Kızdırmayın fabrikanızı alırım' dedi, kızdırdılar o da aldı...
 Siparişler 'uydu'dan, yüklemeler dakikasında
 Atları hipodromlarda, kendisi bira pazarında koşturuyor
 Ona, 'tavukların annesi' diyorlar
 Dünyada 'lüks turizm' trendi var Türkiye hâlâ 'ucuz'a oynuyor...
 Duyurular reklama dönüştü
 Dövizli fatura düzenlenebilir
 Özelleştirme İdaresi Başkanı teşvik ikramiyesi alacak mı?
 'D&R kültür merkezleri' geliyor
 B&T, Hong Konglu firmayla anlaşarak Çin'e girdi
 Marks & Spencer'daki yönetim savaşları
 5.7 milyon çocuk köle!
 'Türk Telekom özelleşirse Telsim'in satışı kolaylaşır'
 Modası geçmeyen moda: Değişik ve özgün!
 Bill Clinton Harry Potter'ı zorluyor
© 2004 Milliyet