Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 31 Ağustos 2004 / Salı  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Bu da Yepyeni Rakı!

Türkiye'nin ilk özel sektör rakısı Efe Rakı, piyasaya çıktı. Yeni Rakı'nın daha özenli damıtılıp dinlendirilmiş bir benzeri. Sırada biri alçakgönüllü diğeri daha lüks iki rakı var

şişedeki balık / MEHMET YALÇIN

Bina dışarıdan bakıldığında bir rafineriyi andırıyor. Dev kompleksin içine girinceye dek, burada rakı üretildiğine dair bir emareye rastlayamıyorsunuz. Ama ne zaman ki Üzüm Alım Ünitesi'nin önüne geliyorsunuz, burnunuza hoş bir kuru üzüm kokusu çalınıyor. Kamyonların önündeki işçiler, kuru üzüm çuvallarını bıçaklarla yarıyor, Ege'nin değişik köylerinden gelen kahverengi üzümleri dev kasalara boşaltıyorlar. Anason kokusu havada yoğun değil, tesisin bazı yerlerinde hafiften kendini belli ediyor. Rakının tekniğine yabancı birinin yadırgayacağı bu durum, anasonun az kullanıldığını değil, tam tersine tesisteki özeni gösteriyor. Zira sıcakta ve açık ortamda bekletilen anason çuvallarından koku buharlaştıkça, rakıya girmesi gereken aromatik yağlar uçarak ziyan oluyor. O yüzden Efe Rakı'cılar serin ortamda kapalı küçük bir depo yapmışlar ve anasonları kokularını kaybetmeden orada saklıyorlar.
Burası, İzmir'de İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve tam 480 ortağı tarafından kurulan Elda A.Ş.'nin damıtımevi. Tesisin ilk ürünü, Efe Rakı. Yakında uygun fiyatlı Çilingir ve lüks Sarı Zeybek rakıları da burada üretilip şişelenecek, ardından sıra votkaya gelecek.
Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve şirketin koordinatörlüğünü yürüten gıda mühendisi oğlu Egemen Demirtaş'la birlikte tesisi geziyoruz. Yanımızda Tekel'in İzmir İçki ve Şarap Fabrikası'nın uzun yıllar müdürlüğünü yürüttükten sonra emekli olup Elda'da göreve başlayan Özlü Urkan da var. Yıllarca Yeni Rakı üreten Özlü hanım, şimdi de üretim sorumlusu olarak Türkiye'nin ilk özel sektör rakısını yapıyor.
Ekrem Demirtaş'a, "Türk halkının rakıdaki mihenk taşı Yeni Rakı. Siz Yeni Rakı'yla karşılaştırıldığında neredesiniz?" diye soruyorum. Demirtaş, "Biz de Efe Rakı'da Yeni Rakı'yı referans aldık doğrusu. Ama aynı tarzın daha kalitelisini yaptık" diyor. "Mesela bizim rakıda kullandığımız su, Şaşal suyu kaynağını oluşturan yeraltı suyu. 10 kilometre ötedeki Şaşal kaynağına giden su, fabrikanın altından geçiyor ve suyu oradan çekip kullanıyoruz. Bu da rakının tadını yumuşak kılıyor. Damıtımı daha özenli yapıyoruz, dinlendirmeyi de uzun tutuyoruz, ham rakıyı bir ay tanklarda bekletiyoruz. Tiryakileri, iyi dinlenmiş rakının tadını bilirler..." Demirtaş, şunları da ekliyor: "Mesele Yeni Rakı ile rekabet meselesi değil. Özel sektör olarak bir sorumluluğumuz var. Bakın Doğu Avrupa ülkeleri yabancı içki ithalatına açılınca, yerel içkilerinin satış payı yüzde 20'lere düşmüş. Türkiye'de yerli içkimizin bu duruma düşmemesi için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Ayrıca yurtdışından gelen rakı talebi var, onu da kaliteli bir üretim ve düzenli bir pazarlamayla doyuracağız, rakıyı dünyada temsil edeceğiz..."
Bu sırada söze, Egemen Demirtaş giriyor. O da, "Rakımızın bir özelliği de güvenliği. Şişemiz taklidi zor özel bir şişe. Şişenin ağzını da, yurtdışında bir şirkete yeniden doldurulamayacak şekilde bilyalı yaptırdık. Ve üç yıl boyunca bu kapaktan başka birine yapamayacakları yolunda anlaşma imzaladık. Kaçak rakıdan endişe edenler, Efe Rakı'yı güvenli bir biçimde yudumlayabilirler" diyor.

Rahat içimli ve iyi beyazlıyor
Elda'nın kapasitesi yıllık 5 milyon litre. Fazla mesai ile bunu 7 milyona, fabrikadaki boş alanlara konulacak yeni tanklarla da 15 milyona çıkarabileceklerini söylüyorlar. Efe Rakı'nın fiyatı, Yeni Rakı'yla aynı. Ancak Yeni Rakı'da olmayan 20 santilitrelik "iki dublelik" küçük şişeler de piyasaya sürecekler.
Tadına gelince... Beyazlanması iyi, su katılınca süt beyazı oluyor. Burunda ve ağızda kaba bir alkol kokusu ve tadı yok, temiz bir üzüm alkolü çeşnisi alınıyor. Anason kararında kullanıldığı için alkolün kokusu da anasonun gerisine gizleniyor, rahatsız etmiyor. İçimi yumuşak, rahat, eskilerin deyimiyle "kaymak gibi" bir rakı...
Yepyeni rakımız hayırlı olsun...

Suçlu hostesler değil

THY'nin uçaklardaki içki servisinin kötülüğüyle ilgili yazıma çeşitli tepkiler geldi. Son dört yılını kabin amirliği yaparak geçirmiş tecrübeli bir hostes, "THY'de hiçbir hostes Bloody Mary istediğinizde size (sizin tabirinizle) 'boş gözlerle' bakmaz. Hostesler de en az sizin kadar dünyadan haberdardır ve en azından Bloody Mary'nin ne demek olduğunu bilirler. Tabii ki şartların elverdiği ölçüde yapmasını da... Nedense ülkemizde, özellikle sağ olsun köşe yazarlarımız, THY'ye ve hosteslerine verip veriştirmekten ayrıca bir zevk alırlar. Ve hep aynı laf, 'Birçok yabancı havayoluyla uçtum böyle kötü servis görmedim', vesaire. Bunu söylemek de herhalde sizlere ayrıca bir hava katıyor" diyor.
Alınganlığa gerek yok, zira ben ne denli özveriyle çalıştıklarını bildiğim hosteslerimizi değil, onları içki ikramı konusunda eğitmeyen, uçağa Worchestershire sos gibi malzemeleri, iyi kalite şarapları yüklemeyen THY'yi eleştiriyorum. THY yönetimi bu konuda lakayt olunca, tabii ki servis elemanları da bundan etkileniyor. Bloody Mary'yi duymadığından değil, içinden "Bu sıkışık zamanda hem de malzemesiz Bloody Mary nasıl yapayım" diye düşündüğünden bu "lüks" talepte bulunan yolcuya uzaylı görmüş gibi bakıyor. THY'nin şarap firmalarından daha önce aldığı kaliteli şarapların alımını durdurup orta kırat şaraplara indiğini de görüyoruz. Kendinden fazla emin ve cüretkar bazı yetkililerin, şarap şirketlerinin satış müdürlerine "Yakında alkollü içki servisi kalkacak. Bunlar son satışlarınız" dedikleri de kulağımıza gelmiyor değil...

myalcin@tnn.net

PAZAR
"Üçü de evli kadınlarla aşk yaşadı"
"Binlerce kişilik ailemizin imkanlarını sinema için ortaya koydum"
Fransızca şarkıların seksi sesi İstanbul'a geliyor
"Şimdi ikinci kuşak golfçüleri yetiştiriyoruz"
Bu da Yepyeni Rakı!
Kortizondan değil yanlış kullanmaktan korkun
Zenginin gönlü oluncaya kadar fakirin canı çıkar
Kadınlar 4 bin yıldır sporcu
Aklına koyduğunu mutlaka yapardı
YEMEK DÜNYASINDAN
İmparator ağaçlar
Deniz ürünlü spagettisi çok lezzetli
Tası tarağı toplayıp kaçtılar
Türkiye ve Rusya (2)
Kimi seviyor, kimi tiksiniyor TV kişisi olmak zor iş!
"Ne olacak şu bizim medyanın hali?"
İbrahim Müteferrika Amca

Ahmet Turhan Altıner
Ali Rıza Kardüz
NEVSAL ELEVLİ
İlber Ortaylı
Tuba Akyol
Ülkü Tamer
Yalvaç Ural

© 2004 Milliyet