Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Editörden

Kaç yaşında bilişebilirim amca?

MURAT SABUNCU

Etrafta kızlı erkekli yüzlerce genç insan var. Bir kısmı ziyaretçi bir kısmı ev sahibi. Ziyaretçiler büyük bir merakla salondan salona koşuşturuyor. Her ürünün başında dakikalarca kalıyor, inceliyor, bilgi alıyor. Ev sahipleri en az onlar kadar genç. Koridorlarda, standlarda, giriş kapılarında, yaşıtlarını karşılıyor, onlara broşür, kitapçık, torba dağıtıyor. Her şeyden önemlisi bilgi veriyorlar. Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı Cebit'ten bahsediyorum. Bugün kapanacak fuarı 170 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 28 bin metrekarelik sergi alanın yüzde 98'i başka ülkelerde üretilen teknoloji ürünlerinden oluşuyor. Benim de zevkle kullandığım, hayatımın ayrılmaz parçası bu ürünlerin yeni versiyonlarını ilgiyle dolaşıyorum. Türk firmaları ise sadece bir salonda toplanmışlar ve çoğu yazılım üzerine çalışan firmalar. Amacım 'marka milliyetçiliği' yapmak ya da 'elin oğlu yapıyor biz yapamayız ağabey' popülizmine girmek değil. Ama elimde olmadan canım sıkılıyor.
İçimi sıkan bir başka nokta ise fuarın bir kuralıyla ilgili. Cebit fuarında 31 Ağustos ile 3 Eylül arası yani haftaiçi 'profesyonel ziyaretçi günü' ilan edildi. Yani parası olan satın almaya niyetli kesim için planlandı. 4 - 5 Eylül ise yani bugün ve dün ise 'teknoloji meraklıları' adı altında organize edildi. Ve tüm bunların altına da bir not düşüldü: '15 yaşından küçük ziyaretçiler de haftasonunda ebeveynleriyle gelebiler.'
İtirazım bu noktada. Bu sınırlamayı koyanlar 'teknolojiyle haşır neşir olma yaşının' kaça indiğinin farkındalar mı? Cep telefonlarının, diz üstü bilgisayarların kullanım yaşının 10'lu yaşlara düştüğünü bilmiyorlar mı? Okulların tatil olduğu, trafiğin nispeten daha rahat olduğu haftaiçi yerine 15 gibi bir yaştaki insanları sadece 2 güne sıkıştırmak doğru mu? Ben bu fuarı düzenleyenlerin ya da katılan şirketlerin yerinde olsam bu yaştaki kitleye daha önem verirdim. Mümkünse benim standımda daha çok kalmalarını isterdim. Bu yaş grubunun ailelerin satın alma kararlarında ne denli etkili olduklarını ya da kısa bir süre sonranın bilinçli tüketici haline geleceklerini bilmemek mümkün mü? Şu anda 9 yaşındaki oğlumun mutlu ve heyecan verici bir dönemini yaşıyorum. Benden hediye olarak talebi bir dizüstü bilgisayardı. Bu talebi hemen karşıladım, çünkü kendi dizüstü bilgisayarımı onun elinden kurtarmak için başka çarem yoktu. Bu arada dünyadaki örneklerden bahsedeyim. ABD, Almanya gibi ülkelerde bu tip tüketici odaklı fuarlarda yaş sınırı yok. Kimi ülkeler, bu yıl Singapur'da düzenlenen gibi sadece şirketlere odaklı fuar düzenliyorlar ki bu zaten tam anlamıyla ticari fuar kapsamına giriyor.
Milliyet Business'tan bir haberimiz var. Yakından Ernst and Young ile ortak düzenlediğimiz 'Yılın Girişimcisi' yarışmasının ikincisi için başvurular başlayacak. Daha duyuru yapmadık ama şimdiden 20 başvuru geldi. Geçen senenin finalistleriyle Cebit Fuarı'nda yaptığımız toplantıda ise bir aradaydık. Onları dinlemeye, tecrübelerini paylaşmaya Gaziantep'ten bile okur gelince ne denli önemli bir iş yaptığımızı bir kez daha anladık. Bu arada girişimcilerimiz yarışmanın kendilerine moral ve yüksek tanıtım olanağı sağladığını söyleyerek bize teşekkürlerini ilettiler. Bu yıl da Türkiye pek çok girişimciyi Business sayesinde tanıyacak ve her bir öykü yeni umutların yeşermesine sebep olacak.

BUSINESS
 Billur tuz olup akmış, pazarın yüzde 75'ini kapmış
 Editörden
 Türkiye'nin en politik restoranı
 'Emekli uçucu' helikopter satıyor
 Sadrazam konaklarında turist ağırlayacak
 Sistema, 'Adanalı mobilya' markasına yatırım yapıyor
 Mıllenıals'lerin* peşindeki şirketler
 Bin değirmen kapanacak, 1 milyar dolar çöpe gidecek
 BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bayrak mı açtı?
 Naylon fatura yüzsüzleri de açıklansın
 Futbolda 2003'ün dünya şampiyonu
 Kriminal laboratuvardan 'aldatma analizi' istiyorlar
 Henkel'den emekli oluyor danışmanlık şirketi kuruyor
 'Vücutlar da alınıp satılabilir fuhuş yasadışı sayılmamalı'
 'Turks' ne demek?
 Annelerinin adını yaşatmak için şirket kurdular
 'Trendi kızlar'ın markası Türkiye'de atağa geçiyor

© 2004 Milliyet