Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Kriminal laboratuvardan 'aldatma analizi' istiyorlar

Kriminolojik Araştırmalar Laboratuvarı'nın ortaklarından Reha Duro anlatıyor: "Bir keresinde eşinin kendisini aldattığından kuşkulanan bir adam geldi. Birkaç parça eşya istedik. Araştırmalarımız sonucunda aksine, kendisinin eşini aldattığını kanıtladık. Önce şok oldu, daha sonra bize sonucumuzun doğru olduğunu itiraf edip, gitti."

ÜNSAL EREKE

Reha Duro ve ortağı Ayşe Çorak, 'arıtma tesisleri denetimi' ve 'çevre teknolojileri' konusunda faaliyet göstermek için küçük bir şirket kurdular. İzleyen dört yıl oldukça 'şanslı' geçti. Bu süre içinde 52 yeni arıtma tesisi kuruldu ve onlar da bu tesisleri denetlediler. Atık su analizi konusunda da talep gelmeye başlayınca, ikisi de kimya mühendisi olan ortaklar, hemen bir laboratuvar kurdular. Kazandıklarını sürekli yatırıma dönüştüren ortaklar Amerika ve Avustralya'dan cihaz distribütörlükleri aldılar. Bu işleri Sentez Mühendislik Müşavirlik Arıtma Sanayi ve Ticaret Ltd. çatısı altında topladılar.
Ancak analiz işleri gelişti. Farklı sektörlerden firmalar kapılarını çalmaya başladı. Ortaklar, 'sadece su ile sınırlı kalmalarının kendilerine bir şey kazandırmayacağı'nı düşünerek laboratuvar işini genişletti, Sentez Kalite Kontrol Laboratuvarı'nı kurdular.
Reha Duro ve Ayşe Çorak, üçüncü şirketlerini ise 'kriminoloji' alanında kurdular. Şirketin adı da Kriminalojik Araştırmalar AŞ. Reha Duro, "Bu benim hep idealimde olan bir şeydi" diyor.

Fena yakalandı
Kriminolojik Araştırmalar'a 'aldatıldığını' düşünen kişilerden de talep geliyormuş. Duro, bu konuda ilginç bir olay anlatıyor: "Müşterilerimiz gelirler bir takım özel eşyalarını bize bırakırlar. Biz onların araştırmalarını yaparız. Ve biz de o eşyalar üzerinde o kişilere ait olan bir şeyler var mı, yok mu diye araştırmamızı isterler. Bunların sonunda da hiç ummadıkları sonuçlar çıkabiliyor. Mesela eşinin kendisini aldattığından kuşkulanan bir adam geldi. Kendisinden evlerinden birkaç eşya getirmesini istedik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda adamın eşini aldattığını kanıtladık. Adam önce şok oldu, daha sonra bize sonucumuzun doğru olduğunu anlattı. Kendisinden para bile almadık. Nasıl olduğunu sormayın, meslek sırrı tabii ki..."

'Acayip şeyler getiriyorlar'

Ürünleri için 'olumlu' rapor isteyenlerden tehdit bile aldıklarını anlatan Reha Duro, çok enteresan tahlil talepleri geldiğini anlatıyor:
"Bize 'Ben bunu Tayvan'dan getiriyorum. Şişesi 50 dolara geliyor. Ben bunu burada ne kadara yaparım' diye gelenler oluyor. Çok zorlanıyoruz. Özellikle bu tür ürünlerde biz araştırmalarımızı yaparız, sonra adına kimya tarihinde rastlanmamış şeylere rastlarız. Uzakdoğu'dan getirilip bir sürü atık hammaddenin karıştığı şeylerdir bunlar. Bunları araştırmakta çok zorlanıyoruz."
Ciroları konusunda bilgi vermekten kaçınan ve "Kazandığımızı işleri geliştirmeye yatırıyoruz" diyen Duro, fiyatlar konusunda 'makul' davranmaya çalıştıklarını belirtiyor: "Elimizdeki en iyi teknoloji ve kalifiye elemanlar ile süratli analiz sağlıyoruz. Su analizleri 50 milyon lira" diyor.

BUSINESS
 Billur tuz olup akmış, pazarın yüzde 75'ini kapmış
 Editörden
 Türkiye'nin en politik restoranı
 'Emekli uçucu' helikopter satıyor
 Sadrazam konaklarında turist ağırlayacak
 Sistema, 'Adanalı mobilya' markasına yatırım yapıyor
 Mıllenıals'lerin* peşindeki şirketler
 Bin değirmen kapanacak, 1 milyar dolar çöpe gidecek
 BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bayrak mı açtı?
 Naylon fatura yüzsüzleri de açıklansın
 Futbolda 2003'ün dünya şampiyonu
 Kriminal laboratuvardan 'aldatma analizi' istiyorlar
 Henkel'den emekli oluyor danışmanlık şirketi kuruyor
 'Vücutlar da alınıp satılabilir fuhuş yasadışı sayılmamalı'
 'Turks' ne demek?
 Annelerinin adını yaşatmak için şirket kurdular
 'Trendi kızlar'ın markası Türkiye'de atağa geçiyor

© 2004 Milliyet