Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'OPERASYON DURSUN'

Türkiye, ABD'den ilk kez Irak'ta sürdürülen bir operasyonun durdurulmasını istedi. ABD, Telafer'deki harekâtın Şii lider Mukteda El Sadr'ın yandaşlarına yönelik olduğunu bildirdi

ANKARA Milliyet


4 Eylül'den bu yana Amerikan askerleriyle direnişçiler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan ve önceki gün havadan ağır şekilde bombalanan Irak'ın kuzeyindeki Türkmen kenti Telafer'de ölü sayısının 120'ye ulaştığı öne sürülürken, Ankara, ABD'den Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı kente düzenlenen operasyonu durdurmasını istedi.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, dün Irak'taki gelişmelere ilişkin kritik bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Irak Telafer'de cereyan eden olaylar dikkatle ve kaygıyla takip edilmekte olup, ilgili taraflardan sağduyulu hareket etmeleri beklenmektedir" denildi.

Gül, Powell'ı aradı
Estonya'nın başkenti Riga'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, dün akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ı telefonla arayarak, Telafer'deki olaylara ilişkin "sivil halkın ve Türkmen nüfusun can ve mal güvenliğine özen gösterilmesini beklediklerini" kuvvetle vurguladığı açıklandı. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, Gül'ün resmi ziyaret için bulunduğu Estonya'da verdiği talimatla, Ankara'da ABD Büyükelçiliği, Washington'da da Beyaz Saray ile Dışişleri ve Savunma bakanlıkları nezdinde üst düzeyde girişimlerde bulunulduğunu belirtti. Dışişleri'ne önceki akşam çağrılan ABD elçiliğinden üst düzey bir yetkili, operasyonun Şii lider Mukteda El Sadr'a bağlı direnişçileri hedef aldığını bildirdi. Dünkü görüşmeler sonunda ABD'nin, operasyonu yürütenlere sivilleri gözetme emri verdiği bildirildi. Irak Türkmen Cephesi ise, Telafer'e sızan teröristlerle ABD güçleri arasındaki çatışmaların kontrolden çıkarak Türkmenleri imha noktasına geldiğini bildirdi.
DÜNYA
Habib Akdaş Irak'ta öldürüldü
'OPERASYON DURSUN'
Savaşın galibi yok
Silahçı tazminatı
Türk'ten, suda yürüyen robot
Piercing tartışması
Bozuk batarya sonu olmuş


Sami KOHEN
Dünyayı değiştiren gün...
BUGÜN tarihin en büyük terör saldırısı olan A...


 2003 yılında dünyada yaşananlar...

© 2004 Milliyet