Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Farkedilmeyi hakediyorlar

Görüş / Bülent Buda

Deklanşöre basıp, anı saptayanlar... Günün uzun bölümünde haber kovalayıp, haber toplayanlar. Diplomalarını bir kenara koyup, yaşamın tozlu, topraklı yollarına adım atanlar. Bir amaç, ideal uğruna, doymak için değil, gelişmek, saygın olmak, eğilip bükülmeden dik kalmak için üç otuz paraya aldırmadan başlayan, uzun erimli bir yolculuk... Çöp bidonlarını didik didik eden yoksul çocuklar gibi spor sayfalarının malzeme toplayıcıları. Zamanla yarışarak, lütfen bir kaç sözcük, bir kaç fotoğraf karesi uğruna nelere katlandıklarını salt onlar biliyor, onlar yaşıyor. Gün gelir, yasaklarla savaşırlar.
Gün gelir, besleme bıçkınların darbelerini taşırlar. Örselenerek, aşağılanarak, düş kırıklıklarıyla kucak kucağa olgunlaşırlar.
Elbette öyle ucuzundan, emeksiz elde edilen bir şey değil olgunlaşmak. En azından ait oldukları dünyada korunabilseler, güvenceleri olabilse, sığınabilecekleri limanları bulabilseler, kimilerinin iki dudağı arasına gizlenmiş sözcüklerle med - cezire dönüşmese yaşamları.
Deklanşöre basarken kredi kartı borcunu düşünen, haber toplarken biriken ev kiralarının burgacında, maçı izlerken sevdiğine alamadığı küçük bir armağanın sıkıntısında geleceği şekillendirenler.
Uzaktan izleyene heyecanlı, keyifli, doyurucu gelir yaşamları. Heyecanlıdır, keyiflidir de çoğu zaman ama, ne denli doyurucu olduğunu onlara sormalı.

Spor muhabirleri, fotoğrafçıları
Maç biter, sonuç ne olursa olsun, "Gelecek maça bakacağız" klasiğiyle neşelenir uzatılan mikrofonlar. Futbolcu duşunu alır, malzemeci ıslanmış formaları toplar. Taraftar dağılır, gelecek hafta beklentileriyle. Onların yaşamı, maçın bitişi ile yeniden başlar sanki. Mutfağa yetiştirilecek malzeme yarışı başlar bu kez çok şeyin ardından.
O çabaların niteliğini, tanık olmadan kavrayamaz çoğu insan. Bugün onları yazdım. Spor muhabirleri, fotoğrafçıları, kameremanları... Öyle istedi esin perileri. Kendilerinin yazamadıkları, fotoğraflayamadıkları, anlaşılmayı, fark edilmeyi herkes kadar hakettikleri için. Akın Alıcı'nın sözcük demetini onlar için seçtim. Birlikte, paylaşalım diye.
"Bir ara durup ardıma baktım, o an zamanın gerisinde kaldım. Sonra da uzaklara çevirdim başımı, bu kez de zamanı sollayıp arkamda bıraktım.
Ardından durumu kavradım, sokuldum yanına, yaşantımı sürdürdüm onunla kol kola. İnsan bazen bir kaç adım geriler ki, hızlanıp güç kazanabilsin, bazen de gözünü ufuklara diker, böylece geleceği planlayabilsin. Burada da ölçülü olmak önemli, zamanla adeta dansetmesini bilmeli..."
Bir de birbirimizin ayaklarına basmadan dansedebilsek!...

egespor@milliyet.com.tr
EGE
Çocuklar okusun
Fransız adı, İtalyan tadı
Bize bu yakışır
Farkedilmeyi hakediyorlar
Moris Bencuya'nın etkileyen sözleri
Şüpheli, sanık hükümlü...

Ege Ana Sayfa
Ekonomi
Spor
Rehber


Kutlu Aktaş
Güneş Aynacı
Çağlayan Bilgen
Bülent Buda
Deniz Sipahi
Süha Tanrıöver

© 2004 Milliyet