Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Eurovision yine 'anadilde'

TRT, Eurovision'a yarışmayla şarkıcı gönderilmesine ve katılacak eserlerin de Türkçe olmasına karar verdi...

ALİ'CE / Ali Eyüboğlu

TRT'nin yeni genel müdürü Şenol Demiröz, kurumun eski müdürü Yücel Yener'in başlattığı 'sipariş besteyle Eurovision'a temsilci gönderme' uygulamasına son verdi. TRT, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılacak 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek şarkıcı ya da grubu, iki yıl öncesine kadar olduğu gibi yine yarışmayla belirleyecek.
Özel kanalların 'pop kültürünün ürünleri' olarak kabul edilen 'Popstar', 'Türkstar', 'Akademi Türkiye', 'Bir Yıldız Doğuyor' gibi yarışmalarına karşın, Türk müziğine yeni eserler kazandırmak için 'Alaturka' adlı beste yarışması açan TRT yönetimi, Eurovision'a gidecek şarkının dili konusundaki tartışmalara da nokta koydu. Sertab Erener'in 'Everyway that I can' adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil edeceği açıklandığında, zamanın TRT Genel Müdürü Yücel Yener hayli tepki almıştı. "Türkiye, Eurovision'a Türkçe şarkıyla katılmalı" diyenlerin sayısı Erener'in tarihinde ilk kez Türkiye'ye Eurovision birinciliği kazandırmasıyla azalmıştı. Bu yıl İstanbul'da yapılan yarışmada ise Athena, yine sipariş beste olan 'For Real'le dördüncü olmuştu.
'Sipariş beste'yle Eurovision temsilcisi belirlemeyi rafa kaldıran TRT yönetiminin, TRT'nin internet sitesinde yayınlanan Eurovision Şarkı Yarışması Seçmeleri Özel Şartnamesi'ne göre yarışmaya katılacak eserler, eskisi gibi 'Türkçe' olacak.
TRT, Eurovision'un Türkiye finalinde yarışacak 10 eserin bestecilerine 10'ar milyar, aranjörlerine ise 5'er milyar verecek. Yarışmada birinci seçilip, 50'nci Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan eserin bestecisine ise 50 milyar ödenecek.
MAGAZİN
Eurovision yine 'anadilde'
Hollywood'u 'terletecek'
Sahnede rekor deneyecekler
'Zerda' 30'una yalnız girdi
Kardeşini evlendirdi
Özcan, Mahsun'u yediŞENAY DÜDEK

© 2004 Milliyet