Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
British Council beş yıldızlı otele taşındı

İngiliz Konsolosluğu'na yapılan saldırılardan sonra kapatılan British Council'ın kütüphanesi Conrad Otel'de hizmet veriyor. Otelin ikinci katındaki kütüphanede 20 bin materyal üyelerin kullanımına sunuluyor


İngiltere Konsolosluğu'na yapılan bombalı saldırıdan sonra güvenlik gerekçesiyle İstanbul, İzmir, Ankara'daki bürolarını kapatan British Council, şimdilerde Conrad Otel'in ikinci katında üyelerine hizmet veriyor.
British Council İngiltere'nin kültürünü, eğitimini tanıtmak amacıyla yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösteriyor. Kurumun kütüphanesinden yararlanabilmek için mutlaka buraya üye olmak gerekiyor. İngilizce kurslarına gidenler bir yıllık ücretsiz kütüphane üyeliği hakkı kazanıyor. Dışarıdan üye olmak isteyenler yıllık 65 milyon, öğrenciler ise 50 milyon lira karşılığında bu hizmetten yararlanıyor. Şu anda British Council'ın kütüphanesinin 6 bin üyesi var.

Üyeler sadece kitap, CD gibi materyallerden değil konserlerden de yararlanıyor
Conrad Otel'de kiralanan iki odada bulunan kütüphanede toplam 20 bin materyal var. Koleksiyon hakkında bilgi verelim: Genel olarak İngiltere ve Avrupa Birliği hakkında tarihi, coğrafi, siyasi, ekonomik bilgileri içeren çeşitli kitaplar, İngiliz edebiyatından eserler var. Günlük İngiliz gazeteleri, İngiltere'nin yaşam stilini yansıtan süreli yayınlar, bilimsel ve akademik yayınlar, 3 bine yakın DVD, İngiliz sinema ve belgesel filmleri, videolar, müzik CD'leri, seslendirilmiş roman ve oyunlardan oluşan kaset koleksiyonu, İngilizce öğrenmeye ve öğretmeye yönelik rehberler kütüphaneye ait diğer materyal çeşitleri arasında bulunuyor. Kütüphane üyeleri zaman zaman British Council Sanat Bölümü tarafından gerçekleştirilen sanat faaliyetlerine, örneğin konserlere de katılma fırsatına sahip.

"10 bin pound'luk veri tabanlarına bizim üyelerimiz kolaylıkla girebiliyor"
British Council Kütüphane ve Enformasyon Hizmetleri Müdür Yardımcısı Lütfiye Kayacan en önemli hizmetlerden birinin de bilim dünyasının saygın online veri tabanlarına ulaşabilme imkanının sunulması olduğunu söylüyor. "Üyelerimizin ancak 10 bin pound vererek üye olabilecekleri veri tabanlarına biz üye olduk. Kütüphane üyelerine şifre veriyoruz. Onlar da evlerinden, işyerlerinden mühendislik, yönetim bilimleri veya su ürünleri gibi alanlarda yazılan makalelere kolaylıkla ulaşabiliyor."
Kütüphanenin patlamalardan sonra uzun bir süre kapalı kaldığını anlatan Kayacan, "Bizim çok sadık bir üye kitlemiz var. Patlamaların ardından Barbaros Bulvarı'ndaki yeri kapatıp otele taşındıktan sonra onlara ulaşamamıştık. Yavaş yavaş bu buluşma gerçekleşiyor. 5 yıldızlı otelde hizmet verdiğimizi öğrenen üyelerimiz buraya geldiklerinde ortamı biraz yadırgadılar. Ama zamanla alışıp zevk almaya başladılar. Biz onları, onlar da bizi özlemişler" diyor.
Conrad Otel'in büyük bir bölümü deniz manzaralı ancak British Council'ın kütüphanesinin bulunduğu oda yeşilliklere bakıyor. Kayacan, "Ancak kafeteryamız Boğaz manzaralı" diyor. Tel: (0212) 327 2705

PAZAR
"Evde rüküşlük muskası gibiyim"
Osman Hamdi piyasada bir numara mı?
"Evde kitabın çatışmasını yaşadık"
"Türklerin davranışları Almanların da önyargıları ile dalga geçiyoruz"
British Council beş yıldızlı otele taşındı
"Demokratik" şaraplar
Tek seansta diş güzelliği
Halsizliğin nedeni demir eksikliği olabilir
Bir mayınla dağılan iki hayat
Cevizin kilosu elli kuruş
Kahkaha dolu bir haftaya hazır mısınız?
Kişiye özel onarım
Suçüstü mü suç altı mı?
Saralı tatlısı muhteşem
Katerina ile Baltacı'dan ne haber?
- Bu ders neye yarıyor? - Hiiiiç!
Aruz meğer sadece kalıp değilmiş

Ahmet Turhan Altıner
Ali Rıza Kardüz
İlber Ortaylı
Tuba Akyol
Ülkü Tamer

© 2004 Milliyet