Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 11 Eylül 2004 / Cumartesi  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Saralı tatlısı muhteşem

Panorama, Bodrum'un yüksek bir tepesinde, bahçe içinde bir yerel lokanta. Lokum pilavı, otlu böreği nefis. Ama bir de saralı tatlısı var ki...


Yalıkavak'tan Geriş köyüne tırmanıyorsunuz. Geriş köyü bir tepenin üzerine kurulu eski bir Rum yerleşim bölgesi. Eski adı Pasanda imiş. Yalıkavak da Sandima diye bilinirmiş. Geriş, Bodrum yarımadasına, çevresindeki denize ve denizdeki adalara tepeden bakıyor. Geriş'in Yalıkavak'tan Didim'e uzanan dantel gibi işlenmiş koylarına bakan en yüksek yerindeki bahçede bir lokanta var. Adı Panorama Lokantası.
Panorama'nın manzarası ve yemekleriyle ilgili övgüler duymuş ve okumuştum ama bu yıl ilk defa gitmek nasip oldu.
Bu lokantayı dört yıldır Gülseren ve Ahmet Güran isimli İstanbullu bir karı-koca işletiyor. İstanbul Üniversitesi'nde okumuşlar. Memur olarak çalışmışlar. Sonra Geriş'e yerleşerek bu lokantayı açmışlar.
İşletmede en büyük yardımcıları Hüseyin Güneysu. İzmirli mutfak ve servis ekipleri var. Şef İsmail Engin.
Bodrum'da hemen her lokantada yöresel ot yemekleri ve balık var. Gülseren ve Ahmet Güran bir farklılık yaratma arayışına girmişler. Geriş'te olmanın da avantajını değerlendirerek Gerişli Aliye ablayı kandırmışlar. Bu yörede "köy düğünü aşçılığı" diye bir meslek varmış. Köy düğünü yapacaklar bu aşçıları bulur, onlar da günlerce düğün için yöresel yemek ve tatlıları hazırlarmış. Bu köy düğünü aşçılarının en ünlüsü Aliye ablanın yemekleri ve tatlılarını Panorama Lokantası'na giderek tatma imkanı var.
Aliye ablanın lokum pilavı, otlu böreği nefis ama saralı tatlısı denilen tatlısını ilk defa yedim. Böyle bir tatlı olamaz! Kıtır kıtır farklı bir hamur tatlısı.
Panorama Lokantası'nın masaları, servisi, mutfağı güzel. Lokantanın sahipleri ve Hüseyin Güneysu müşterilerle ilgileniyor... Ama bütün bunlardan başka şeyler de var.

Nefis bir yemek yedikten sonra nefis bir konser de izledik
Cuma ve cumartesi akşamları Emin Fındıkoğlu ve Feyza; pazartesi ve çarşamba akşamları Salim Dündar ve Cihat Sağol müzik yapıyor.
Biz Salim Dündar ve Cihat Sağol'u dinledik... Nefis bir yemekten sonra nefis bir konser izledik.
Salim Dündar'ı "İspanyol Salim" olarak tanınmaya başladığı ilk günlerden izlerim. Yaptığı işi seven, ciddiye alan, mütevazı bir ses sanatçısı. Yıllar
onun sesini daha da renkli ve güzel hale getirdi.
"Şu sılanın ufak tefek yolları / Ağrıdan sızıdan tutmaz elleri / Tepeden tırnağa şiir gülleri / Yiğidim aslanım, burada yatıyor / Bugün efkarlıyım, açmasın güller / Yiğidimden kara haber verdiler / Demirden döşeği taştan sedirler / Yiğidim aslanım burada yatıyor / Ne bir haram yedin, ne cana kıydın / Ekmek kadar temiz, su gibi aydın / Hiç kimse duymadan hükümler giydin / Yiğidim aslanım burada yatıyor."
Salim Dündar bu türküyü öyle bir söyledi ki, akşamın geç saatinde dinleyenleri başka yerlere alıp götürdü. Sonra "Aynalar"ı da söyledi.
Panorama Lokantası'nın güzel yemekleri, manzarası... Üstüne de Salim Dündar ve Cihat Sağol'un gitar ve ses ziyafeti... Böyle güzel bir şey olamaz...
Panorama'da yemek ve müzik ziyafeti sonunda kişi başına ödenen ücret, Bodrum'daki herhangi bir balık lokantasında ödenen ücretin üzerinde değil. Hatta altında.

PAZAR
"Evde rüküşlük muskası gibiyim"
Osman Hamdi piyasada bir numara mı?
"Evde kitabın çatışmasını yaşadık"
"Türklerin davranışları Almanların da önyargıları ile dalga geçiyoruz"
British Council beş yıldızlı otele taşındı
"Demokratik" şaraplar
Tek seansta diş güzelliği
Halsizliğin nedeni demir eksikliği olabilir
Bir mayınla dağılan iki hayat
Cevizin kilosu elli kuruş
Kahkaha dolu bir haftaya hazır mısınız?
Kişiye özel onarım
Suçüstü mü suç altı mı?
Saralı tatlısı muhteşem
Katerina ile Baltacı'dan ne haber?
- Bu ders neye yarıyor? - Hiiiiç!
Aruz meğer sadece kalıp değilmiş

Ahmet Turhan Altıner
Ali Rıza Kardüz
İlber Ortaylı
Tuba Akyol
Ülkü Tamer

© 2004 Milliyet