Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim 22 Ekim 2004 / Cuma  
Bugünkü Milliyet Gazetesi      Business      Otomobil      Cumartesi      Pazar      Ege      Vitrin  
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'Arkadaşlar, akrabalar, bu işi kaçıramam, yardıma koşun!'

Binnur Tolungüç, yeni doğan bebeği yüzünden kurduğu şirketi kapatmış. Ama evde oturmaktan sıkılınca yeni bir iş düşünmeye başlamış. Pfızer'a özel günlerde 'çikolata paketi' yapmak için teklif götürmüş. Bu iş için aynı anda teklif götüren ünlü pastaneleri bile geride bırakarak işi alınca akrabalarını, arkadaşlarını çağırmış, "Bu işi kaçıramam, yardıma gelin!" demiş. 3 tonluk siparişi sabahlara kadar çalışarak yetiştirmiş. Arkası gelmiş.... Ulus'taki Boutıuqe de Chocolat'ın sahibi olan Tolungüç, bu iş mücadelesinde çok zor günler yaşamış

NUR DAŞAR

Binnur Tolungüç'ün iş hayatı, tam bir 'azim ve kararlılık' öyküsü. Bu öyküde çocuğunu büyütmek için kariyerinden vazgeçen bir kadının yeniden iş hayatına dönüşü ve bu sefer 'gerçekten keyif aldığı işi' yapmak için girdiği büyük mücadeleyi 'çikolata gibi tatlı' bir sona ulaştırması var. 'Mücadele' diyoruz çünkü Binnur Tolungüç, evinden çıkıyor ve Pfizer gibi büyük bir ilaç şirketinin hediyelik çikolata almak için açtığı ihaleyi, (Tam 1.5 tonluk bir alım söz konusu!) büyük pastane şirketleri ile yarışarak kazanıyor! Sonrası daha zorlu. Ortada ne çikolata var, ne bir tesis...
Tolungüç İngilizce İşletme mezunu. Üç yıl bir borsa şirketinde çalışmış, özel seansları yönetmiş, Türkçe öğretmenliği yapmış, muhasebe dersleri vermiş, düğün - davet organizasyonu şirketi açmış.

'Butik çikolatacı oldum'
Şirketi daha üç yıllıkken çocuğu olunca işi bırakmış. Ancak, çalışmak, başarmak, 'onun hamurunda var.' Evde sıkılınca başlamış yine iş aramaya. "Ne yapmalıyım?" diye düşünürken kutu imal eden bir yakın arkadaşının önerisi ile butik çikolata işine girmiş. Tolungüç'ün şirketi Boutique de Chocolat'ın doğuşuna giden süreç bu teklif ile başlamış.
Tolungüç, henüz ofisi bile yokken bir şeker bayramı öncesi ilaç firması Pfizer'e gitmiş. İlk görüşmeden bir sonuç alamamış. Ama yılbaşına dört gün kala firmadan telefon gelmiş: "Biz yüklü bir sepet siparişi vermiştik. Ama beş tane eksik kalmış. Bunu yapabir misiniz?.."
Tolungüç o günü şöyle anlatıyor:
"Telefonu kapattım.. Hemen nasıl bir şey olmalı diye düşündüm. Sepetler doktorlara gidecekti. Eş ve çocuklar da bir şeyler ister... Kadınlara parfüm, erkeklere masa üstü setleri yaptım. İki dakikada fiyat çıkardım, okeylendi."
Bir yıl sonra şeker bayramı için yine Pfizer'den bir yetkili aramış: "VIP kutusu hazırlatmak istiyoruz. Bize numune hazırlayın." Bu arada büyük pastanelerden de firmaya teklif gitmiş. Yine Tolungüç'un yaptığı kutu beğenilmiş ve yine 'iş senin' telefonu gelmiş. Şöyle anlatıyor:

'Kurdelaları kapıcılar kesti'
"Bin 500 kutu çikolataydı ve 25 gün içinde istiyorlardı. O sırada başka bir firma da aynı oranda sipariş verdi, bunun dışında küçük işler de vardı. Bu kadar işin üzerine bir de yer yok. Çocuğum kolilerin içindeydi. Kurdelaların hepsini kendi apartmanımızda ve yan dairelerdeki kapıcılara gönderip kestiriyordum. Ne kadar arkadaşım varsa hepsi bizim evdeydi. Sarsılmaz için yaptığımız paketleri almaya gelenler, şirkete döndüklerinde, 'Biz lüks bir sitenin en üst katına gittik. Ama evin içinden durmadan koliler çıkıyordu' demiş. Günlerce sabahladık. Siparişler söylediklerinden bir gün önce hazırdı."
Konu piyasada duyulmuş. Herkes evinden çalışıp Pfizer'den bin 500 kutuluk siparişi alan 'bir kadın'ı konuşmaya başlamış. Tolungüç, bu arada kendi yeri Bouituqe de Chocolat'ı kurmuş. Fakat bu günlere gelmesinin faturası da büyük. Çikolatalar erimesin diye soğukta ve çok yoğun çalıştığı için üç yılda üç düşük yapmış.

Leonidas'ı Türkiye'ye getirdi

Tolungüç, bu yıl dünyanın en iyi çikolata markalarından biri olan Leonidas'ın Türkiye distribütörlüğünü de almış. Boutique de Chocolat, Teşvikiye'deki Nova Studio'da korner olarak var. Bir korner de Bağdat Caddesi'nde olacak. Tolungüç, çok fazla yerde şube açmak istemediğini çünkü bu işin butikliğini bozmak istemediğini söylüyor. "Fabrikasyon üretim istemiyorum. Bin tane kutu bile yapsam kurdelasına kadar benim elimden geçiyor, hepsinde benim emeğim var" diyor. Tolungüç, çikolata işi dışında bebek doğumlarında hastane süslüyor, bebek çikolataları, sepetler, kapı süsleri
hazırlıyor. Çocuk doğum günleri organize ediyor. Şu anda çalıştıkları şirketler arasında Pfizer, Sarsılmaz, Trans Nakliyat, Johnson & Johnson, Ford, Nova Medya ve Multi Medya gibi firmalar var.

BUSINESS
 Çimento piyasasında kartlar yeniden dağılacak
 Editörden
 Maestro, grubu toplamaya çalışıyor
 35 ülkede fuar düzenledi başına gelmeyen kalmadı
 Adana'dan çekirgelere sınır ötesi operasyon
 ABD'de gördüğü 'toplu posta reklamı' sistemini Türkiye'ye getirdi
 Sadakata güvenme, dükkânın neşeli olsun
 Bayanlar baylar, filleri ve balinaları koruyalım!
 bu aralar mevduat ve repoyu kısa vadeli yapmakta yarar var
 BDDK'da sürgünler başladı
 Kurumsal yönetim 'iş etiği'ni güçlendirecek
 'Arkadaşlar, akrabalar, bu işi kaçıramam, yardıma koşun!'
 İtalyan kahve satıyor, isteyene 'barista' eğitimi de veriyor
 Ortak paraya, ortak imla kılavuzu aranıyor
 Türkler 'iş kurmak', Avrupalı ise 'sosyal güvenlikli iş' istiyor
 Oy kullanmak
 Şaraba 'bluetooth' girdi
 Moda dünyası, gözünü '60 Kuşağı'na çevirdi

© 2004 Milliyet