Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim    Kurumsal 26 Temmuz 2005 / Salı  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Business    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
"Hiphopçular, altın ve pırlanta takanlar bana poz vermez"

Dünyanın dört bir yanını gezerek binlerce çıplak insanı fotoğraflayan Spencer Tunick, kendisine poz verenlerin genelde gümüş takılar takan, modayı takip eden ve sanattan anlayan kişiler olduğunu söylüyor


Yüzlerce çıplak insan Newcastle'daki Tyne Nehri'nin yanında toplanmış. Yağmur, soğuk demeden sabırla fotoğraflarının çekilmesini bekliyorlar. Bir pazar sabahı gün ağarırken 1600 kişiyi bir araya toplayan, bir de üzerine anadan doğma soyduran "gücün" adı Spencer Tunick. Amerikalı fotoğraf sanatçısı Tunick yaklaşık 10 yıldır dünyanın dört bir yanında toplu ve tek tek çıplak insan fotoğrafları çekiyor.

Çekimler sırasında başı derde giriyor, tutuklanıyor
Şilii'den Avustralya'ya, Brezilya'dan Güney Afrika'ya ve Avrupa ülkelerine kadar çok çeşitli yerlerde çalışmalar yapan Tunick'in fotoğrafları zaman zaman Türk basınına da yansıyor. Her ne kadar Tunick çalışmalarını "canlı heykeller" olarak nitelendirse de başı sık sık derde giriyor. Bilhassa yaşadığı şehir olan New York'taki çekimleri sırasında onlarca kez tutuklanan Tunick'i hiçbir şey yıldıramıyor. Tunick, katılımcıların imzalı gönüllülük belgelerine rağmen tehlike oluşturmak, asayişi bozmak, müstehcenlik yaratmak ve tutuklanmaya karşı koymaktan defalarca polisle karşı karşıya geldi.
Tunick'in çekimlerine katılmak isteyenler öncelikle www.spencertunick.com sitesinden bir sonraki çekime katılabilmek için başvuruda bulunuyor. Belirlenen yer ve saatte bir araya gelenler, özel güvenlikçilerin koruması altında soyunuyor ve kıyafetlerini önceden belirlenmiş yerlere bırakıyor. Güvenlik görevlileri dışında hiç kimsenin çekimleri izlemesine veya görüntü almasına izin verilmiyor. Yüksek bir yere çıkan Tunick elinde megafonuyla çıplak modellerine komutlar veriyor, istediği kareyi yakalayıncaya kadar saatler de geçebiliyor. Hava şartlarının çekimleri etkilemesi de söz konusu değil. Yağmur olsun, soğuk olsun, çamur olsun iş mutlaka bitiriliyor. Saatlerce süren çekimler esnasında pes edenlerin gitmesine izin veriliyor. Her bir fotoğraf karesi için poz verme süresi ise yaklaşık 20 dakika.

"Bebeğiyle gelen de var, yıldönümü kutlayan da"
Yaptığı işi cinsellikle bağdaştıranları anlamadığını belirten Tunick, "Yüzlerce çıplak insanı farklı şekillerde çekerek 'canlı heykeller' oluşturuyorum" diyor: "Sadece bir şekil yaratıyoruz. Yaptığım işin cinsellikle de bir ilgisi yok. Ortaya çıkan çok güzel, pembe bir heykel oluyor. Sarı ve kahverengi benekli..."
Tunick poz verecek insanları da gönüllüler arasından seçiyor: "Binlerce davetiye dağıtıyorum. Genelde yüzde 10'u çekime katılıyor. Poz verenlere para ödenmiyor. Onun yerine çekilen fotoğrafı imzalayarak hediye ediyorum. Sadece çıplak vücut görmek için de gelenler oluyor tabii. Ama çekim bittiğinde ne bir göğüs ne de bir penis hatırlıyorlar."
Tunick poz verenlerle ilgili ilginç saptamalarda da bulunuyor: "Saçma gelebilir ama altın veya pırlanta takanlar gelende poz vermiyor. Gümüşü tercih edenler poz veriyor. Tommy Hilfiger giyen biri asla poz vermez. İster beyaz, ister siyah olsun hiphopçular da asla soyunmaz. Genelde moda olan şeyleri giyenlere poz verdiriyorum. İnsan figürü ve sanattan anladıklarını bir şekilde seziyorum. Bana poz vermek için egonuzdan kurtulmanız gerek."
Ünü her geçen gün artan fotoğraf sanatçısının çekimlerine katılmak birçok kişinin "ölmeden önce yapılması gereken işler listesi"ne girmiş durumda. Bebeğini kapıp gelen de var, beşinci evlilik yıldönümünü soyunarak kutlayan çiftler de. n (Derleyen: Yaprak Aras)PAZAR
"Afyon artık Tarkan değil, caz dinliyor"
"Kendimi bir marka olarak görüyorum"
"Herkes eğlenirken babam bana salto atmayı öğretiyordu"
Onlar erdi muradına...
Eskimiş eşyalar artık çöpe değil internete atılıyor
Sahte asilere kanmayın
"Hiphopçular, altın ve pırlanta takanlar bana poz vermez"
Çetiner'in kitabı "Vahdettin tartışması"na ışık tutuyor
Çöpçatan partisi düzenledi, aradığı erkeği buldu
Vücudumun her tarafından nikotin çıkmaya başladı
"Tabağı süsleyip verirsem balığa ayıp etmiş olurum"
Sanat kampında tatil
Lozan'ı okumak!
Ot modası Büyükada'ya da ulaşmış
İstanbul rehber kitapları
Kalp sağlığı ve beslenme
Abartmamak lazım
Çocuğa neyi nasıl veriyoruz?
İnek gala verir; Galata adı galadan gelir
Tatilde ne okurken, ne yudumlamalı?

Ahmet Turhan Altıner
ALİ RIZA KARDÜZ
İlber Ortaylı
Taylan Kümeli
Tuba Akyol
Ülkü Tamer
Yalvaç Ural
Mehmet Yalçın

© 2005 Milliyet