Sık Kullanılanlara Ekle   Açılış Sayfası Yap   İletişim    Kurumsal 17 Ekim 2005 / Pazartesi  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Kadın kadına vaaz

Ramazanda iş yoğunluğu artanlar arasında vaizeler de var. Vaizeler, sadece dini sohbet yapmıyor, kadınlara hayata dair her konuda akıl veriyorlar

ŞÜKRAN PAKKAN

Ramazan ayı sadece iftar çadırlarında, teravih saatlerinde camilerde yoğunluk yaşanmıyor. Bugünlerde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın daha çok kadının camiye gitmesini sağlamak amacıyla oluşturduğu kadın vaizler grubu da normal günlerden daha yoğun günler geçiriyor. Ben de ramazanda 3 vaizenin vaazına katılarak kadınlarla sohbetlerini dinledim.
Katıldığım ilk vaaz, Fatih'in Şehremini Mahallesi'ndeki "Kumbaracı Camii"nde. Vaaz için yüze yakın kadın, erkeklere ayrılmış bölümde bekliyor. Çünkü vaizelerin şartlarından biri kadınların bu bölümde oturmaları.

Göz kırpmadan dinliyorlar
Fatih İlçe Vaizesi Muteber Gülsefa Uygur'un, minbere çıkarak verdiği vaazının konusu ramazan. Oruç tutmanın şartlarını anlatırken, neden oruç tutulması gerektiğini de açıklıyor. Vaaz sonunda gelen sorular, "İğne olursam, orucum bozulur mu?", "İmsak vakti ezan okunurken, yemeğe devam edebilir miyim?" şeklinde.
Vaize Uygur, sıkılmadan her birine, tek tek cevap veriyor. Vaaz sırasında, kendisini dinlemeyen, aralarında konuştuklarını fark ettiği bir grup olursa, bir hamleyle dikkati yeniden sağlıyor. Vaizeler özel ses eğitimi ve diksiyon dersi aldıkları için, vaazlar gözler kırpılmadan dinleniyor.

Sayı yüzlere ulaşıyor
Sivaslı Uygur (32), 15 yaşında hafız olmuş. İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, kuran kursu hocalığı yapmaya ve hafız yetiştirmeye başlamış. 2002'de vaize olarak Fatih'te görevlendirilmiş.
Haftada 3 - 4 gün vaaz veren ve müftülüğün danışma hattında soruları yanıtlayan Uygur, başlarda tek tük kadınla başladığı vaazlarında sayının yüzleri bulduğunu söylüyor. Son dönemlerde özellikle genç, çalışan ve başı açık kadınların da işlerinden izin alıp vaazlara katıldığını anlatan Uygur, "Aile danışmanı gibi çalışıyorum. Her sorunlarını anlatıyorlar. Derman bekliyorlar. Ben de psikoloji okuyorum, internetten bilgi topluyorum" diyor.

Sıcak ilişki kuruyoruz
Eyüp İlçe Vaizesi Salime Eken Akdoğan (38) da Almanya'da din görevlisi olarak çalıştıktan sonra, Eyüp'e vaize olarak atanmış. Almanya'da kadınlara kürtajla ilgili CD bile dağıtan Akdoğan, "Yaptığımız işin manevi bir zorluğu var. Doktora gitmeden bize gelen var. Ben yönlendiriyorum. Kadınlar erkek hocalara her şeyi soramıyor. Vaizelerle kadınlar arasında daha sıcak bir ilişki oluştu" diyor. Akdoğan'ın vaazlarında ise doğum kontrol yöntemleri soruluyor, rüya tabiri yapması isteniyor. Kadınlar arasında "Uzayda yaşam var mı?" diye soran da var.

'Gündemi takip ediyorum'

Ümraniye İlçe Vaizesi İmran Ayagöz (35) ise, dört yıldır vaize olarak görev yapıyor. Erzincanlı Ayagöz, M.Ü.İlahiyat Fakültesi mezunu.
Kadınların her türlü sorunlarıyla ilgilendiğini anlatan Ayagöz, "Özellikle psikoloji, sosyoloji okuyorum, gündemi takip etmeye çalışıyorum. Kadınların genellikle çocuklarıyla ilgili sorunları olduğu için pedagojiyle ilgileniyorum. Dini bilgilerimi, tıp ve bilimle buluşturarak, en doğru cevabı vermek için çaba gösteriyorum" diyor. Ayagöz, camilerin herkesin mekânı olduğunu vurguluyor.
GÜNCEL
Bombalı araç 16 kez kameraya takıldı
Kuş gribi paniği Ağrı'ya sıçradı
ABD'de Türk dostu başkan
Tiyatronun barışçı yazarı
Unakıtan hastanelik oldu
Rektörün tutuklanmasına itiraz yarın
Kadın kadına vaaz
Baraja 'kir' darbesi
Küslük ölümde bile bitmedi
Ağrısız yaşam haftası başlıyor


Hasan PULUR
Attilâ İlhan'ın bir şiirinin macerası...
ATTİLÂ İlhan'ı toprağa verdikten sonra, onun ...
Çetin ALTAN
Cinsellik ve şiddet
Vaktiyle Japon sinemasının seçtiği vurdulu-kı...


 2003 yılında neler oldu
 2004 yılında neler oldu

© 2005 Milliyet