03:0026 Ekim 2005 / Çarşamba 


Çocuk yuvasındaki dayak görüntüleri halkı sokağa döktü

      MALATYA Çocuk Esirgeme Kurumu 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nda, bakıcıların çocukları döverken çekilen görüntüleri, Star TV'deki Deşifre programında yayınlanması halkı sokağa döktü.
      Görüntülerde çocuklara dayak atıp işkence yapan 4 kadından birin kurum çalışanı diğer üçünün ise temizlik görevlisi olduğu belirlendi.
      Görüntüler Eylül ayında bir hafta sonu çekildi. Devletin yurdunda küçük çocukların acımasızca dövülmeleri, sabahın erken saatlerinde başlayan eziyet tüm çıplaklığı ile sergilendi.
     

      Türkiye'yi ayağa kaldıran görüntülerde bir kadın bakıcı odada oynayan çocukları dövüyor, pencere kenarında oturan bir başka çocuk da dayaktan payını alıyor.
      Çaresiz ve kimsesiz çocukların görevliler tarafından kıyasıya dövülmesi kamera görüntülerine net olarak yansıyor.
      Çırılçıplak banyoya sokulan kızlı erkekli çocuklar önce sıcak suyla haşlanıyor sonra kafalarına vuruluyor.
      Devlete emanet edilmiş kimsesiz çocuklar bazen kafaları birbirine çarptırılarak cezalandırılıyor, akşam yatana kadar dayak ve işkenceden paylarını alıyorlar.
      •  İşte çocuk yurdundaki dehşet görüntüleri
     
     HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

      Programın yayınlanmasından hemen sonra saat 01.00 sıralarında 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nın önünde yaklaşık 100 kişi toplandı. Bu sırada yuvaya Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler ile 0-6 Yaş Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Niyazi Yıldız geldi. Öfkeli gurup Güler ve Yıldız'a tepki gösterdi. Polis yuvanın girişine barikat kurarak, tepkili kalabalığı yatıştırmaya çalıştı.
      Görüntülerdeki kadınlardan birinin kurum çalışanı, diğer üçünün ise özel bir temizlik firmasının elemanı olduğunu belirten İl Müdürü Yakup Güler, ''Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyrusunda bulunacağız. Çocukları döven ve işkence yapan kadınların isimleri, Naciye Tutal, Sefika Solmazgül, Elif Binatlı ve Nezaket Demirtaş'tır'' diye konuştu. Olaya çok üzüldüklerini söyleyen İl Müdürü Güler, ''Bize bugüne kadar hiç bir konu intikal ettirilmedi. Bu olayın savunulacak hiç bir yönü yok. Gereken işlemler yapılıyor. Bizim 24 saat burada kalma imkanımız yok'' dedi.
      Olayı televizyonda izlediğini söyleyen CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, dayak ve işkence olayına karışanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, ''Televizyonda izlerken adeta sinir krizi geçirdim. Bu yapılanlar insanlık dışı. Sorumlular en ağır şekilde cezalandırılsın'' dedi.
     
     
     MÜDÜR VE 7 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

      Olay görüntülerin ortaya çıkması üzerine yuvanın müdürü Niyazi Yıldız da dahil olmak üzere 8 kişi görevden uzaklaştırıldı.
      Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, yuvadaki işkence ve kötü muamelenin kabul edilemez olduğunu, sorumlu kişilerin hesap vereceğini söyledi.
      Çocuk yuvasındaki olayların bir televizyon programına yansımadan jenerik görüntüleri üzerine müdahale ettiklerini ve idari soruşturma başlattıklarını belirten Kadıoğlu, program yayınlanmadan bir kişinin görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.
      Yuvadaki çocuklara işkence yapanların 4'ünün temizlik şirketinde görevli olduğunu dile getiren Kadıoğlu, şöyle konuştu:
      "Yuvanın müdürü de dahil olmak üzere 8 kişi görevden uzaklaştırıldı. 4 temizlik şirketi görevlisinin yanı sıra kurumun müdürü, yardımcı hizmetli ile nöbetçi amirleri görevden alındı. Ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nden bir müfettiş gelerek, kurumda incelemelerde bulunacak."
     
     4 KİŞİ MAHKEMEYE ÇIKIYOR, 2 KİŞİ SORGUDA

      Çocuklara dayak attıkları ve işkence yaptıkları iddia edilen 4 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından tutuklanma talebiyle Malatya Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
      Öğleden sonra sorguları başlayan N.D, E.B, N.T. ve Ş.S. ifadeleri alındıktan sonra tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.
      Öte yandan, yuvadaki olaylarla ilgili 3 kişinin daha ifadeleri alınmak üzere adliye getirilmeleri için polise talimat verildiği, getirilen 2 kişinin sorgulamasına başlandığı, diğer kişinin ise arandığı belirtildi.
     
     PSİKOLOG VE DOKTORLAR YUVADA

      Vali Osman Derya Kadıoğlu, yuvada kalan 0-6 yaş grubu çocukları içinde bulundukları kötü durumdan kurtarmak ve rehabilite edebilmek için psikolog ve uzman doktorların yuvada çalıştığını dile getirdi.
      Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler de, yuvada yaşananlara çok üzüldüklerini, dayak ve işkencelerin çocukların daha önce yaptıkları resim sergisi, tiyatro gösterileri gibi güzel akitviteleri bertaraf ettiğini ve emeklerinin boşa gittiğini söyledi.
     
     VALİ KADIOĞLU: ÇOCUKLARA YAPILANLAR, UTANÇ VERİCİ

      Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, Malatya Çocuk Yuvası'nda kalan 0-6 yaş grubu çocukların dövülmesinin, utanç verici olduğunu söyledi.
      Vali Kadıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, yuvadaki görüntülerin insanlık dışı olduğunu, ne diyeceğini bilemediğini ifade etti. Bunları yapanların "insan olamayacağını" belirten Kadıoğlu, şöyle dedi:
      "Daha konuşmayı ve derdini anlatmayı beceremeyen yavrularımıza o kütü muamele nasıl reva görülür. Görüntüler dün gece televizyona yansımadan olaydan haberdar olduk ve gerekli idari soruşturmaya başlattık. Bakıcı anne denilen o kadını da 24 Ekim'de görevden uzaklaştırdık. Kötü muamele edenlerin büyük bir kısmı temizlik şirketinde çalışıyor. Onlar da hemen işten çıkarıldı." Dayak ve işkencenin yaşandığı gece yuvada nöbetçi olması gereken 2 hemşire, 1 bakıcı anne ile yuvanın müdürü Niyazi Yıldız ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler'i de görevden uzaklaştırdıklarını açıklayan Vali Kadıoğlu, şunları söyledi:
      "Güler ile Yıldız'ı, 'işkence ettiler' anlamında değil, ama 'görevlerini ihmal etmişlerdir' düşüncesiyle açığa aldık. Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcısı'nın talimatıyla adli soruşturma da yürütülüyor."

      •  Emniyet Genel Müdürü'nün kayınbiraderi cezaevinde
      •  TEM'de pamuk yüklü TIR yandı, otoyol trafiğe kapandı
     

© 2005 Milliyet