Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 22 Ocak 2006 / Pazar  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Ağca'yı saklayanlar Ocak'tan arkadaşları

Mehmet Ali Ağca'yı askerlik muayenesinde 'antisosyal kişilik bozukluğu' teşhisi konulup bırakıldıktan sonra Kartal'da 'Ocak'tan'tabir edilen arkadaşlarının sakladığı ortaya çıktı

Şükran Özçakmak - İstanbul

Mehmet Ali Ağca'nın, Kartal Cezaevi'nden 12 Ocak'ta tahliye edildikten sonra dört gün Samandıra'da, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde "antisosyal kişilik bozukluğu" teşhisi konulduktan sonra da Kartal Uğur Mumcu Mahallesi'nde kaldığı belirlendi.
İddiaya göre tahliyesinden sonra Ağca'yı, bazıları cezaevinden tanıdığı ülkücü arkadaşları karşıladı. "Ocaktan" diye tabir edilen arkadaşları, 5-6 kez otomobil değiştirerek Ağca'nın izini kaybettirmeyi başardı.
Ağca, GATA'dan ayrıldıktan sonra peşlerindeki gazeteci ordusunu, Kartal'da bulunan Aydos Orman İçi Dinlenme Tesisleri'ne girerek atlattı. Özel bir kulübede 1.5 saat kalıp kebap yedikten sonra da yanında yine "Ocaktan" arkadaşlarıyla birlikte, başına bir bere geçirerek ayrıldı.

Daire 3 yıl önce alındı
Ağca'nın yakalandığı Özoba Sitesi'nde de şaşkınlık yaşandı. Ağca'nın kaldığı A Blok 4 No'lu dairenin kapısının kilitli olduğu görülürken, dairenin sahibi Namık Altan'ın nerede olduğunu bilen olmadı. Altan'ın dairesinin kapısında sadece kızlarına ait olan bir ait bisiklet duruyordu. Karşı dairede oturan apartman yöneticisi Alaattin Aka, Ağca'nın yakalandığı dakikaları şöyle anlattı: "Önce aile tartışması, kavga var sandım. Bir anda onlarca adam apartmanı doldurdu. Meğer sivil polislermiş. Ağca'yı alıp götürdüler. Daha sonra da komşumuz Namık Altan Bey'le ilgili sorular yönelttiler."

Bulgar göçmeni
Altan'ın eşi ile kendi eşinin görüştüğünü, ancak Altan'ın kimseyle konuşmadığı anlatan Aka, "Kendi halinde biriydi. Daireye, üç yıl önce satın alıp yerleşti. Serbest meslek sahibi olduğunu biliyoruz. 6 ve 8 yaşlarında iki kızı var. Karısı Bulgaristan göçmeni. Kendisi nerelidir bilmeyiz" dedi.

Komşuları görmemiş
Özoba Apartmanı'na 19.00 sıralarında su getiren Kardeşler Market'te çalışan Ayhan Doğdu da polis olduğunu söyleyen sivil giysili kişilerce bahçe kapısından geri çevrildiğini söyledi.
Site sakinleri de "Ağca, hiç görünmeden apartmana nasıl girip çıktı?" sorusunun cevabını bulmaya çalıştı. Birçoğu, Ağca'nın kendi apartmanlarında misafir olarak kaldığını, televizyondan öğrendiğini belirtirken apartmanın kapısını kilitleyerek nöbet tutan ve adının Salih olduğu belirtilen kapıcı da "Beni ekmeğimden edeceğiniz" diyerek gazetecilere ateş püskürdü.
Apartmanın sekizinci katında oturan Mahmut Kılıç da ilginç rastlantıyı şöyle anlattı: "Ağca, Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçtığında, ben 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda askerlik yapıyordum. O zaman da nasıl firar ettiğine şaşırmıştım. Şimdi halktan kaçmak için oturduğum apartmana sığınmış ama bizim hiç haberimiz olmamış."

Erdoğan: Ağca için yeni bir süreç başladı

İSTANBUL Milliyet
Başbakan Erdoğan, terörist Mehmet Ali Ağca için yeni bir süreç başladığını söyledi. Erdoğan, dün, kendisine yöneltilen sorular üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Yargı, kendi tasarruf alanı içinde yapması gerekenleri yaptı. Adalet Bakanlığı da, kendi tasarrufu içinde yapması gerekenleri yaptı. Emniyet teşkilatımız, anında atması gereken adımları attı. Bugün de Ağca için yeni süreç başlamış oldu."

'Rahşan Ecevit'ten özür dilenmeli'

ANKARA Milliyet
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Mehmet Ali Ağca'nın erken tahliyesi konusunda Ecevitleri haksız yere suçlayanların, linç girişimleri nedeniyle en azından bir özür borcu vardır" dedi. Sezer, dün yaptığı yazılı açıklamada, Ağca'nın tahliyesi konusunda yapılan yanlış hesabın Yargıtay'dan dönmesinin sevindirici olduğunu belirtti. Sezer, "Yanlış hesabın hesabı da mutlaka sorulmalıdır" dedi.

Gebze'de çete operasyonu
Mercedes'in sahibi gözaltında

Gebze'de AKP İlçe Başkanı'nın vurulmasıyla ilgili olarak başlatılan operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Zanlılar arasında Ağca'ya tahsis edilen Mercedes'in sahibi de var

Kocaeli DHA
Gebze Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Kaçakçılık Şubesi ekipleri, Gebze, Tuzla ve Pendik'te eşzamanlı operasyon düzenleyerek 14 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar arasında Mehmet Ali Ağca'ya tahliye edildiği sırada tahsis edilen Mercedes otomobilin sahibi Taner Çakıroğlu da bulunuyor. AKP Gebze İlçe Başkanı Mehmet Ali Okur'un 4 Ocak'ta silahlı saldırıya uğrayarak ayaklarından vurulması olayıyla ilgili soruşturma başlatan polis, dün Gebze, Pendik ve Tuzla'da eşzamanlı operasyon düzenledi.
Okur'u kurşunladığı öne sürülen Muhammet Öztürk'ün yakalandığı operasyonlarda Mehmet Ali Ağca'nın 12 Ocak'ta tahliye edildikten sonra kendisine tahsis edilen 34 FK 828 plakalı Mercedes'in sahibi Taner Çakıroğlu da bulunuyor.
Çete üyesi olmakla suçlanan Çakıroğlu'nun, Mehmet Fatih Kıral'ın adına kayıtlı görülen ve devri yapılmadan Turan Suner'e verilen 34 FK 928 plakalı Mercedes'i satın alan 3'üncü kişi olduğu belirtildi.
Gözaltına alınanlar arasında Yüksel Şimşek ve Gebze'de haftalık yayımlanan bir yerel gazetenin sahibi Ercan Sarıçam da bulunuyor. Diğer zanlıların isimleri de şöyle:
Çağdaş Büyükkaya, Murat Büyükkaya, İsmail Akıncı, Fatih Yavuz, Taner Çakıroğlu, İlhan Metin Çakıroğlu, Mehmet Doğan, Selim Denizoğlu, Ümit Polat, Akın Vural. Zanlıların ev ve üzerlerinde yapılan aramada 3 tabanca ve çok miktarda mermi ele geçirildi.

GÜNCEL
'Pardon deyip köşeye çekilemez'
'Nikâh masası' için ceza yolda
Yeni şüpheli genelgesi
Bakanlık 2003'te itiraz etmedi
Ağca'yı saklayanlar Ocak'tan arkadaşları
Şemdinli'de polis bilgisayarı inceleniyor...
Ağca öldürülecekti
Sağlıkta 'ihanet' kavgası
'Heykel yapmak suç'
Org. Özkök korgenerale soruşturma izni verdi
Petrol Ofisi'nden 500 öğrenciye burs
Bolivya Başkanı'na Türk sürprizi
Çağlayan 2 sergiyle İstanbul'da
Tino Gonzales şubatta geliyor


Melih AŞIK
Kadınlara özel
Kadınların gidip kendilerine koca seçebilecek...
Can Dündar
Çubuklu Kevsercik'in çileli yaşam hikayesi
Ve gidiverdi Kevsercik... Bir koca asrı boy...
Hasan PULUR
"Gülen Dadaş"
HER yerde olduğu gibi "Erzurumlu Mizah Kültür...
Çetin ALTAN
"Ya şundadır ya bunda, helvacının kızında"...
Emekli paşalardan biri şöyle demiş:


 2003 yılında neler oldu
 2004 yılında neler oldu

© 2006 Milliyet