Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 03 Mart 2006 / Cuma  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
'Erdal'ı yakalayan ülke iade edebilir'

'Fehriye Erdal bize göre 2 gündür terörist' diyen Belçika İçişleri ve Adalet bakanları, yakalandığı ülkenin ya da Belçika'nın, teröristi Türkiye'ye iade edebileceğini söyledi

GÜVEN ÖZALP Brüksel

SABANCI Center suikastı sanıklarından terörist Fehriye Erdal'ın kendisini 24 saat izlemekle görevli toplam 32 kişilik gizli istihbarat ekibine rağmen izini kaybettirmeyi başarması üzerine Belçikalı bakanlar açıklama yapmak zorunda kaldı. İçişleri Bakanı Patrick Dewael ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Erdal'ın 28 Şubat'ta Bruges Mahkemesi'nce alınan karara kadar "özgür" ve "masum" biri olduğunu ancak karardan sonra "terörist" olarak tanımlandığını söyledi.

'Elimde silah yoktu'
Dewael, Erdal'ın kendisinden beklenenleri kaçtığı güne kadar hep yaptığını anlatarak, "Mahkeme kararına kadar silahsızdık. Duygularıma dayanarak karar alamazdım. Elimde, adli açıdan önlem almamı sağlayacak silah yoktu" dedi. İki bakan da teröristin istediği gibi evden çıkabileceğini ve çıktığını, sadece polise bilgi vermesi gerektiğini, istediği takdirde Belçika'dan da ayrılabileceğini, engellenemeyeceğini ancak bunu yapmadığını savundu. "Özgür" olduğu belirtilen teröristin neden izlendiği yönündeki soruya da bakanlar bunun "kamu güvenliği gereği yapıldığı" yanıtını verdi. Erdal'ın tüm dünyada arandığını söyleyen bakanlar, yakalandığı ülkenin Erdal'ı Belçika'ya veya Türkiye'ye iade edebileceğini, bu kararı da dosyaları tartarak verebileceğini söyledi. Onkelinx, Belçika'nın Erdal'ı Türkiye'ye iade etmesi olasılığına ilişkin bir soruyu da, "Yeni unsurlar var. Erdal artık bir terörist. DHKP-C terör örgütü. Türkiye'de ölüm cezası yok. Belçika adaleti bu unsurları değerlendirecektir" dedi. Bakanlar, adli süreç sona ermediği için DHKP-C'nin Brüksel'deki temsilciliğinin şimdilik kapatılmayacağını ifade etti.

Gül'e 'Yakalanacak' sözü
Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü telefonla arayarak, terörist Fehriye Erdal'ın mutlaka yakalanacağı sözü verdi.

Belçika basını: Kaçışın sorumluları bulunmalı

BRÜKSEL AA
BELÇİKA basını, Fehriye Erdal'ın kaçmasına ilişkin haberlere geniş yer verirken, istihbarat servisi ve güvenlik birimlerinin hatalarına dikkat çekildi, sorumluların da en kısa zamanda ortaya çıkarılması istendi.
Le Soir gazetesi, "Erdal, istihbarat servisini kandırıp kaçtı" başlıklı haberinde, 4 yıl hapis cezasına çarptırılan teröristin nerede olduğunun Federal Savcılık, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından bilinmediğini, bu kurumların sorun yaşadıklarını yazdı. Erdal'ın, Türkiye'de, Özdemir Sabancı suikastının faillerinden olduğunu yazan gazete, 1999 operasyonunda basılan evde terör örgütünün başı Dursun Karataş'ın da bulunduğunu, ancak "kadın kıyafeti" ile kaçtığını belirtti.

ADALET BAKANI ÇİÇEK:
Avrupa'dan işbirliği bekliyoruz

ANKARA Milliyet
ADALET Bakanı Cemil Çiçek, terörist Fehriye Erdal ve DHKP-C örgütü üyelerine Belçika'da verilen mahkûmiyet kararının önemli ancak yeterli olmadığını, bu kişilerin yakalanarak Türkiye'ye iadesi için bütün AB ülkelerinden işbirliği beklediklerini söyledi.
Çiçek, dün Erdal'ın adını hiç kullanmadan yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin bazı örgütlerin terör örgütü olduğunu kabul etmekte ihmal gösterdiğini savundu.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, terörist Fehriye Erdal'ın Belçika'da göz hapsinde bulunması gerekirken kaybolmasını eleştirerek, "Belçika makamları bu konuda kendi kendilerini sorgulamalı" dedi.

GÜNCEL
İdamları imzalarken ellerim hiç titremedi
Sigara her yerde yasaklanıyor
Erdoğan Amerika'da Perle ile gizlice görüştü
AİHM: Derneğin seyahat özgürlüğü kısıtlanamaz
'Erdal'ı yakalayan ülke iade edebilir'
Rapor tartışması
Ağca 2010'da serbest kalacak
Londra ve 'yabancı'
'Bombalar değiştirildi' iddiası
Cizre'de PKK pususu: 1 şehit
Fellini'nin başyapıtları İstanbul Modern'de
Papa suikastının mimarı SSCB
Okyay emekli oluyor
MOBESE 1 haftada 101 kişiyi avladı
Arınç'tan 'hilafetin kaldırılması' mesajı
Çete lideri, askeri soruşturmada
8 Mart mitingi 5 Mart'ta yapılacak
Tanık: Ölen ere yüzbaşı tokat attı
PKK'lı cenazesinde polise molotof


Melih AŞIK
Tezkere yıldönümü
Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulü...
Hasan PULUR
"Kemal Abi" daş gibidir daş...
YOLDA çevirip soruyorlar:
Çetin ALTAN
Çıplak kadın bacağı ve takke çatışması...
Özellikle "takkeler dünyası"nda ölenlerle öle...


 2003 yılında neler oldu
 2004 yılında neler oldu

© 2006 Milliyet