11:0026 Mayıs 2006 / Cuma 


Günahın sınandığı delikli taşa ilgi

      RAMAZAN YAVUZ Diyarbakır DHA

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Şeyhmalan köyü, türbesi İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan’ın torunu Nakşibendi tarikatından Şeyh Musa için dolup taştı. Şeyh Musa’nın mezarını ziyaret eden kadınlar, türbe yanında bulunan ve bir dönem köyde hırsızlık yapanların tesbiti için kullanılan delikli taştan geçerek günahlarını affettirmeye çalıştı.
      DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Devlet eski Bakanı Mehmet Salim Ensarioğlu’nun köyü olan Şeyhmalan’a sabahın erken saatlerinden itibaren yaklaşık 20 bin kişi akın etti. Şeyhmalan Camii ve Ensarioğlu’nun dedesi olan Şeyh Musa’nın türbesinin etrafında toplanan kadınlar "günahlarını affettirmek" amacıyla çocukların tutuğu yeşil bezi öpebilmek için birbiriyle yarıştı. Kadınlar ve genç kızlar türbenin kapısını ve duvarlarını öpüp, taş yapıştararak dilek tuttu.
      Türbenin yanında toplanan yaşlılar ve gençler kol kola girerek tefler eşliğinde zikir yaptı. "Allah - u ekber, Ya Allah" diye bağıranlardan bazıları zaman zaman baygınlık geçirdi. Erkeklerin zikiri, köye gelenler tarafından cep telefonlarıyla görüntülendi.
     
      Delikli taş

      Şeyh Musa döneminde köyde hırsızlık yapanların yargılanmasında kullanılan, insanların yalan söyleyip söylemediğinin tespiti için içinden geçirildiği delikli taş kadınların ilgisini çekti. Çok sayıda kadın günahlarının affedileceğine inanarak delikten geçmeye çalıştı. Kucaklarındaki çocuklarını da delikten geçiren bazı kadınlar kiloları nedeniyle zor anlar yaşadı.
     
Tüm yorumlarYorum yaz
çook güzel....
Böyle şeyler yaparak günahlarını affettirebileceklerini düşünen insanlar 6-7 çocuk dünyaya getiriyorlar...Gelecekte böyle yetiştirilmiş insanların çoğunlukta ...
çağdaş ülkem
21. Yüzyıl Türkiye'sinden çağdaş ve bilimsellik ölçeği olabilecek manzaralar... Hep birlikte düşünmeliyiz...