10:0523 Temmuz 2006 / Pazar 


"Tereyağı çocuklar için faydalıdır"

      İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim, Araştırma Hastanesi Başhekimi Pediatrik Kardiyolog Doç. Dr. Vedide Tavlı, bebeklik döneminde düzgün beslenme ve kontrollerle, ilerideki yaşlardaki kalp hastalıklarının önlenebileceğini bildirdi.
      Doç. Dr. Tavlı, özellikle ailesinde kalp hastalığı bulunan bebeklere dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, ''Ailesinde 55 yaşın altında, kalp ameliyatı olmuş, kalp krizi geçirmiş ya da herhangi bir kalp hastalığı bulunanlar ve kolesterol sorunu olanlar, hamilelikten itibaren bebeklerinin, kalp sağlığını takip etmeli'' diye konuştu.
      Tavlı, bebeklerin düzenli beslenmesinin ilerideki yaşlarda kalp hastalıklarını önleyebileceğini ifade ederek, şunları söyledi:
      ''Bebekler için en sağlıklısı anne sütüdür ve her bebek mutlaka emzirilmelidir. 4. aydan itibaren beyaz peynir, yoğurt ve sebze çorbası verilmelidir. 6. ayı doldurduktan sonra her gün artan miktarda yumurta sarısı başlanmalıdır. Bebek, evde büyükler için pişen yemeklerden ise ancak 9. aydan itibaren yiyebilir.'' Karaciğer ve balığın da 9. aydan önce bebeklere yedirilmemesi gerektiğine dikkati çeken Tavlı, ''Sanıldığı gibi tereyağı yemek zararlı değildir. Aksine A vitamini içerdiği için faydası vardır. Tereyağı ileri yaşlarda zararlıdır'' dedi.
      Tavlı, çorba önerdiklerinde çoğu zaman annelerin kendilerine pişirdikleri çorbadan bebeğe de yedirdiklerini, ancak bebekler için özel çorba yapılması gerektiğini belirterek, sebzeyle hazırlanacak çorbanın yanı sıra özellikle tarhana çorbasının bebekler için çok faydalı olduğunu kaydetti.
     
     EKLEM ROMATİZMASINA DİKKAT
      Özellikle kalabalık ailelerde yaşayan bebeklerin, boğazlarına yerleşen bir tür mikrobun (A grubu beta) eklem romatizmasına neden olduğunu belirten Tavlı, ''Boğaza yerleşen bakteri, eklem romatizmasına neden oluyor. 9 gün içinde tedavi edilirse kalbe ulaşmaz. Tedavi edilmeyip, kalbe ulaşırsa ilerde kalp kapakçığı bozukluklarına neden olur'' diye konuştu.
      Tavlı, eklem romatizması belirtilerinin, eklem ağrıları, şişlikler ve hafif ateş olduğunu ifade ederek, belirtilerin görülmesi halinde hemen bir doktora başvurup, hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
      Kalp deliklerinin de önemli bir sorun olduğuna dikkati çeken Tavlı, kalp deliği teşhisi konduktan sonra vakit kaybedilmeden, deliğin kapatılması gerektiğini kaydetti.
     
Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun