13:4007 Ağustos 2006 / Pazartesi 


Irak'ta tecavüz davasında tüyler ürperten ifade

     
     CNNTURK

     
Irak'ta görev yaptıkları dönemde adam öldürme ve tecavüz suçlarından yargılanan ABD askerlerinin davası başladı. Davada tanık olarak dinlenen Iraklı bir tıp öğrencisi olayın perde arkasını anlattı. Ülkedeki şiddet olayları ise sürüyor. Tikrit'te düzenlenen intihar saldırısında 10 kişi öldü.
      Mahkemede ifade veren tıp öğrencisi, Mahmudiye'de 14 martta öldürülen 4 Iraklının evinde saldırı sonrasında gördüklerini şöyle anlattı:
      "Eve girdiğimde 14 yaşındaki Abir Kazım El Cenabi, yerde bacakları ayrılmış ve çıplak bir biçimde yatıyordu. Bedeninin üst tarafı yanmıştı ve sol gözünün kenarında bir kurşun yarası vardı.
      Yan odada yatan 6 yaşındaki kız çocuğunun kafasının arkası tamamen havaya uçmuştu. Anne ve babanın bedenleri ise kurşunlarla delik deşik edilmişti." Güvenlik gerekçesiyle adı verilmeyen tıp öğrencisi, duruşmada olay yerini gördükten sonra hastalandığını ve hastalığının haftalarca sürdüğünü söyledi.
      Tanığın ifadesine göre, evde ölenler morgda yer olmaması sebebiyle klimalı bir ambulansta bir gece bekletildikten sonra ertesi gün gömüldü.
     
     Mahmudiye'de yaşananlar

      İddialara göre, Iraklı aileyi öldüren ABD askerleri evde yaşayan 14 yaşındaki Abir Kazım'a tecavüz ettikten sonra cesetleri yaktı. Davada suçlu bulunmaları halinde ABD askerleri ömür boyu hapis cezası alabilir.
      Yargıçlar duruşma sırasında evde ölen kurbanların suç mahalinde çekildiği öne sürülen fotoğrafları gösterdi. Ancak savunma avukatları fotoğrafların yeniden düzenlendiğini ve gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.
      Iraklıların tepkisine sebep olan Mahmudiye olayının ardından Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yabancı askerlerin Irak'taki dokunulmazlıklarının yeniden gözden geçirilmesini istemişti.
     
Tüm yorumlarYorum yaz
Amerikadan igreniyorum :(
Bu ne biçim savaş,Bu ne biçim insanlık,Bu ne biçim demakrasi.ABD gör eserini...
Ne savaşı
Ne savaşı arkadaşlar. Savaş olması için 2 gücün çarpışıyor olması gerekir. Ortada savaş yok; katliam,soykırım ve sapıklığın had safhaya varmış hali var. Allah ...