12:0027 Aralık 2006 / Çarşamba 


Esrar içen mumya bulundu

      Çin Halk Cumhuriyeti’nde “haşhaş içen mumya esrarıö konuşuluyor. Bin 800 yıllık mumyanın yanında gömülen çantasında, Çin’de pek bilinmeyen haşhaş yapraklarının bulunması şaşkınlık yarattı. Mumya, Çin’de “Büyük ulusal arkeolojik esrarö haline geldi.
      Bir grup Çinli uzmanın, ülkenin kuzeyinde, İpek Yolu’nun en işlek olduğu dönemde önemli bir geçiş noktası olan bir bölgede ortaya çıkarılan mumyanın esrarını çözmek için kollarını sıvadığı belirtiliyor. İspanyol El Pais gazetesine yansıtan habere göre, mumyanın haşhaş kullanan kültürlerden binlerce kilometre uzağındaki bir bölgede bulunması, Çin’de “Büyük bir ulusal arkeolojik esraröa dönüştü.
      Elbise, çizme ve deri şapkası olan 2 bin 800 yıllık mumyanın yanında başka eşyaların arasında esrar yapraklarının yer aldığı çanta, büyük altın ve bronz takıları ile bir turkuaz koliye de bulundu. Mumyanın, 40-50 yaşındaki bir kişiye ait olduğu sanılıyor.
      Mumyanın, haşhaşın ilk ortaya çıktığı belirtilen Tibet veya Himalaya bölgesinden gelen bir kişiye ait olabileceği belirtilirken yine bu tezin, mumyanın, 2 bin yerli mezarı ve 600 yerli mumyanın ortaya çıkarıldığı bir bölgede gömülmüş olması gerçeği ile çeliştiğine işaret edildi.(
     
Yorumlar(4)Yorum yaz
Kafa güzelmiş....
adam oraya zaten uçarak gelmiş daha ne araştırıyolar anlamıyorum ama nasıl olduğunu bilinse daha iyi olur. . . .
Duman
adamın kafa dumanlıymış zaten oraya nasıl geldiğini kendisi de bilmiyordur büyük ihtimalle