Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 04 Ocak 2007 / Perşembe  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Sağlık
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Ertesi gün ne yapmalı?

Bugün pek çok kişi için çifte kutlama olacak. Ama yarını da şimdiden düşünmek gerek. Eğer çok alkol tüketip çok yerseniz 2007'nin ilk günü size zehir olabilir. Bu yüzden uzmanlar ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini anlattı

BAHAR BAKIR - bbakir@milliyet.com.tr

Malum bugün bayram. İlk önce aile içi ziyaretlerimizi yapıp bayramlaşacağız. Leziz ikramları birer birer mideye indireceğiz. Akşam da yeni yıl eğlencelerine kendimizi kaptıracağız. Bin bir çeşidin bulunduğu enfes bir sofraya asla hayır demeyeceğiz. Ardından 2007'nin gelmesini kimimiz alkol tüketerek ve barlarda partileyerek, kimimiz de evimizde kutlayacağız. Peki ya yarın? 2007'nin ilk günü bu geceki eğlencenin öcünü alacak bizden. O yüzden bir dakika durun, uzmanların ve barmenlerin tavsiyelerini dinleyin...

Diyetisyenler ne diyor?

"Hafif bir kahvaltı yapın"
Ece Akkuş (Florence Nightingale Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı)
Normal beslenmeniz nasılsa bugün de öyle devam edin. Dört temel besin grubunu içerecek şekilde beslenin. Kahvaltı ya da öğle yemeğini hafif geçirmeyin. Kontrollü ve dengeli yiyin. Akşam yemeğinde hindi, salata, ekmek yerine de pilav yiyebilirsiniz.
İçkiyi bir-iki kadehten fazla almamak lazım. Kırmızı şarabı tercih edin.
Yarını hafif geçirin. Hafif bir kahvaltı yapın. Ardından da bir yürüyüş. Hazmı kolaylaştırmak için bitki çayları için ama iki bardaktan fazla olmamak kaydıyla. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin, yarın et yemeseniz de olur.

"Mide ağrıları için ılık çorba içilip yoğurt ve ekmek yenebilir"
Şengül Sangu Taluk (Acıbadem Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı)
Sevdiğiniz besinleri yiyin. Sofrada seçici olun. Tadını bilmediğiniz ve size boşu boşuna enerji verecek besinleri tüketmeyin. Akşam mutlaka et yeneceğinden öğlen sebze, salata, yoğurt gibi hafif şeyler yiyin. Akşam bir salatayla başlayıp yoğurtlu mezeleri tercih edin. Meyveyi yavaş ve az miktarda yiyin. Tatlılarda ise sütlü ve meyvelileri tercih edin.
Alkol olarak iki kadeh şarap veya sadece bir duble bol buzlu rakı ve votka da olabilir.
Yarın kahvaltıda muhakkak bir çiğ sebze ve meyve tüketin. Gün içinde bol sıvı alın. Sebze, salata, zeytinyağlılar ve ızgara çeşitlerini tercih edin. Tekrar alkol almayın. Mide ağrıları için ılık bir çorba, yoğurt ve ekmek yenebilir. Uyandıktan üç-dört saat sonra yürüyüş yapın.

"Alkolle beraber tatlı ve meyve yemeyin"
Taylan Kümeli (Beslenme ve diyet uzmanı)
Yılbaşı gecesinde alınan kalori miktarı arttığından, içki içenlerin durumu daha da ağır olacaktır. Alkol vücutta ödem oluşturacağından bol bol su için.
Alkol kullanıyorsanız şarap, bira gibi türleri tercih edin. Tükettiğiniz miktarı bir-iki kadeh ile sınırlandırın. Çok içecekseniz, ağır mezelerden, kızartma türü yiyeceklerden, deniz mahsullerinden uzak durun. Alkolle beraber tatlı ve meyve yememeye dikkat edin.
Kırmızı et yerine balık, tavuk ve hindiyi tercih edin. Şarküteri ürünlerini mümkün olduğunca az tüketin. Bu ürünlerdeki nitrit ve nitratın etkilerini azaltmak için domates, limon, yeşil biber, maydanozdan oluşan bir salata en uygun seçenektir.

"Sabah uyandığınızda iki bardak su içip temiz havada yürüyün"
Yeşim Çelik (Alman Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı)
Gün içinde dengeyi kurun. Sabah ve öğlen az yiyip akşam yemeğine yüklenmeyin. Normal bir sabah kahvaltısı yapın. Öğlen çorba, sebze yemeği, cacık yenebilir. Bayram ziyaretlerine tok gidin, ikram edilenleri yememeye çalışın. Akşam yemeğinde de yoğurtlu mezeler ve zeytinyağlılar tercih edilebilir. Bir de bol bol hareket edin.
Aç karnına alkol tüketmeyin ve kesinlikle karıştırmayın. Yemekle birlikte şarap, bira ve şampanya tercih edilmeli. Kadınlar bir, erkekler iki kadehi geçmemeli.
Bu gece alkol ve et tüketimi fazla olacağından yarın tüketilen yağ miktarını azaltmak gerek. Sabah uyandığınızda iki bardak su içip temiz havada yürüyüş yapın. Daha sonra çay, peynir, domates, salatalık ve yumurtalı güzel bir kahvaltı. Öğünlerde haşlama ve ızagara türü yemeyin. Kızartmalardan uzak durun. Ihlamur, nane ve zencefil gibi bitki çayları şişkinliği azaltabilir.

Barmenler ne diyor?

"Sıcak bira iş görür"
Serkan Bütüner (Crystal'ın barmeni)
Yılbaşı gecesinde erken sarhoşluğu önlemek için kokteyl öneriyorum. Bunun dışında Smirnoff Green Apple ve tonik olabilir. Votka biradan çok daha fazla tüketilir. Ama votka Red Bull'u önermiyorum.
Bu gece ne içtiyseniz yarın uyandığınızda da onu için. Ama sıcak bira "işi görecektir". Yatmadan önce de soda limon için mideniz için. Bunun yanı sıra uyandıktan sonra duş almak yorgunluğu gidermek için kafidir.

"İçkiden sonra kahve içmek mide için kötü"
Öztürk Koca (Cahide Variete'nin barmeni)
"Boğulmamak" için yavaş için ve karıştırmayın. Tatlı içkilerden de uzak durun.
Yemek öncesi kokteyl ve ılık martini içebilirsiniz. Votka Red Bull trendinin yerini Red Bull tonik almaya başladı. İçerken sınırınızı bilin, yarını düşünün.
Yarın çok kötü olanlar uyanınca bir bardak bira içsin. Çünkü çivi çiviyi söker. Temiz hava ve ılık bir duş alın, bol su için. Mide sorunları yaşamamak için Underback ve Fernandbanka gibi içkiler içebilirsiniz. Soda limon ve kahve içmek mideyi daha kötü yapar.

"Yatmadan yemeyin"
Uğur Akan (Bebek Hotel'in barmeni)
Bu gece şampanyalı kokteyler için, hafif oldukları için baş ağrısı yapmayacaktır. Eskiden bu gecelerde moda cin tonikti. Son birkaç yıldır da taze meyve suyu ile votka. Üç tekten fazla içmeyin.
Yarın iyice dinlenin. Normal bir kahvaltı edin. Önce yiyip sonra uyumayın. Mideniz için soda ve kahve içebilirsiniz.

Yakup ne diyor?

"Sabah uyanınca bir bira içmek yanlıştır, sarhoşluğu ilerletir"
Yakup Arslan (Yakup 2 Meyhanesi'nin sahibi)
Kararında içmenin faydası var. Yılbaşı diye dağıtırlarsa, kendileri de dağılırlar. Yakup'a gelenler güzel bir yemek yiyip bir ufak rakı içebilirler.
Bir defa bugün insanlar kurbanını kesecek, akşam da eğlenmeye gidecekler. Dolayısıyla yarın da akşama doğru uyanacaklar. Bu yüzden midelerini rahatlatmak için işkembe ve paça çorbası içsinler. Kendilerine gelmek için duş alsınlar. Bunu yapmayanlar sabah uyandıklarında bir bira içeyim hesabına giriyorlar. Yanlıştır, o sarhoşluğu daha da ilerletir.


PAZAR
2007 Türkiye'ye neler getirecek?
Üç nesildir Altan ailesinin avukatı
Nasıl "artiz" oldum?
Ertesi gün ne yapmalı?
"Bergama'yı isteyen alacaklılar Osman Hamdi ile temas kurdu"
Bakakalırız giden yılın ardından
Pandora'nın kutusu 2006!
Kişisel bir yıl sonu bilançosu:
Mutfağında yemek pişirilmeyen lokanta
Katolik inancına mensup kitle kan kaybediyor
Sağlığınız bayrama kurban gitmesin
Siz bir köyün resmini çizebilir misiniz, büyükler?
Bu yıl yeni yerler keşfedin
2006'nın içkide şeref listesi

Ahmet Turhan Altıner
Can Dündar
Vedat Milor
İlber Ortaylı
Taylan Kümeli
Tuba Akyol
Fatih Türkmenoğlu
Mehmet Yalçın

© 2006 Milliyet