Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 22 Mart 2007 / Perşembe  
   Milliyet Online    Blog    Emlak    Arabam    İnsan Kaynakları    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Sağlık
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
  Otomobil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik Bülten
Modayı takip eden en moda bebekler

Oyuncak Oscar'larında art arda üç kez yılın oyuncağı seçilen Bratz bebekleri modayı yakından takip ediyor, hatta zaman zaman kendi modasını yaratıyor

SABANUR KIRAÇ


Dolgun, parlak dudakları, iri gözleri ve normalden biraz daha büyük kafalarıyla Bratz'ler, kız çocuklarını oynarken görmeye alıştığımız Barbie'lere pek benzemiyor. Ama onları Barbie gibi popüler oyuncak bebeklerden ayıran asıl özellikleri modaya düşkün şehirli kız imajları.
MGA Entertainment'ın ortaklarından Isaac Larian tarafından yaratılan ve ilk kez 2001 yılında üretmeye başladığı Bratz'ler Bratz'ler "Sonsuza kadar en iyi arkadaşlar" felsefesiyle piyasaya sürüldü. Bratz kızları Barbie'den bir santim daha kısa ve tip olarak daha yuvarlak hatlara sahip. Ağır makyajları yüzünden aileler tarafından eliştirilse de Barbie'den daha çok onay alıyorlar.
En çok 9-12 yaş arasındaki kız çocuklarının gözdesi olan bebekler başta "Yılın Oyuncağı" olmak üzere, "Yılın Kız Çocuğu Oyuncağı", "Yılın Markası" ve "Yılın Moda Temalı Oyuncağı" gibi pek çok ödüle sahip. 70'ten fazla ülkede satılan bebekler ilk ortaya çıktıklarında Sasha, Meygan, Yasmin, Jade, Cloe gibi birkaç karakterden oluşuyordu. Şu anda dört ana karakterle yollarına devam ediyorlar.

Dört ana karakter
Bunlardan ilki romantikliğiyle nam salmış Cloe. Bratz dergisinde güzellik editörlüğü yapıyor. Sarı saçlı ve mavi gözlü bu bebek, yardımseverliği ve iyi kalpliliğiyle dikkat çekiyor ve bu yüzden de "Melek" lakabıyla çağrılıyor.
Bir diğeri aynı dergiye sosyal konularda yazılar yazan Yasmin. Hafif bronz ten rengi, kahverengi gözleri ve kumral saçlarıyla akıllı ve güzel bir kız. Hatta bu yüzden arkadaşları onu "Güzel Prenses" diye çağıryor.
Kendi moda markasını yaratma hayalleri kuran müzik editörü Sasha'ysa, nerede iyi bir parti varsa bilir ve neredeyse tüm müzik gruplarıyla sahne arkasında arkadaş olabilir. Kahverengi saçlı, ela gözlü bu esmer diğerlerine göre daha sakin bir karakter. Bu da ona neden "Minik Tavşan" dendiğini açıklıyor.
Son ana karakter Jade ise derginin moda editörü. Tüm Bratz bebekleri moda konusunda tutkuludur ama Jade, modayı saplantı haline getirmiş durumda. Hatta kendi tasarımlarını çiziyor. Her zaman en havalı kıyafetleri o giyiyor. Siyah saçları, yeşil gözleri ve kedilere olan sevgisi yüzünden arkadaşları ona "Tatlı Kedi" lakabını takmıştır.

İlginç kreasyonlar
Çıkış noktası "moda tutkusu" olduğu için Bratz'ler her daim en moda kıyafetleri giymek zorunda. Bu yüzden de firma yetkilileri her yıl çok sayıda çeşitli ve ünlü moda tasarımcısıyla çalışıyor ve Bratz kıyafetlerini, dünyadaki hazır giyim trendleri doğrultusunda hazırlatıyor. Bu yüzden de Bratz'lerin her mevsime özel tasarlanmış birbirinden şık kıyafetleri, arabaları, makyaj, saç ve güzellik ürünleri, cep telefonu, gözlük ve çanta gibi aksesuvarları var.
Dünyanın dört bir yanından kız çocuklarını etkisi altına bu bebeklerin, çizgi filmlerinden müzik CD'lerine kadar pek çok yan ürünü üretildi. Kimi zaman modayı yakından takip eden kimi zaman da kendi modalarını kendileri yaratan bu kızlar bugüne kadar pek çok özel kreasyonla karşımıza çıktı. Bunlardan biri, her birinin kendi sevdiği sporun kıyafetlerini trendi aksesuvarlarla tamamladığı PlaySportz adlı seriydi. Onu uzay kıyafetleri ve vahşi makyajlarıyla Space Angelz Pop Stars kreasyonu izledi. Pek çok kişiye "Matrix" filmini anımsatan vinil kedi kadın kıyafetleri ve stiletto çizmeleriyle DynaMite kreasyonu da çok ilgi çekti.
80'lerin parti elbiselerinden ve taytlarından ilham aldıkları Birthday Bash, Hollywood starlarına gönderme yaptıkları Hollywood Style, kovboy çizmeleri, şapkaları, kot ve süetleriyle Wild Wild West ve 70'lerin rocker stilini yansıtan Rock Angelz da Bratz'lerin en sevilen kostümleri oldu.
Ardından birini Faslı, birinin Mısırlı diğer ikisinin de bohem tarzında giyindiği Bratz Genie Magic koleksiyon yaratıldı. Bu en çok satan Bratz koleksiyonları arasında yer aldı. Safari koleksiyonunda haki yeşili, toprak renkleri, leopar ve kamuflaj desenleriyle dikkat çeken Bratz'ler Tokyo temalı kıyafetlerindeyse farklı renklerle boyalı örgülü, uzun saçlar, pantolon üzerine giyilen eteklerle karşımıza çıktı. 2007 kışı için giydikleri dar pantolonları renkli kazaklarla tamamlayan Bratz'lerin vazgeçemediği pelüş bereler ve beyaz çizmelerse hem çocuklardan hem de modayı takip eden ebeveynlerden tam not aldı.
MGA firması bebeklerin kıyafetlerinin bazılarını Kanadalı Marie Saint Pierre'e tasarlatıyordu. 2006'da Pierre, Bratz bebeklerine yeni ve kendilerine has tarzlara sahip Emy, Noemie ve Amelie adlı üç yeni bebek kattı.
Montreal Moda Haftası'nda tanıtılan bebekler sadece 30 bin adet üretildi ve ilk ay tükendi. 6 Şubat'ta Amerika'nın bir numaralı moda temalı oyuncağı seçilen Bratz'ler aynı ayın 20'sinde Fashion Pixiez koleksiyonuyla karşımıza çıktı. Bu sefer Yasmin, Cloe, Sasha ve Jade'e üç yeni isim, Breeanna, Dee ve Lina eklendi.

Barbie'nin en büyük rakibi

 • Piyasaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra Bratz, Fransa, İspanya ve İtalya'da en çok satılan bebekler sıralamasına girerken İngiltere'de de ikinci sırayı aldı.
 • 2001'de Family Fun ve TIA firmasından ayrı ayrı Yılın Oyuncağı ödülünü aldı. 2002'deyse İngiltere'de Yılın Kız Çocuğu Oyuncağı ödülünü aldı. Aynı yıl dünyanın en ünlü bebeği Barbie'nin en güçlü rakibi oldu.
 • 2003 yılında Bratz'lerden Meygan adlı bebek gruptan çıkarıldı.
 • 2004'te İngiltere'de Barbie'yi sollayarak bir numaraya yükseldi.
 • Mayıs 2006'da MGA Entertainment firması şoke eden bir kararla popüler Bratz bebeklerinden biri olan Kiana'yı piyasadan çektiğini açıkladı. Çünkü rakip firma Matel, Kiana isminin haklarına sahip olduğunu iddia ediyordu.
 • 2006'nın sonlarına doğru Play Sportz koleksiyonundan Nevra ve Jade çıkarıldı.
 • MGA Entertainment, Avi Arad Productions ve Crystal Sky Pictures ile birlikte 2007 için bir sinema filmi çalışmasına başladı.
 • Yapılan araştırmalara göre, Bratz bebeklerin tercih edilme sebebi kızların kendilerini gerçek birer genç kız gibi hissetmelerini sağlaması.
 • En çok Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinde ilgi gören Bratz bebeklerin farklı ırklardan olmaları uluslararası satışta büyük önem taşıyor.


  CUMARTESİ
  "Parlayan bir şey giymem şart"
  "Bundan sonra Lady Macbeth'i oynayacağım"
  Çarliston yılları geri geldi
  Asi gençliğin "Üçüncü Göz"ü
  Modayı takip eden en moda bebekler
  ne var, ne yok
  Jennifer Lopez terapist yerine ona gidiyor
  En moda En yeni
  Yüzde 50 kız!

 • Melis Alphan
  Ali Rıza Kardüz
  Menderes Özel
  Cemal Saydam
  Tuba Akyol
  İlhan Uçkan
  Süha Umar

  © 2006 Milliyet