22 Mart 2007 / Perşembe - 16:00

Unakıtan: Fiş toplama mecburiyeti yok ama alsınlar

      Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yıl sonu bütçe hedeflerinde dğeğişen bir şey olmadığını kaydederken, sağlık harcamalarının, bu yıl bütçe ödenekleri içinde kalacağını tahmin ettiklerini söyledi. Unakıtan, fiş toplama mecburiyetinin olmadığını da açıkladı.
      Kemal Unakıtan, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şubat ayı bütçe sonuçlarının anımsatılması üzerine Unakıtan, bütçenin mevsimsel olarak geçmiş yıllarda da böyle olduğuna işaret etti. Unakıtan, bütçenin bazen açık, bazen fazla verdiğini, aslolanın yıl sonu hedefleri olduğunu kaydederken, “Yıl sonu hedeflerimizde değişen bir şey yok. Onun için alınacak önlememiz yok" dedi.
      Hazine ve IMF’nin özellikle harcamalarda önlem alınması gerektiği yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine de Unakıtan, “Her yıl bütçe disiplini sağlayabilmek için gerekli önlemleri her zaman alırız. Bazı blokajlar yapabiliriz, bazı önlemler alırız. Fakat sonra gelişmelere göre de buradaki blokajları kaldırırız. Bu yıl da öyle tedbirlerimiz olabilir. Bunlar IMF ile konuşuldu diye değil, bizim bütçe politikalarımızın bir gereği olarak her zaman yapılabilir. Bunlar normal şeylerdir" diye konuştu.
      Unakıtan, sağlık harcamalarıyla ilgili soruya ise, hem Sağlık Bakanlığı hem de kendi bürokratları ile yaptıkları toplantılarda, sağlık harcamalarının bu yıl bütçe ödenekleri içinde kalacağını tahmin ettiklerini söyledi. Ancak sağlık harcamalarına daha sıkı bir takip getirmek istediklerini belirten Unakıtan, “Her ay bütçe ödenekleri içinde kalıp kalmadığını sürekli olarak kontrol edeceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı birlikte bu kontrolü sağlayacaklardır" dedi.
     
     FİŞ TOPLAMA MECBURİYETİ YOK AMA ALSINLAR
      Unakıtan, bu yılın ilk üç ayı için vatandaşların fiş toplaması gerektiği yönündeki tartışmaların anımsatılması üzerine, fiş toplama mecburiyetlerinin olmadığını söyledi ancak vatandaşların fiş almaya devam etmesini istedi.

ANKA
     
Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun   

© Copyright 2007 Milliyet.