22 Mart 2007 / Perşembe - 10:10

Hayat kurtaracak imam aranıyor

      BBC TÜRKÇE

      Avustralya'da Müslüman din adamları, itfaiye eri olarak ya da cankurtaranlık yaparak topluma hizmet etmeye teşvik ediliyor. Ülkedeki Müslüman cemiyetinin imajının, bu sayede güçleneceğine inanılıyor.
      Bu çağrı, Avustralya'daki etkili Lübnan Müslüman Derneği'nin başkanı Tom Zreika'dan geldi.
      Zreika, Avustralya'nın en büyük Müslüman derneğinin başkanı olması nedeniyle Müslüman topluluğunca görüşleri epey dikkate alınan bir isim.
      Zreika, görüşlerini içeren bir raporu hafta sonu tartışılmak üzere ülkedeki din adamlarına gönderdi.
      "The Australian" gazetesinin yer verdiği 16 sayfalık raporda Zreika, "Avustralyalıların kendilerine yeteri kadar tahammül ettikleri" görüşünü savunuyor.
      Tom Zreika hazırladığı raporda imamların kamu hizmetinde yer almalarını da teşvik ederek "sarıklı bir imamı diğer itfaiye erleriyle beraber yangınla mücadele ederken görmek harika olur." diyor.
      Geniş sahillere sahip olan ve sıklıkla orman yangınlarının görüldüğü Avustralya'da bu tür gönüllü kamu hizmetleri büyük itibar görüyor.
      Zreika, raporunda ayrıca Müslümanların özellikle Batı'da bir zamanlar komünistlere olduğu gibi sevilmeyen bir kesim haline geldiklerini söyledi ve Avustralya yasalarına uyum sağlayamadığını düşünen imamlardan ülkeyi terketmelerini istedi.
      Önde gelen din adamı Şeyh Taceddin el Hilali geçen yıl bazı kadınların giyiniş şekilleriyle cinsel tacize davetiye çıkardıklarını söylemiş, bu sözleri tartışma yaratmıştı.
      El Hilali, bir Avustralya gazetesinde yayımlanan hutbesinde, makyaj yapan ve başını örtmeyen kadınları, obur hayvanların iştahını kabartan üstü açık et parçalarına benzetiyordu.
     
Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun   

© Copyright 2007 Milliyet.