28 Mart 2007 / Çarşamba - 11:30

Bıçakla adam yaralamaya ‘Naomi Campbell cezası'

     
     Mustafa DEMİRER/SUNGURLU (Çorum), (DHA)
     
ÇORUM'un Sungurlu İlçesinde bıçakla adam yaralama suçundan yargılanan 32 yaşındaki Necip Belek, 70 gün hapis cezasına çarptırıldı. Olaydan sonra tutuklanıp 35 gün yatan Belek, kalan 35 günlük cezasını ilçedeki duvar yazılarını silerek tamamlayacak.
      Sungurlu'da yaşayan Necip Bellek, 2 ay önce ‘bıçakla adam yaralamak' suçundan 70 gün hapis cezasına çarptırıldı. 35 gün tutuklu kalan Bellek, Sungurlu Denetim Serbestlik Şubesi'nin cezaevinde mahkumlara yönelik olarak ‘İyi hali ve suçu az kalan mahkumlar için uygulanacak cezalar' hakkında seminer vermesi üzerine harekete geçti. Bellek'in avukatı aracılığıyla “Cezasının kalan kısmını dışarıda kamu yararına çalışarak tamamlamak istediğine'' dair verdiği dilekçe Sungurlu Sulh Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirmeye alındı.
      Mahkeme, ‘5 bin 275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri'ndeki Yasa'nın 105'inci maddesinin 4'üncü fıkrası uyarınca 2 yıl veya daha az süreli hapis cezası gerektiren suçlarda, ‘hükümlünün iyi hali nedeniyle cezanın yarısını cezaevinde, diğer yarısını kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına mahkemece karar verilir'' hükmü gereğince Necip Bellek'i kamu yararına çalışmasını kararlaştırdı. Mahkemenin aldığı karar doğrultusunda adliyedeki Denetimli Serbestlik Şubesi ile Sungurlu Belediyesi'nin imzaladığı protokole göre Necip Bellek, cezasının kalan 35 gününü ilçedeki duvar yazılarını temizleyerek tamamlayacak.
      Hergün belediyenin gösterdiği alanlarda bazı kişilerin duvarlara yazdığı yazıları mesai saatleri içinde elindeki fırça ile boyayarak silen ve akşamları evine giden Necip Bellek, verilen bu cezasının kendisini biraz olsun mutlu ettiğini söyledi. Yasanın mahkumlara verdiği olanakları değerlendirdiğini belirten Bellek, “Hapishanede 4 duvar arasında kalma yerine, kamu yararına çalışmak daha iyi. Akşamları evime gitmek beni çok sevindiriyor. Bir hata yaptık ve ceza aldım. Bunlar keşke yaşanmamış olsaydı'' diye konuştu.
      New York'taki bir mahkeme de bir kişiye cep telefonu fırlatmaktan suçlu bulduğu dünyaca ünlü top model Naomi Campbell'e New York Belediyesi'ne bağlı bir deponun yerlerini 5 gün süreyle temizleme cezası vermişti.
     

Yorum yaz
Bu habere ilk yorumu yazan siz olun   

© Copyright 2007 Milliyet.