20 Aralık 2007 / Perşembe - 13:30Büyükler kesti küçükler izledi...

     

SİVAS'ta Kurban Bayramı alışılmış görüntülere sahne oldu. Kurban kesim yerlerinin yanı sıra mahalle aralarında da kesim yapıldı. Kesimler sırasında çocukların ön planda olması dikkat çekerken, bazıları da bu anı cep telefonlarıyla ölümsüzleştirdi. Kesimlerde kullanılar kör bıçaklar ise hayvanlara eziyet çektirdi.
      Sivas'ta bayram namazı çıkışından itibaren kurban kesimleri başladı. Sıfırın altında 5 dereceyi bulan hava soğuğuna rağmen, belediye tarafından belirlenen hayvan kesim yerlerine vatandaşlar akın etti. Kurbanlık büyükbaş havanların bir çoğu, traktör vinçlerine bacağından asılarak kesildi. Kesim yerlerinde çocukların çoğunlukta olduğu görüldü. Kesimler sırasında kasapların kullandığı bıçakların bir çoğunun kör olması dikkat çekti. İlk denemede kesilemeyen hayvanlar bıçak değiştirilerek uzun çabalar sonucu kurban edildi.
     
      CAMİDE KURBAN KESİMİ

      Vaktandaşlar genellikle belediyenin belirlediği alanlarda kurban kesimine özen gösterirken, bazı mahalle aralarında da kesimlerin yaşandığı görüldü. Mimar Sinan Mahallesi'nde bulunan Selçuklu Yeşil Cami avlusunda da kurban kesimi yapıldı. Vinç imkanı olmayan kurban sahipleri ile, büyükbaş hayvanlar arasında zaman zaman boğa güreşini andıran manzaralar yaşandı. Yere yıkabilmek için onlarca kişi hayvanların üzerine yüklendi. Kurban kesim anınını ölümsüzleştirmek isteyenler cep telefonlarına sarıldı. Kurban kesiminin bir çoğunun ise sanayi sitesi içerisinde yoğunlaştığı görüldü. Kesim yerlerinde biriken çocukların alınlarına 'Baş ağrılarını gidersin' diye büyükleri tarafından kurban kanı sürüldü.
     
      ÇOCUKLARIN KORKULARI YÜZLERİNE VURDU

      ERZURUM'da bazı vatandaşlar, çocuklarının korku dolu bakışları arasında hayvanları kestiler. Merakla kurban kesimini izleyen çocukların yaşadığı korku dolu dakikalar yüzlerine vurdu.
      Bayramın ilk günü kurbanlıklarını kesmek isteyen vatandaşlar genelde bahçe veya apartman altlarındaki garajları tercih etti. Geçen yıllara oranla cadde ve sokaklarda kesim az da olsa görüldü. Kurban Bayramı öncesi Diyanet ve uzmanların yaptığı tüm uyarılara rağmen kurbanlıklar yine çocukların gözü önünde kesildi. Kurbanların boğazına atılan bıçakla, elleriyle gözlerini kapayan çocuklar çığlık atarak, büyüklerinin arkasına saklandı.
      Doğu'da Kurban Bayramı'nın birinci gününde kurbanlarını keserken, kendilerini çeşitli yerlerinden yaralayıp hastanelere başvuran "acemi kasap" sayısı öğlen saatlerinde 300'ü aştı. Kurban kesimi veya parçalama sırasında yaralananlar hastanelerin acil servislerini tıka basa doldurdu. Acil müdahale önünde adeta kuyruk oluşturan acemi kasaplar, kurbanla birlikte kestikleri el ve bacaklarına dikiş atılarak taburcu edildi.
     
      KONYA´DA KURBAN MANZARALARI

      KONYA'da Kurban Bayramı ilginç görüntülere sahne oldu. Şehir merkezinde Aleaddin Bulvarı'nda sinir krizi geçiren bir vatandaş soyundu. Bağlandığı direkten kurtulmak isterken düşerek ayağını yaralayan bir dana, kasap tarafından adeta işkence edercesine kesildi. Çok sayıda acemi kasap ta kurban yerine kendilerini keserek, yaraladı. Konya'da kurban kesen kadınlar da objektiflere yansıdı.
      Aleaddin Bulvarı'nda sinir krizi geçiren bir vatandaş, elbiselerini çıkarttı. olay yerine gelen polis ekipleri, genç adamı sakinleştirerek, giyindirip, polis otosuna aldı. Vatandaş, tedavisi için Numune Hastanesi'ne götürüldü. Girdiği bunalım sonucu kriz geçirdiği ve 35 yaşlarında olduğu tahmin edilen vatandaşın üzerinden kimlik çıkmadığı, adını da söylemediği öğrenildi. Karatay Sanayi Bölgesi'nde de çok sayıda esnaf işyerlerinde kesim yaptı. İşyerinin önündeki elektrik direğine bağladığı danayı kesmek isteyan kasap, hayvanın kayarak ağyağını yaralamasına neden oldu. Ön sol ayağı yaralanan va kanayan hayvanın gözünden de yaşlar süzüldü. Kasap, Dananın bir ayağını elle çalışan portatif bir vince güçlükle asarak, hayvanı tek ayağından yukarı kaldırdı. Kasap, elindeki küçük bir bıcakla, uzun süre uğraşarak danayı kesebildi. Adeta işkence edilen dana, yaklaşık 10 dakika bağlı olduğu vince asılı halde can çekişti.
      Kurban kesim yerlerinde, ya da evlerinin, işyerlerinin bahçesinde kurban kesen çok sayıda vatandaş, psikolokların tüm uyarılarına rağmen, kesimi çocuklara izletti. Çocukların kurbanın kesilmesini korku dolu gözlerle izlemesi DHA objektifine yansıdı.
      Kurban kesim yerlerinde, kesim yapan kadınlar da dikkat çekti. Kendi kurbanlıklarını kestiğini söyleyen kadınlar, maharetleriyle erkek kasapları aratmadı. Kent merkezinde 100'e yakın acebi kasapta kurbanlıklar yerine kendilerini keserek, yaraladı. Aralarında kadınların da bulunduğu acemi kasaplar, Numune, Meram Araştırma ve Tıp Fakültesi hastanelerinde tedavi altına alındı.
      Konya'da çok sayıda büyükbaş hayvanda kasapların elinden kurtularak kaçtı. Meram Belediyesi'ne ait kurban yakalama timi tarafından uzun uğraşlar sonucu, uyutrucu iğne ile vurularak yakalanan kurbanlıklar sahiplerine teslim edildi.
     
     
Yorumlar (23)

Ne haber???

Neden? Çocuklarımız internetten her türlü vurdulu, kırdılı, cinayetli, sek. li, flim ve oyunları seyrediyor. İzliyorlar ne Haber???

[17:36 - feyzikanra]   yazarın tüm yorumları


Allah kabul etsin

Lutfen havyanlara eziyet etmeden ve kalp kirmadan ibadetlerimizi tamamlayalim

[17:19 - omer faruk gursoy]   yazarın tüm yorumları


© Copyright 2007 Milliyet.