22 Ocak 2008 / Salı - 10:20Barajlardaki doluluk oranları

      DSİ Genel Müdürlüğü, Ankara’daki barajlarda "ölü hacimden su kullanıldığını" bildirdi.
      AA muhabirinin DSİ Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ankara’ya, Eğrekkaya ve Çamlıdere barajlarının "ölü hacimlerinden" su veriliyor.
      Diğer büyükşehirlerdeki barajlarda "doluluk anlamında sıkıntı bulunmadığını" belirten yetkililer, doluluk oranlarının İstanbul’daki barajlarında yüzde 25.1, İzmir barajlarında yüzde 23, Bursa barajlarında ise yüzde 28,6 olarak belirlendiğini ifade ettiler.
      İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da içme suyu amaçlı kullanılan barajlardaki ortalama doluluk oranı ise 10 civarında bulunuyor.
      Türkiye genelinde enerji amaçlı barajların ortalama doluluk oranı yüzde 29 olarak gerçekleşirken, sulama amaçlı barajlarda ise bu oran yüzde 26
      olarak ölçüldü.
     
     ASKİ’YE GÖRE DOLULUK ORANLARI
      ASKi’nin internet sitesinde yer alan verilere göre, Ankara’daki barajlardaki kullanılabilir su miktarı 88 milyon 583 bin metreküp civarında.
      Geçen yıl aynı dönemde barajlardaki su miktarının 142 milyon 810 bin metreküp olduğu ifade edilen internet sitesinde, kullanılabilir su oranının yüzde 5,58 olduğu kaydedildi.
      Son yağışlarla birlikte barajlara 91 bin metreküp su gelirken, günlük su kullanım miktarının ise 861 bin 773 metreküp olduğu belirlendi.
          
Yorumlar (2)

Su tasurrufu icin kisa ornekler

1 banyoda uzun zaman kalmayin2 evinizin etrafinda cok su isteyen cicek dikmeyin3evinizin etrafini merdiveleri, halilari, arabalarinizi, camlarinizi hortumlari ...

[14:57 - kangooru]   yazarın tüm yorumları


Sınırlı olan içme suyunu bilinçli kullanmalıyız

Kullanılabilir olan sular doğada kıt kaynaklardır. Yanı sonsuz değildir. Bu bilinçle israf etmeden dikkatli ve tasarruflu kullanmalıyız.

[11:03 - ÜLKÜ KESICIOGLU]   yazarın tüm yorumları


© Copyright 2008 Milliyet.