29 Şubat 2008 / Cuma - 13:50TMSF Cavit Çağlar'ın helikopterine el koydu

      TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), işadamı Cavit Çağlar'ın borçlarından dolayı sahibi olduğu Nergis Havacılık'a ait 2 helikoptere el koydu. Bu gelişme Çağlar'a bağlı fabrikalarda çalışan binlerce kişi arasında yaşanan endişe ve huzursuzluğun artmasına neden oldu.
      Cavit Çağlar'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Bursa'daki Nergis Holding merkezine bu sabah gelen TMSF yetkilileri, Nergis Havacılık'a ait TC-HNH ve TC-HAD tescil işaretli Bell 430 tipi 2 helikoptere el koydu. Uçabilir durumdaki 1997 model 49033 imalat numaralı TC-HNH tescil işaretli helikopter, pilotlar tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı Özel Hangarlar Bölgesi'ne götürülecek. 3 aydır bakımda olan TC-HAD tescil işaretli helikopter ise TIR'la İstanbul'a taşınacak.
      TMSF yetkilileri Cavit Çağlar'ın, borçlarını ödeme planına uymadığı için haciz işlemi gerçekleştirildiğini söyledi.
     
     YENİSİNİN FİYATI 11.5 MİLYON DOLAR
      Amerikan Bell şirketinin imalatı olan çift motorlu Bell 430 helikopterleri, VIP amaçlı kullanılıyor. Geniş kabine sahip helikopterler, 2 pilot ve 6 yolcu taşıyabiliyor. Saatte 260 kilometre hıza çıkabilen helikopterin menzili ise 644 kilometre. Yani İstanbul'dan Antalya'ya uçabiliyor.
      2008 imalatı Bell 430'ların fiyatları 11.5 milyon dolar. 1997 model ikinci ellerin ise uçuş saati ve bakım durumuna göre fiyatları uluslararası pazarda 5 milyon 700 bin ila 5 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor.
     
     TMSF'NİN HELİKOPTER OPERASYONLARI
      •   TMSF, 2004'te Uzanlara ait iki helikopterin satışını gerçekleştirdi. Sikorksy S-76 tipi 2000 model helikopteri İngiliz Palm Harbor 8 trilyona, Bell 206 tipi 1991 model helikopteri de Sancak Havacılık 791 milyar TYL'ye satın aldı.
      •  Ege Bank'a el koyma operasyonu sırasında grup şirketlerinden Güven Air'e ait Bell 430 tipi 1996 model helikopter, TMSF tarafından 2005'te satıldı. Cavit Çağlar'ın helikopterleri ile aynı tipteki helikopteri Amerikan Mansfield Heliflight şirketi 2 milyon 525 bin dolara satın aldı.
      •  Halis Toprak'ın borçlarını ödememesi üzerine geçen yıl TMSF Toprak Havacılık Şirketi'ne ait helikoptere el konuldu. Bell 230 tipi helikopter 3 milyon 174 bin 525 YTL'den satışa çıkartıldı. Helikopteri Hattat Holding 2 milyon dolara satın aldı.
     
     HUZURSUZLUK ARTTI
      Önce İstanbul'da ki oteli ardından helikopterlere el konulması, Cavit Çağlar'a bağlı fabrika ve şirketlerde çalışan binlerce kişinin yaşadığı belirsizliğin artmasına neden oldu. Nergis ve Yeşim Tetstil'in de aralarında bulundu Çağlar'a ait fabrikalarda çalışan binlerce işçi, mağdur olmak istemediklerini, en azından kendilerine sahip çıkalması için hükümetin devreye girmesini istediler.
     
      İSTEYEN TAZMİNATINI ALIP AYRILABİLİR
      Nergis ve Cavit Çağlar'a ait fabrikalarda yaşanan sıkıntıları değerlendiren TEKSİF Genel Sekreteri Mehmet Çakan, "Sendikamıza bağlı 4700 çalışan bulunuyor. Nergis'te ücretsiz izine ayrılanların büyük bölümü, belirtilen sürenin dolmasını bekliyorlar. Sendika olarak bize güvenen çalışanlarımızın arkasındayız. Bazı arkadaşlar tazminatlarını alıp ayrılmak isteyebilir, yasal yolları tercih edebilir. Bu onları bileceği iş" dedi.
      Çakan, gelişmelerle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile de görüştüklerini, yaptıkları bu görüşmeden çıkan sonuçları şimdilik açıklamasının doğru olmayacağını sözlerine ekledi.
     

DHA
          
Yorumlar (7)

Sendika etkisiz

İsteyen tazminatını alıp ayrılabilir büyük bir yalan, tazminatlar ödenmiyor, işçi madur ve zor durumda devlet buna seyirci kalıyor, onlar için en önemli ...

[18:34 - a.ü.e.]   yazarın tüm yorumları


Çalışanlar ne olacak !!!!!!!!!!!!

Devlet bir kere daha vatandaşını düşünmediğini gösteriyor, çalışanlar ne yapacak, onlar kimden nasıl tahsil edecekler alacaklarını, bıktık artık bu yanlış ...

[18:30 - a.ü.e.]   yazarın tüm yorumları


© Copyright 2008 Milliyet.