GündemRSS
09.09.2013 - 11:19 | Son Güncelleme: 09.09.2013-11:18

2013-SBS Ek Yerleştirme ve Yedek Kontenjan Sonuçları (MEB)

SBS-2013 Ek Yerleştirme Sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleştirme hakkı. Öğrenciler bugünden itibaren boş kontenjanlar için tekrar 5 ek tercih yapabilecek.

Sitene Ekle
2013-SBS Ek Yerleştirme ve Yedek Kontenjan Sonuçları (MEB)

Ek Yerleştirme Sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleştirme hakkı. Öğrenciler bugünden itibaren boş kontenjanlar için tekrar 5 ek tercih yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi ile öğrenci  alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih  ve yerleştirme hakkı verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla  öğrenci alan bazı okullarda kontenjanların dolmadığının görüldüğüne işaret edildi.

Bakanlığın, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok  öğrenciye, isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okulların  kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla kontenjanların doldurulması  için bazı tedbirler almayı kararlaştırdığı belirtildi .

Ek Yerleştirmelerden Kimler Faydalanacak:
2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201 ve üzeri olan,  tercih döneminde okul tercihi yapmayan veya yapamayan, tercih yaptığı halde  hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul  mülakatında elenen, asıl veya yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt  hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrenciler, 2013 yılı Ortaöğretime  Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alan 'Mesleki ve  Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların  boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yoluyla  öğrenci alınması' süreciyle birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar  hariç) 9 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak boş kontenjanlar  için 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih  olmak üzere yeni tercih hakkı tanındı.

Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih  başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül Pazartesi  günü mesai saati bitimi itibarıyla asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan  öğrenciler, e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. Okullarda boş kontenjan  kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler  üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç  bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul  varsa bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul veya okullar varsa,  yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca  veliler yerleştirme sonuçlarıyla ilgili bilgilerini 'https://e-okul.meb.gov.tr'  adresinden takip edebilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini  yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca SMS ile  bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi  aracılığıyla yerleştirme sonuçları bildirilecek.

Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan  öğrenciler 17 ve 18 Eylül saat 17.00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula  giderek kaydını yaptırabilecek. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler  kayıt haklarını kaybedecek.

Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra 18 Eylül Çarşamba günü saat  21.00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden  duyurulacak. 18 Eylül saat 21.00 itibarıyla yedek listeden kayıt hakkı kazanan  öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül Cuma günü saat 17.00'ye kadar devam edecek.  Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt  yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecek. Yeni tercih ettiği  okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu  kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları  korunacak.

Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde  kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumunu  göz önüde bulundurarak, bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate  almaları gerekiyor.


En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
"Balans ve Manevra" adlı filmin "sountrack albümü" hangisine aittir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.