Gündem
28.03.2013 - 15:17 | Son Güncelleme: 28.03.2013-15:18

2013 Hac kuraları çekildi-Son Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2013 Hac kuraları düzenlenen törenle çekildi. Kuraya, 738 bin 444’ü kadın, 633 bin 787’si erkek olmak üzere toplam 1 milyon 372 bin 231 kişi katıldı.

Sitene Ekle

Ümit KOZAN - Seçkin GÜLTEKİN / ANKARA, (DHA)

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferan Salonu’nda gerçekleştirilen 2013 Hac kura çekim törenine Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Görmez, 2007 yılında başlayan kura sistemiyle yedi yıl boyunca kuradan ismi çıkmayan hacı adaylarının 2 yıl içerisinde kurasız olarak kutsal topraklara göndereceklerini açıkladı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Geçen yıl bu salonda size bir vaadim vardı. Yedi yıl boyunca hac kura çekimlerinden ismi çıkmayan hacı aday adaylarımızı kurasız götüreceğiz demiştik. Bu yıl itibarıyla bu rakam 120 bine ulaştı. Bu sene 30 bin hacı aday adayının isminin bu kurada çıkacağını düşünüyoruz. Geriye kalan 90 bin kişinin kutsal topraklara gidebilmesi için 2014 yılında kura çekimi yapmayacağız. 90 bin kişi arasında yapacağımız kura ile 70 binini kutsal beldeye götüreceğiz. Kalan 15-20 bin kişiyi ise 2015 yılında kurasız olarak hacca götüreceğiz. Böylece vaadimizi yerine getirmiş olacağız" dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her sene hüznü ve sevinci birlikte yaşadıklarını kaydeden Başkan Görmez konuşmasında şunları söyledi: "Her sene Diyanet İşleri Başkanlığı olarak böyle bir günde milletimizle birlikte bir heyecan yaşıyoruz. Aynı gün sevinenlerle seviniyor, üzülenlerle üzülüyoruz. Sevinci ve hüznü birlikte yaşıyoruz. Sabah namazından sonra salonun dolmaya başlaması milletimizin kalbinde Allah’ın Beytine karşı, Efendimize karşı ne büyük bir özlemin olduğunu, hasretin olduğunu gösteriyor."
 
"HAC İÇ İÇE GEÇMİŞ ALTI YOLCULUKTUR"
 
Görmez, "Hac, sadece Kabe’ye olan yolculuk, bir ülkeden bir ülkeye yapılan sıradan bir seyahat değildir. Hac, iç içe geçmiş altı yolculuktur aslında. Bu yolculuğun ilki yüreğinize kalbinize gerçekleştirdiğiniz yolculuktur. Aslolan yolculuk budur. İkinci yolculuk, mahşere, ebedi aleme, ahrete yaptığınız yolculuktur. ¶dem’le başlayıp İbrahim’le ve İsmail’le devam eden, Resul-i Ekrem’le süreklilik kazanan tarihe yolculuk ise gerçekleştirdiğiniz üçüncü yolculuktur. Dördüncü olarak, kardeşlerinize, kardeşlerimize yaptığımız yolculuk, beşincisi Kabe’ye yolculuk son olarak ise altıncı yolculuğumuz Kabe’nin Rabbine yaptığımız yolculuktur" dedi. 
 
KURADA İSMİ ÇIKMAYANLARDAN FIKHEN HAC YÜKÜMLÜLÜĞÜ KALKMIŞTIR 
 
Görmez, "Hac sıradan bir seyahat değil, bütün bu yolculukları içine alan çok büyük bir yolculuktur. İslam fıkhına göre de belli şartları vardır. Kabe’yi tavaf etmek, Safa ve Merve arasında say etmek, Arafat’ta vakfeye durmak gibi. Kabe’yi ziyaret etmek, Ravza’da Efendimizi ziyaret etmek, İslam’ın rahmet ikliminde yaşamak, Sahabe-i Kiram’ın izinde yürümek her Müslümanın gönlünde, yüreğinde bir arzudur. Bu hasret tüm dünyada büyüyen bir hasrettir" diye konuştu.
 

Bilgi YarışmasıÇanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi yumurta, sivri biber ve domates ile yapılan bir yiyecektir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX