GündemRSS
11.07.2013 - 10:02 | Son Güncelleme: 11.07.2013-16:36

ÖSYM 2013 LYS Puan Tercih Kılavuzu-LYS Tercih Robotu osym.gov.tr

2013 LYS Tercih işlemleri başladı. LYS tercihleri başladı. (ÖSYM LYS tercihleri başladı) LYS tercih işlemleri 10 gün sürecek. Bu süre içinde tercihlerinizi muhakkak yapın. LYS tercih işlemlerinizi son güne bırakmayın. LYS puan hesaplama. LYS tercihler. LYS tercih robotu milliyet'te.

Sitene Ekle
ÖSYM 2013 LYS Puan Tercih Kılavuzu-LYS Tercih Robotu osym.gov.tr

2013 LYS YGS tercihleri 08 temmuz  pazartesi günü başladı.

Üniversite tercih işlemleri pazartesi yani 8 temmuz 2013  günü başlayacak ve 18 temmuz 2013 gününe kadar devam edecektir. LYS YGS tercih işlemlerinin  son güne  kalmaması için eğitimciler uyarıyor.  10 günlük uzun süre zarfında üniversite tercih işlemlerinizi rahat rahat düşünerek yapılmasına  OSYM olanak sağlayacak.  LYS tercih kılavuzu  ile LYS tercihleri   8 temmuz 2013  yani pazartesi günü başlıyor
 
 
ÖSYM LYS sınav sonuçlarını açıkladı. LYS sınav sonuçları açıklandı. LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanıyor? ÖSYM LYS TERCİH sonuçlarını açıklıyor mu?
 
 
Örnek hesaplama
 
2013 SBS’de 6. sınıf YBP'si 100, 7. sınıf YBP'si 100, 8. sınıf YBP'si 100 ve SBS puanı 700 olan öğrenciler OYP'si (100 100 100 700)/2=1000/2=500) 500 olacak.
 
Örneğin 6. sınıf YBP'si 90, 7. sınıf YBP'si 85, 8. sınıf YBP'si 75, SBS puanı ise 650 olan bir öğrencinin OYP'si (90 85 75 650)/2=900/2=450) 450 olacak.
 
LYS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
Binlerce adayın eğitim hayatını belirleyecek olan LYS sınavları sona erdi. ÖSYM önceki yıllardan farklı olarak, adayları şaşırtıp sınav sonuçlarını iki haftadan az bir sürede açıkladı.
 
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın  toplantısında LYS sonuçlarını duyuran Başkan Demir ,daha LYS tercihleri başlamadan sonuçların açıklanacağı tarihi müjdeledi.
 
Tercih tarihlerini 8 - 18 Temmuz olarak belirleyen Demir, tercih sonuçlarının açıklanma tarihi olarak ise Temmuzun son haftasını işaret etti.
 
Başkan Ali Demir ayrıca 12-16 Ağustos tarihlerinde kayıtların yapılacağını ve 28 Ağustos - 2 Eylül arasında ise ek kontenjanların alınacağını belirtti.

2013 LYS Tercih Kılavuzu yayınlandı.2013 LYS Tercih Kılavuzu ÖSYM sitesinde verildi.ÖSYM aday işlemleri menüsünden tercih yapılacaktır.LYS tercih kılavuzu ve LYS tercih robotu sitemizde.Üniversite tercihleri robotu,Üniversite tercihleri yap.Üniversite tercihlerinde püf noktalar.Üniversite tercihleri nasıl yapılır? En iyi üniversite.Üniversite tercihleri ÖSYM sitesi.

Üniversite tercihleri robotu,Üniversite tercihleri yap.Üniversite tercihlerinde püf noktalar.Üniversite tercihleri nasıl yapılır? En iyi üniversite.Üniversite tercihleri ÖSYM sitesi.

Ergün, “Bu yıl 86 puanla ODTÜ 1. oldu. Sabancı üniversitesi 85,8 puanla ikinci olurken, Bilkent Üniversitesi 82,7 puanla üçüncü oldu” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni açıkladı. TÜBİTAK’ta düzenlenen toplantıda Bakan Ergün, girişimci ve yenilikçi üniversiteleri sanayide başrol oynayacak bir sistem olarak gördüklerini söyleyerek, hazırlanan endeksin bu yıl üniversite sınavı tercihlerinden önce açıklandığını ifade etti. Üniversitelerde girişimcilik alanındaki ve yenilikçi adımları geliştirmek adına faaliyette bulunduklarını dile getiren Bakan Ergün, “Türkiye büyük fırsatları olan bir ülkedir. Özellikle üniversite mezunu gençlerin iş hayatına girişimci olarak atılmaları bizim ülke gelişimi için de önemlidir. Biz onların yenilikçi, iş kuran gençler olmalarını arzu ediyoruz. Bin 134 genç, bakanlık tarafından sağlanan teknoloji desteğinden yararlanarak firma kurdu” diye konuştu. Üniversite ve sanayi ikilisi birbirinden ayrılamayacağına işaret eden Nihat Ergün, “Üniversitelerimizi, teknoloji transfer ofisi kurmaya yöneltiyoruz. Bu konuda üniversitelere 1 milyon destek veriyoruz. Üniversiteyi sanayi sürecine dahil etmek için mekanizmaları artırıyor ve güçlendiriyoruz” dedi.
“136 ÜNİVERSİTE ARASINDAN SIRALAMA YAPILDI”
 
Girişimci ve Yenilikçi Endeks’in 5 boyutta 23 ayrı göstergeden oluştuğunu söyledi. Ergün, geçen sene 168 üniversitenin olduğunu ve 126 üniversite arasından sıralama yapıldığını hatırlatarak bu yıl 136 üniversite arasından sıralamanın yapıldığını belirtti. Ergün, “Biz üniversitelerin eğitim kalitesini incelemiyoruz. Biz bu sıralamada girişimcilik ve yenilikçilik boyutuna bakıyoruz. Bir üniversitenin çok iyi bir eğitim sistemi olabilir ancak yenilikçi ve girimcilik boyutu zayıftır, biz bunu kabul ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bakan Ergün sıralamayı şöyle açıkladı:
 
“Bu yıl 86 puanlar ODTÜ 1. oldu. Sabancı üniversitesi 85,8 puanla ikinci olurken, Bilkent Üniversitesi 82,7 puanla üçüncü oldu. Boğaziçi Üniversitesi 76 puanla dördüncü oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 5. Sıraya yerleşti. İzmir İleri teknoloji Enstitüsü bu yıl 68 puanla 6. Sıraya yükseldi. 7. Sırayı Özyeğin Üniversitesi olurken, 8. Sırayı Koç Üniversitesi aldı. 9. Sırada TOBB üniversitesi olurken, Hacettepe Üniversitesi 10. Sıraya yerleşti.”
 
 

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Ara yönler 4 tanedir. Aşağıda yanlış yazılan ara yön hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.