GündemRSS
27.08.2013 - 17:06 | Son Güncelleme: 27.08.2013-17:05

2014 Yeni Ehliyetler-Ehliyet Sınavları Değişiyor mu? MEB Ehliyet Sınavı Soruları ve Cevapları

Yeni ehliyetler nasıl olacak? Ehliyet sınavı değişiyor mu? Ehliyetlerde nasıl değişiklik olacak? İşte yeni ehliyetler hakkında haberimiz...

Sitene Ekle
2014 Yeni Ehliyetler-Ehliyet Sınavları Değişiyor mu? MEB Ehliyet Sınavı Soruları ve Cevapları

Yeni ehliyetler nasıl olacak? Ehliyet sınavı değişiyor mu? Ehliyetlerde nasıl değişiklik olacak? İşte yeni ehliyetler hakkında haberimiz...

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte "devrim" niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı.Yeni düzenleme ile artık alınan ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak.Yeni düzenlemede yapılacak diğer bir değişiklik ise ehliyetlerin yeniden sınıflandırılması.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte "devrim" niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı.  EGM yönetmelik tasarısı için ilgili bakanlık ve kuruluşlardan görüş istedi.
 

Ehliyetler değişiyor!

 
Tasarı ile A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkıyor. Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan 9 ayrı ehliyet sınıfı 17 ayrı sınıfa çıkıyor. Yeni sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G ve K sınıfından oluşacak. Aday sürücülere K sınıfı sürücü belgesi verilecek.
 
Yönetmelik değişikliğinde araç ve sürücü belgesi sınıflarının özellikleri ile tanımı yeniden düzenlendi.Düzenleme ile artık alınan ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacak. Yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak sadece belge parası alınacak. 25 milyon 626 bin 383 kişinin sürücü belgesi 5 yıl içinde yeni sınıf ehliyetlerle değiştirilecek. Geçerlilik sürücü dolan sürücü belgeleri geri alınacak. Süresi dolmuş ehliyetleri kullanan sürücülere 343 TL para cezası yazılacak.
 
CEZADA TAKSİT DÖNEMİ
 
Trafik para cezalarının ödenmesinde taksit dönemi başlıyor. Para cezası tebliğ veya yüzüne bildirilme tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeyenlere 4/1 indirim uygulanacak. Vergi Dairesi'ne bir ay içinde müracaat edilmesi halinde ise, ilk taksiti peşin, kalan 3 taksiti bir yıl içinde 4 eşit taksit halinde ödenebilecek. Taksitleri ödeme takviminde ve tam olarak ödemeyenlerden idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilecek. Trafik polisleri peşin para tahsilatı yapmayacak.
 
Motosiklet için yaş sınırı 16
 
Motorlu bisiklet ve motosiklet kullananlara verilecek M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgeleri için aranan yaş şartı 17'den 16'ya çekildi. Her sınıf sürücü belgesi ile "moped" olarak bilinen motorlu bisikletler sürülebilecek.
 
Deneyim şartı
 
Ehliyetlerini bir üst sınıfa dönüştürecek kişilere deneyim kriteri getirildi. A sınıfı ehliyet alacakların ez az iki yıllık M, A1 ve A2, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgesi alacakların ise iki yıllık B ya da BE sınıfı ehliyetleri olacak. D ve DE sınıfı ehliyet almak isteyenler en az 24 yaşında olacak.
 
Rapor istenecek
 
Trafik polisleri sürücülüğe engel sağlık şartını taşımadığını gördüğü ya da tespit ettiği kişilerin ehliyetlerine geçici olarak el koyacak. Sağlık bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişiklik görülen kişiler hastaneye sevk edilecek. Hastanelerden sağlam raporu alan kişilere ehliyetleri iade edilecek.
 
24 Ağustos 2013 Ehliyet Sınacı Soruları Ve Cevapları
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ) tarafından yapılan ehliyet sınavı 24 Ağustos 2013 Cumartesi günü tamamlandı. Yüzbinlerce sürücü adayı ehliyet sahibi olmak için ter döktü. Peki ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? MEB ehliyet sınav soru ve cevaplarını sınavdan en az 2 iş günü sonra yayınlamaktadır.
 
http://www.meb.gov.tr/sinavlar/detay.asp?ID=24&ID2=1&ID3=24

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in başrollerini paylaştığı film hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.