Dünya

04.04.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.04.2012-2:30

2016’da başkanlığa aday mı?

ABD’de Kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinin ardından dışişleri bakanlığı görevinden istifa edeceğini açıklayan Hillary Clinton’ın 2016’daki seçimlerde başkanlığa aday olacağına dair spekülasyonları yeniden canlandı

Sitene Ekle

Clinton’a en büyük destek ise eski ABD Başkanı olan eşi Bill Clinton ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’den geldi. Her iki siyasetçi de 2016’da Clinton’ı başkanlığa aday görmek istediklerini açıkladı.

En güçlü demokrat istiyor
Pelosi, ABD’nin MSNBC kanalında katıldığı bir programda sunucunun kendisine yönelttiği, “2012 seçimleri sonucunda bugünkü Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Hillary Clinton’ın yer değiştirebileceği konuşuluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna, “Ben Clinton’ı 2016’da aday olarak görmek isterim” yanıtını verdi. Bunun üzerine sunucu sorusunu yineleyince Pelosi, “Ben şu anki durumun değişeceğini düşünmüyorum. Bence şu anda başkan ve yardımcısı gayet uyumlu çalışıyorlar. Bence dışişleri bakanı 2016’da başkanlık için yarışmalı” diyerek yeniden Clinton’ın 2016’da aday olması ihtimalini dile getirdi.

Bill Clinton da destek verdi
Hillary Clinton’ın başkanlık için yeniden yarışmasına bir destek de eşi Bill Clinton’dan geldi. Bill Clinton, ABC televizyonunda katıldığı bir programda, ABD Dışişleri Bakanı’nın gelecek yıl siyaseti bırakacağını söylemesine rağmen 2016 yılındaki başkanlık seçiminde aday olmasına sevineceğini belirtti. Eski başkan, ”Bu tamamen onun kararı. Siyasete geri dönmeyi düşünmediğini söylerken kesinlikle dürüst olduğuna inanıyorum. Geri kalan hayatımızda vakıf işleriyle uğraşırsak da mutlu olurum, eğer fikrini değiştirip başkan adayı olursa da mutlu olurum” diye konuştu.

‘Aileme vakit ayıracağım’
Hillary Clinton’ın 2012 seçimlerinin ardından bakanlık görevinden istifa edeceğini açıklamasıyla önce 2012 başkan yardımcısı ardından da 2016’da başkanlık için yarışacağı iddiaları ortaya atıldı.  Hillary Clinton ise pazartesi katıldığı bir programda, “Ben bu dışişleri bakanlığı görevinde elimden gelenin en iyisini yapmak istedim. Fakat bu görevin ardından biraz aileme, arkadaşlarıma vakit ayırmayı planlıyorum. Biraz yazacağım, konuşacağım, böyle şeylerle ilgileneceğim” diye yalanladı.


Etiketler: ABD, Bill Clinton
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.