12.04.2016 09:46 | Son Güncelleme:

2016 GSS borç sorgulamanızı yapın!

GSS borç sorgulama işlemi ile sağlık sigortanıza dair borçlarınızı öğrenebilirsiniz. GSS borç sorgulama sayesinde prim borcunuz olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sağlık sigortanızda kesinti yaşamak istemiyorsanız GSS borç sorgulama işleminizi yapmanızı öneririz.

Günümüzün en önemli alanlarından biri olan sağlık sektöründe yapılmış ve yapılmaya devam eden birçok uygulama ve yenilik vardır. Bunlardan en önemli uygulamalardan biri olan GSS uygulamasından bu yazımızda sizler için bahsedeceğiz. GSS yani açılımı ile Genel Sağlı Sigortası 18 yaş altında bulunan bütün vatandaşlarımızın devletin sağlık ve sigorta kurumu olan SGK tarafından sağlamış olduğu güvencedir. Bu güvenceden yararlanmak; olunan muayene ve alınacak olan ilaçlarda büyük indirim ve yardım sağlamaktadır. 18 yaşını doldurduğunuz zaman sigortadan çıkacağınızı da söylemeyi unutmayalım. Bu süreden sonra eğer GSS üzerinde borcunuz kaldıysa bu borcu ödemeniz gerekecektir.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ detayları için TIKLAYINIZ! 

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

  Teknoloji ile büyük işler başardığımız günümüzde her işlemi yapmanın mutlaka daha kolay bir yolu olacaktır. Bu teknolojinin bize en getirmiş olduğu ve sınırsız bilgi kaynağı olarak bilinen şey ise internettir. İnternet üzerinden merak ettiğimiz her şeyi öğrenebilir, sosyal medya üzerinde vakit geçirebilir, alışveriş yapabilir, kredi kartı kullanarak borç ödeme işlemleri yapılabilir. Bu işlemlerin yanında artık devlet daire işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Devlete ait kurum ve kuruluşlara gitmeye imkanı olmayan veya kurum ve kuruluşlarda beklenen sıra yüzünden aksayan işlemlerimizi artık hiçbir yere gitmeden oturduğumuz yerden yapabilmekteyiz. Bilgisayar yöntemi ile yapabildiğimiz devlet dairesi işlemlerinden bu yazımızda sizler için GSS (Genel Sağlık Sigortası) borç sorgulama işlemi hakkında detaylı ve anlaşılır bir şekilde bilgi vermiş bulunmaktayız. Yazımızın devamından GSS borç sorgulama işleminizi nereden ve nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. GSS borç sorgulama işlemini yapabildiğiniz resmi sayfa E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi kimlik bilgilerinizi kullanarak işlem gerçekleştirdiği için şifreli olarak korunmaktadır. Yani bir E-Devlet şifresine sahip olmadan sistem üzerinde giriş gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Sisteme giriş yapabilmek için alacağınız şifre ile E-Devlet sistemi üzerinden bütün sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın bir PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra şifre almak için nüfus cüzdanınız ile birlikte yetkili kişiye şifre alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Şifrenizi size ait kimlik bilgileri ile oluşturdukları zaman şifrenizi 2 TL işlem ücreti karşılığında teslim alabilirsiniz. Alacak olduğunuz bu şifre sistem üzerinde kullanacağınız geçici bir şifredir. Bu nedenle sisteme giriş yaptığınız zaman sistem sizden otomatik olarak şifrenizi değiştirmenizi talep edecektir. Şifrenizi değiştirdiğinizde kalıcı şifrenizi oluşturmuş olacaksınız. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gereken şey çok basittir. E-Devlet resmi sayfasında GSS borç sorgulama işlemi ile ilgili uygulama sayfasını açınız. Sayfaya ulaştığınızda karşınıza çıkacak olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra yönlendirildiğiniz kimlik doğrulama sayfasında bulunan ilgili boşluklara sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz yazdığınızdan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Açılacak olan yeni sayfa üzerinde GSS borç bilgilerinizi görebilirsiniz.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5