Bir yılı daha hızla geride bıraktık ve yeni yıla giriş yaptık! Dekorasyon ve mimari dünyası her geçen yıl daha da gelişiyor ve her geçen gün yepyeni tarzlar ve fikirlerle ilerliyor.

Elbette bu gelişmeler her sene önde gelen mimar ve tasarımcıların da katkılarıyla, o senenin genel atmosferine ve ihtiyaçlarına uyumlu bir şekilde gerçekleşiyor. Tıpkı giyim modası gibi, dekorasyon dünyasının da her yıl yenilenen bir modası ve trendleri var.

Peki 2016'yı geride bırakmışken önümüzdeki yılın, renk, desen, mobilya ve tarz açısından dekorasyon trendleri neler olacak dersiniz? İşte bu yıl karşımıza çıkacak en trend dekoratif fikirler…

Deniz mavisi yerine koyu yeşil
(Pixers / homify.com.tr)

Son yılların en popüler rengi şüphesiz ki mavi tonlarıydı. 2017'de deniz ve gece mavisini geride bırakacağız ve evlerimize koyu yeşil tonlarından oluşan dokunuşlar. Hem karizmatik bir dokuya sahip olan hem de bulundukları mekana derinlik katan koyu yeşil tonlar oturma odalarındaki koltuk takımlarından mutfak dolaplarına kadar her tarz ve fonksiyona uyum gösterebiliyor.

 

Metalik pırıltılar
(Aykuthall Architectural Interiors / homify.com.tr)

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız pastel tonlar bugün hâlâ oldukça popüler olsalar da, uzmanlar yılın ilerleyen zamanlarında pastel tonların yerine metalik pırıltıların geçeceğini söylüyorlar. Altın ve gümüş renkli aksesuarlarla gösterişli ama abartılı olmayan bir estetik yeniden evlerimize hakim olacak gibi görünüyor. Ancak metalik pırıltılar demişken belirtmemizde fayda var: Bakır tonları bu senenin trendleri arasında yer almıyor. Yani klasik altın ve gümüş dokunuşlar revaçta olacak. Matlaştırılmış metalik unsurlar ise hâlâ gözdeliğini koruyanlar arasında.

 


Açık planlar yerine ayrı mutfaklar
(Feng Shui Akademisi / homify.com.tr)

Uzun bir süredir kentleşmenin çoğalması ve daha geniş alan ihtiyacı nedeniyle mimari açıdan açık planlı evler oldukça popülerdi. Özellikle mutfağın oturma odasıyla iç içe geçtiği konseptler şehir merkezlerindeki apartman dairelerinde sıklıkla rastladığımız bir tarz. Ancak 2017'yle birlikte artık yavaş yavaş açık plan ev tasarımlarından da vazgeçilmeye başlanacak ve mutfaklar tekrar eskiden olduğu gibi diğer sosyal alanlardan ayrılacak. Bu sene başlayan akımla beraber yeni evlerin çoğunda artık açık mutfakların değil, bağımsız mutfakların olacağı uzman mimarlar tarafından öngörülüyor.  

 


Mermer: Out!
(Gabriella Roza Arquitetura / homify.com.tr)

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız malzemelerden biri de mermerdi. Mermer sehpalar, aksesuarlar, zemin ve hatta duvar döşemeleri oldukça revaçtaydı. Soğuk ama karizmatik bir havası olan mermer malzemeli tasarımlar bu yıl artık gözden düşeceğe benziyor. Belki de hayatımızda daha çok sıcaklık, samimiyet ve huzur aradığımız telaşlı ve yoğun zamanlarda yaşadığımız için, mermerin yerini daha yumuşak, sıcak, canlı malzemeler alacak.

 


Modern komodinler
(Osmanoğulları Design / homify.com.tr)

Yatak odanızı sıradanlıktan kurtarmak istiyorsanız 2017 dekorasyon öngörülerinin de sizinle aynı fikirde olduğu açık! Sıradan ve klasik baş ucu komodinlerinin yerini modern, yalın ve sıra dışı komodinler alıyor bu sene. Üstelik kendi ellerinizle yapabileceğiniz yaratıcı modeller ya da eski bavullardan ya da eski mobilyalardan yeniden üretebileceğiniz tasarımlar bu modern modellerin başında geliyor.

 


Dikkat çekici ve farklı aydınlatma ögeleri
(Cyprus Interiors / homify.com.tr)

Aydınlatma unsurları evlerimizde dekorasyonumuzun ana karakterini vurgulayan ve kişiliğini güçlendiren en önemli unsurlardan biridir her zaman. Aydınlatma unsurlarının bir diğer özellikleri ise kolaylıkla ve son derece ekonomik maliyetlerle değiştirilebilir olmalarıdır. Yani yeni yıl trendlerine uyum sağlamanın en kolay ve ideal yollarından biri o yılki aydınlatma trendlerini takip etmek. 2017 senesinde bol bol sıra dışı, ilgi çekici, ezber bozan, çağdaş ve sanatsal ışıklandırma unsuru ile karşılaşacağımız kesin. Siz de çok geç olmadan avizelerinizi, apliklerinizi ya da baş ucu ışıklandırmalarınızı farklı ve göz dolduran modellerle değiştirerek evinize yenilik katabilirsiniz.