12.08.2017 12:47 | Son Güncelleme:

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı - Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

29 Temmuz'da yapılan Ehliyet sınavının sonuçları "www.meb.gov.tr" adresinden erişime açıldı. Yazılı sınav sonuçlarına göre 70 puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklar. Peki direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

Ehliyet sınav sonuçları için meraklı bekleyiş sona erdi. Binlerce sürücü adayı 29 Temmuz'da gerçekleştirilen Ehliyet sınavının iki hafta sonunda MEB sürücü adaylarına sınav sonuçlarını duyurdu. Sınavın hemen ardından Ehliyet sınav soru ve cevapları Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfası üzerinden adaylar ile paylaşıldı.

MEB EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BİR SONRAKİ EHLİYET SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kurumda yer alan takvimde gelecek sınavın ne zaman yapılacağına ilişkin bilgiler de kurslarına devam eden adaylarla paylaşıldı. 7 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınava katılan yeni adaylar ya da bir önceki sınavlardan başarısız olmuş olan kişiler yeterli puanı almaya çalışacaklar.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

70 puan ve üzerinde sonuç elde eden adaylar ehliyetlerini alabilmek için son aşama olan direksiyon sınavına girecekler. Direksiyon sınavının tarihi ile ilgili net bir açıklama yapmayan kurum ilgili birimlere ve ehliyet kurslarına sınavın tarihini göndereceği yazı ile duyuracak.

DİREKSİYON SINAVINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Aday sürücü koltuğuna oturmadan önce heyecanını yenmeli ve konstantre içinde olmalıdır.

- Direksiyon sınavına giren aday, kontağı çalıştırmadan önce yapması gerekenler: Koltuk ayarlaması, aynaları ayarlaması, aday manuel vitesli bir arabada sınava girecekse vitesi boşa alması.

- Arabayı çalıştırdıktan sonra adayın yapması gerekenler: Aday kolunu pencere tarafına uzatmamalı, her iki eliyle direksiyona hakim olmalı. Hız sınırlarına göre arabayı kullanmalı (ne çok yavaş, ne çok hızlı). Aday yanındaki hocasıyla ve arkadaki görevlilerle konuşmamalı, soru sorulduğunda gözlerini yoldan ayırmadan cevap vermeli.

- Şerit değiştirmede hızlı hareket etmemeli; ilk önce geçeceği şerite doğru sinyal vermeli ve yan aynalardan o şeriti kontrol etmeli (Görevlilerin en çok dikkat ettiği durum), diğer şerite geçerken direksiyonu hemen çevirmemeli, yavaşça hareket etmeli.

Direksiyon sınavında aday arabanın içinde 30 dakika kalmışsa, sınavı geçmiş demektir. 30 dakikadan önce eğer aday arabadan indirildiyse, sınavı geçersiz olarak görülmektedir.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Ehliyet sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfası üzerinden erişime açılacak. Sonuçlar erişime açıldığı andan itibaren adaylar TC kimlik numaraları ile sorgulama yapabilecek. 70 puan ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0