15.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

2018 enflasyonla mücadele yılı

Ekonomi konusunda iş aleminin ve vatandaşların rahat olmasını isteyen Başbakan Yıldırım, 2018’in enflasyonla mücadele yılı olacağını açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, 2017’de olduğu gibi 2018 için de Türkiye ekonomisine dair felaket senaryoları çizildiğini söyleyerek, “İş alemimiz, 80 milyon vatandaşımız rahat olsun, emin olsun. Nasıl ki 2017’de oyunu bozduk, büyüme rekoru kırdıksa 2018 için de gerekli tedbirlerimizi aldık, alıyoruz, büyümeye, iş üretmeye, istihdama devam edeceğiz. Gelecek yıl enflasyonla mücadeleyi hedefliyoruz. İstihdam oluşturmaya, yatırımlara, yeni projelere ve ihracata devam edeceğiz” dedi.

Yıldırım, partisinin grup toplantısında ekonomiye dair mesajlar verdi.

Türkiye ekonomisi üzerinde istikrarı bozmak için algı operasyonları başlatıldığını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

“İlk 9 ayda böyle demelerine rağmen Türkiye’ye giren yabancı sermaye miktarı, yatırım için gelen miktar 8 milyar doları buldu. Finans piyasasında günlük hareketleri saymazsak yılbaşından bu tarafa 13 milyar dolar finans piyasasına para girdi. Çok önemli bir referandumdan başarı ile çıktıktan sonra 2017’nin ilk yarısında yüzde 5.2 büyümeyi gerçekleştirdik.”

‘Rahat ve emin olun’

Ne söylenirse söylensin Türk ekonomisinin güçlü olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Büyümeye, kalkınmaya, iş, aş üretmeye devam edecek. Baktılar işler istedikleri gibi gitmiyor, bu sefer Türkiye’nin notunu, büyüme tahminini düşüren bildik kuruluşlar, ard arda tahminlere başladılar, büyüme oranlarını yükseltme yarışına girdiler. 3 kez, Türkiye’nin büyüme oranını aslında revize ettiler. Onların revize ettikleri Türkiye’nin büyüme oranı değil, kendi itibarlarını kurtarma çabasından başka bir şey değildir.”

Yıldırım, 2018 için de “kaos” ve “ekonomik kriz” senaryosunun tedavüle sokulmaya çalışıldığını belirterek, “İş alemimiz, 80 milyon vatandaşımız rahat olsun, emin olsun. Nasıl ki 2017’de oyunu bozduk, büyüme rekoru kırdıksa 2018 için de gerekli tedbirlerimizi aldık, alıyoruz, büyümeye, iş üretmeye, istihdama devam edeceğiz.

Gelecek yıl enflasyonla mücadeleyi hedefliyoruz. İstihdam oluşturmaya, yatırımlara, yeni projelere ve ihracata devam edeceğiz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0