2018'in müzik raporu: Türkiye en çok ne dinledi?

Yeni yıla az bir zaman kala; 2018'de hangi şarkılar, şarkıcılar ve çalışmalar ön plana çıktı, bir bakalım. Benim unuttuğum, sizin hatırladığınız, "Bu şarkı da vardı" dediğiniz bir şey varsa, bana ulaşabilirsiniz.

2018'in müzik raporu: Türkiye en çok ne dinledi?

2018’in en iyi çıkış yapanları: Eli Türkoğlu & Tuğçe Kandemir
Bu ikilinin adını çok duyduk, şarkılarını çok dinledik... Her ne kadar bir kesim yadırgasa da, şarkıları çok iyiydi. YouTube’da 148 milyon izlenme sayısına ulaşarak rekor kırdılar.  Hem dinlenenlerde, hem de indirilenlerde... Şimdilerde kariyerlerine solo olarak devam etseler de, belki yeniden bir düet çalışma gelir. 

2018'in en iyi kadın vokali: Simge
Bu yıl yayınladığı 'Ben Bazen' albümüyle kariyerini ciddi anlamda sağlamlaştırdı Simge. 'Ben Bazen' ve 'Öpücem' ile radyo ve televizyonlarda ciddi bir başarı sağladı. Ayrıca en önemli müzik kanallarından olan MTV'de 'Öpücem' uzun bir aradan sonra yayınlanan ilk Türk klibi oldu. Albümdeki diğer şarkılarını da değerlendirirse, başarısı daha da taçlanacaktır.

2018'in en iyi erkek vokali: Edis
Edis bu sefer bayağı bir atağa geçti. İlk albümü 'An', Emina Sandal ile yaptığı 'Güzelliğine' ve Yıldız Tilbe’nin proje albümünde seslendirdiği 'Buz Kırağı' ile artık amatör ligte değil, şampiyonlar liginde oynamaya başladı. 30 Aralık’taki Zorlu PSM konserinde yeni bir şarkı seslendirecekmiş, açıkçası meraktayım. 

 

 

2018'in en çok konuşulanı: Aleyna Tilki ve Merve Özbey
Aleyna Tilki ile gerçekten çok uğraştık. Dalgasını da geçtik, yerden yere de vurduk. Ama yaptığı işler söz konusu olduğunda, Sezar'ın hakkı Sezar'a! Bu seneye adeta damgasını vurdu Aleyna Tilki. Yıldız Tilbe albümünde seslendirdiği 'Yalnız Çiçek' ve Emrah Karaduman albümündeki 'Dipsiz Kuyum' aylarca konuşuldu, dinlendi, izlendi. Şimdilerde meyvelerini de toplamaya başladı. Örnek ise Altın Kelebek’te aldığı ödül... Bakalım yeni yılda ne gibi projeleri olacak? 

Ve tabii ki Merve Özbey... Bu yıl 'Vuracak' ile resmen altın çağını yaşadı. Ahmet Selçuk İlkan'ın 'Unutulmayan Şarkılar' albümünde seslendirdiği, Bülent Ersoy'un kült olmuş parçası 'Hani Bizim Sevdamız'ı da dinlemenizi tavsiye ediyorum. . 

2018'in müzik olayı: Sezen Aksu'nun YouTube kanalı ve Türkçe rap'in yükselişi
Sezen Aksu'nun YouTube kanalına özel yayınladığı 'Demo' çalışmasında, daha önce birçok sanatçının seslendirdiği şarkıları bu sefer Sezen Aksu yorumuyla ve şarkının ham haliyle dinleme fırsatı yakaladık. İlgi büyüktü. Çalışma daha sonra albüm haline getirilerek müzik marketlerde satışa sunuldu ve Sezen Aksu severleri memnun etti.

Gazapizm ve Ezhel sayesinde bu yıl Türkçe rap yeniden alevlendi. 'Heyecanı Yok' ve 'İmkansızım' parçaları oldukça popüler oldu. Umarım yeni yılda daha çok Türkçe rap duyarız.

 

 

2018'in en çok konuşulan olayı: İdo'nun fenomen şarkıları ve dansları
İdo Tatlıses, 'Sen' ve 'Bileklerime Kadar Acıyo' gibi slogan içerikli çalışmalarıyla en çok dinlenenlerin arasına girdi. 

Yılın klibi: Ece Seçkin'den 'Dibine Dibine'
Ece Seçkin son çalışması 'Dibine Dibine'ye Afrika'daki kabileyle birlikte klip çekerek bir ilke imza attı. Şarkıdan çok klibi konuştuk. 

Yılın albümü: Mabel Matiz - Maya
Mabel Matiz'in haziran ayında yayınladığı yeni albümü 'Maya'nın ne kadar özgün ve kaliteli olduğunu daha önce yazmıştım. 'Sarmaşık' ve 'A Canım' şarkılarıyla, 'Anadolu diskosu' olarak tanımlanan tarzıyla dinleyicilerden tam not aldı. Albüme şimdiye kadar iki klip çekildi ama umarım böyle kalmaz. 

 

 

Yılın projesi: Yıldızlı Şarkılar ve Bombarduman
Bu albümle Yıldız Tilbe Altın Kelebek Ödülleri'nde 'En İyi Proje' ödülünü aldı. Tilbe'nin hak ettiği değeri gördüğüne inanıyorum. Bu benimle beraber tüm sevenlerini çok mutlu ediyor.

Emrah Karaduman'ın 'Bombarduman' albümündeki Aleyna Tilki, Derya Uluğ, Ebru Yaşar ve Demet Akalın çalışmaları da bu yılın parlayan yıldızlarıydı. 

Yılın en iyi cover'ı: Çağla - Saz Mı Caz Mı / Soner Sarıkabadayı - Tarifi Zor
Gülşen'in 22 yıl önce seslendirdiği 'Saz Mı Caz Mı' şarkısıyla Çağla gündeme gelerek başarılı bir çıkış yaptı. Soner Sarıkabadayı da bu yıl en çok dinlenenler arasındaydı. 'Tarifi Zor' parçası, kliple taçlanınca çok iyi oldu. 

Yılın son dakika golü: Gülşen - Bir İhtimal Biliyorum
Gülşen, uzun bir aradan sonra yayınladığı yeni teklisi 'Bir İhtimal Biliyorum' ile en çok dinlenenler listesine girdi. 2019'da da yeni bir albüm çıkaracak.

Bu makaleye ifade bırak