09.02.2018 08:59 | Son Güncelleme:

Doodle Kış Oyunlarının 1. günü (2018 Kış Olimpiyatları başlıyor)

Doodle Kış Oyunlarının 1. günü için özel tasarım... Önemli tarihleri sayfasına taşıyan Google bugünü Kış Olimpiyatlarına ayırdı. Bugün başlayacak olan olimpiyatlar 25 Şubat Pazar'a kadar sürecek. İşte 2018 Kış Olimpiyatları ile ilgili merak edilenler...

2018 Kış Olimpiyatları Doodle oldu. Önemli gün ve kişiler için sayfasında özel tasarımlar hazırlayan Google bugün Kış Olimpiyatlarına özel bir tasarım yaptı. Kullanıcılar yeni tasarımı çok beğendi.

Google, 2018 Kış Olimpiyatları'nın 1. günü sebebiyle özel bir Doodle hazırladı.

2018 KIŞ OLİMPİYATLARI BAŞLIYOR

Güney Kore'nin PyeongChang kentinin ev sahipliği  yapacağı 23. Kış Olimpiyat Oyunları, bugünkü açılış töreniyle resmen başlayacak.

35 bin kişi kapasiteli PyeongChang Olimpiyat Stadı'nda  gerçekleştirilecek ve üç saat sürecek törenle startı verilecek oyunlar, 25 Şubat  Pazar gününe kadar devam edecek.

1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Güney Kore,  daha önce başarısızlıkla sonuçlanan iki adaylığın ardından Fransa'nın Annecy ve  Almanya'nın Münih kentlerini geride bırakarak tarihinde ilk kez kış oyunlarını  düzenleme hakkını elde etti.

Oyunların yapılacağı PyeongChang, Güney Kore'nin başkenti Seul'e 130,  Güney Kore ile Kuzey Kore arasında askerden arındırılmış bölgeye ise 96 kilometre  uzaklıkta bulunuyor.

OLİMPİYATLARA 4 BİN KİŞİLİK KÖY

15 disiplinde 102 madalya mücadelesinin yapılacağı oyunlarda, 3 bin 894 sporcu ve yetkili olimpiyat köyünde konaklayacak

Olimpik ve paralimpik oyunlarda toplam 22 bin 400 gönüllü görev yapacak. Dünya genelinde 91 bin kişinin gönüllü olmak için başvurduğu, kabul edilenlerin yüzde 14'ünün okyanus aşırı ülkelerden geldiği bildirildi.

Oyunlar sırasında yaklaşık 3 bin personel de Gangneung'da yapılan ikinci bir köyde kalacak.

Olimpiyatların madalyaları ise Güney Koreli Lee Suk-woo tarafından tasarlandı.

Oyunların maskotu olarak tanıtılan beyaz kaplanın adı ise "Soohorang". Maskotun adı, Kore dilinde korumak anlamına gelen "sooho" kelimesiyle, kaplan anlamındaki "Ho-rang-i" kelimelerinden türetildi.

İKİ  DEVLET ARASINDA KÖPRÜ OLDU

Oyunlar, iki yıldır diplomatik ilişkisi bulunmayan Güney Kore ile Kuzey Kore arasında da köprü kurulmasını sağladı. 

Açılış törenine "Birleşik Kore" bayrağı altında katılacak Kuzey ve Güney Koreli sporcular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) onay vermesinin ardından oyunlarda Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı ile mücadele ederek bir ilki gerçekleştirecek. 

TARİHİN EN SOĞUK OLİMPİYATLARI OLABİLİR 

Açılış töreni provasında rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -23 dereceye kadar düştü. Soğuktan yeteri kadar kar yağmadığı için pistler suni kar makinalarıyla hazır hale getirildi. 

PyeongChang 2018, tarihin en soğuk olimpiyatları olacak gibi görünüyor. Hava sıcaklığı gündüz -5 derece dolayında seyretse de, rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -20'ye kadar düşebiliyor. Hatta açılış töreni provasında hissedilen sıcaklık -23 olunca yetkililer provaya katılanları soğuğa karşı çok sıkı önlem almaları için uyardı.

Bugüne kadar en soğuk olimpiyatlar Lillehammer'da gerçekleşmiş ve 1994'teki oyunlarda -11 derece görülmüştü. 

Aşırı soğuk nedeniyle bölgede kar sıkıntısı da yaşanıyor. Yetkililer bu sıkıntıyı suni kar makinalarıyla aşmayı planladı. Yongpyong Alp Disiplini Merkezi'nde 3 pompalama istasyonuna bağlı toplam 250 suni kar tabancasıyla pistler karla kaplandı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 11Mutluyum
  • 5Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy22