09.02.2018 13:31 | Son Güncelleme:

2018 Kış Olimpiyatları unutulmadı! Doodle Kış Oyunlarının 1. günü

2018 Kış Olimpiyatları için bugün özel bir Doodle hazırlandı. 23. Kış Olimpiyat oyunlarının 1. günü olması sebebiyle hazırlanan Doodle kullanıcıları şaşırttı. Kış Olimpiyatları 25 Şubat tarihine kadar sürecek.

Google, 2018 Kış Olimpiyatları'nın 1. günü sebebiyle özel bir Doodle hazırladı.

Güney Kore'nin PyeongChang kentinin ev sahipliği  yapacağı 23. Kış Olimpiyat Oyunları, bugünkü açılış töreniyle resmen başlayacak.

35 bin kişi kapasiteli PyeongChang Olimpiyat Stadı'nda  gerçekleştirilecek ve üç saat sürecek törenle startı verilecek oyunlar, 25 Şubat  Pazar gününe kadar devam edecek.

1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Güney Kore,  daha önce başarısızlıkla sonuçlanan iki adaylığın ardından Fransa'nın Annecy ve  Almanya'nın Münih kentlerini geride bırakarak tarihinde ilk kez kış oyunlarını  düzenleme hakkını elde etti.

Oyunların yapılacağı PyeongChang, Güney Kore'nin başkenti Seul'e 130,  Güney Kore ile Kuzey Kore arasında askerden arındırılmış bölgeye ise 96 kilometre  uzaklıkta bulunuyor.

OLİMPİYATLARA 4 BİN KİŞİLİK KÖY

15 disiplinde 102 madalya mücadelesinin yapılacağı oyunlarda, 3 bin 894 sporcu ve yetkili olimpiyat köyünde konaklayacak

Olimpik ve paralimpik oyunlarda toplam 22 bin 400 gönüllü görev yapacak. Dünya genelinde 91 bin kişinin gönüllü olmak için başvurduğu, kabul edilenlerin yüzde 14'ünün okyanus aşırı ülkelerden geldiği bildirildi.

Oyunlar sırasında yaklaşık 3 bin personel de Gangneung'da yapılan ikinci bir köyde kalacak.

Olimpiyatların madalyaları ise Güney Koreli Lee Suk-woo tarafından tasarlandı.

Oyunların maskotu olarak tanıtılan beyaz kaplanın adı ise "Soohorang". Maskotun adı, Kore dilinde korumak anlamına gelen "sooho" kelimesiyle, kaplan anlamındaki "Ho-rang-i" kelimelerinden türetildi.

İŞTE 2018 KIŞ OLİMPİYATLARI İÇİN HAZIRLANAN DOODLE

Bu habere ifade bırak
  • 8Mutluyum
  • 5Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy18