2018 yılında yaşanmış ve hala çözülememiş gizemli olaylar

Her gelen yıl esrarlı olayları da beraberinde getiriyor. Köprülerden sallanan otomobil, mezarlıkta ağlayan kız, kullanımı yasaklı maddelerdeki rekor artış, gizemli hastalık ve uzaylılardan gelme ihtimali olan mesaj... 2018 yılında yaşanmış ve gizemi bir türlü çözülememiş olaylara bakalım dedik.

2018 yılında yaşanmış ve hala çözülememiş gizemli olaylar

1. Kanada'da köprüde asılı otomobil

2001 yılında Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'ndeki mühendislik öğrencileri, Golden Gate Köprüsü'ne kırmızı otomobil taşıyan Kanada bayrağı sarkıttı. Bu sayede öğrenciler tüm dünyaya kendilerinin birer mühendislik dehası olduğunu kanıtlayacaktı.

Fakat Kanada'nın Toronto kentinde bilinmeyen bir kişi, bir köprüde benzer eyleme imza attı. Torontolular sıradan bir sabaha uyandıklarını sanarken, kentteki bir köprüden sarkıtılan eski bir otomobili gördüklerinde gözlerine inanamadı. Otomobilin üzerinde ne bir bayrak ne de bir not vardı.

Köprüden sarkıtılan otomobilin bir film ya da reklam kampanyası için oraya konulduğu düşünüldü önce. Fakat otomobille ilgili resmi başvuru ya da izin olmadığı öğrenildiğinde işler daha da karmaşık bir hal aldı.

Polis, otomobili kazasız belasız yere indirdi. Otomobil için başvuruda bulunan ya da otomobili arayan kimse çıkmadı.

2. Rusya'da bulunan çuval dolusu kesilmiş insan eli

Balık tutmaya gittiğinizde kıyıda görmek isteyeceğiniz son şey, içerisinde kesilmiş ve parçalanmış insan ellerinin olduğu bir çuval olabilir. 

Rusya'nın popüler bir balıkçılık noktasında, içerisinde kesilmiş ve parçalanmış 54 insan elinin bulunduğu bir çuval bulundu.

Çin sınırına 32 km mesafedeki Amur Nehri'nde yer alan bir adada bulunan çuvalın kim tarafından getirildiği ya da ellerin kime ait olduğu tespit edilemedi. Elleri sayan polis, toplamda 27 çift el olduğunu açıkladı. 27 çift elden yalnızca birinde tanımlanabilir seviyede parmak izi tespit edildi. Fakat bu izlerin kime ait olduğu da bulunamadı.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, çuvalın bulunduğu yerin yakınlarında bandaj ve hastane gereçleri de vardı. Peki 54 el kime aitti ve kim tarafından kesilmişti? Bu vaka hala gizemini koruyor.

3. Otomobilden 21 metrelik uçuruma yuvarlanan aile

3. Otomobilden 21 metrelik uçuruma yuvarlanan aile

Hart ailesinin arkadaşları, onları son derece iyi kalpli insanlar olarak tanımlıyordu.

Fakat Hart ailesi, geçtiğimiz mart ayında Kaliforniya'daki 21 metrelik uçurumdan Pasifik Okyanusu'nun derinliklerini boyladı. 2 yetişkin ve 4 çocuk bu olayda yaşamını yitirdi.

Aracı süren Jennifer Hart'ın kanında 102 promil alkol ve diğer aile bireylerinin kanında ise reçetesiz satılan bir ilaçtan aşırı dozda bulunduğu saptandı.

Aracın yerleşik bilgisayarından alınan verilere göre, aracın önce durduğu, ardından ani hızla uçuruma doğru yönelip düştüğü ortaya çıktı.

Peki bir aile neden toplu olarak intihar etmek istemiş olabilir? Ya da bu vaka bir tür suikast mıydı? Araçta intihara yönelik bir bulgu ya da not tespit edilmedi. 

Ailenin komşuları, son günlerde 6 yaşındaki çocuklarını zaman zaman aç bıraktıklarını ve çocuğun yemek istemek için kendilerini ziyaret ettiklerini belirtti. 

4. Yasaklı CFC-11 kimyasalı salınımdaki artış

4. Yasaklı CFC-11 kimyasalı salınımdaki artış

1980'li yıllarda haber bültenlerinin büyük kısmını ozon tabakasında meydana gelen dev delik haberleri meşgul ederdi. Buna göre, saç spreyi gibi CFC içeren maddeler ozon tabakasının delinmesine sebep oluyordu. 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, 16 Mayıs 2018'de, üretimi ve kullanımı 1985 yılında tüm dünyada yasaklanan CFC-11 maddesi salınımında ciddi artış gözlemlediklerini duyurdu.

CFC-11 maddesindeki artışa anlam veremeyen uzmanlar, maddenin Doğu Asya'da hala üretiliyor ve kullanılıyor olabilme ihtimali üzerinde duruyor.

Ozonu delen yasaklı CFC-11 kimyasalı salınımında ciddi artış gözlemlendi!

5. Çin'de gizemli hastalığa yakalanan ABD'li diplomatlar

Çin'in Guangzhou kentinde ABD hükümeti için görev yapan çalışanlar, gizemli bir hastalığın pençesine düştü. Hastalık vakası akıllara 2017 yılında Küba'da, ABD hükümeti için görev yapan çalışanların yakalandığı açıklanamayan hastalığı getirdi.

Time gazetesi Küba'da yaşanan hastalık vakalarını, ses dalgası saldırısı olarak niteledi. Hastalığa yakalananlarda yorgunluk, uykusuzluk ve idrak sorunları baş gösterdi.

Çin'in Guangzhou kentindeki ABD Konsolosluğu'nda görev yapan bir çalışan, hastalıktan etkilenen ilk kişi oldu. Hastalığa yakalanan kişi uğultu duyduğunu ve baskı hissettiğini söyledi. Sonra kendisine hafif travmatik beyin hasarı teşhisi konuldu ve ABD'ye gönderildi. Haziran ayında ise daha çok personelin benzer hastalıklardan muzdarip olduğu raporlandı. Birçok kişi bölgeden tahliye edildi.

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, belirtilerin, tıpkı 2017 yılında Küba'da yaşanan vakaları andırdığını söyledi ve bunun Amerikalı çalışanlara karşı bir tür saldırı olduğunu açıkladı. 

10 hastalıkla ilgili en ilginç komplo teorileri...

6. 4 milyar ışık yılı uzaklıktaki tuhaf patlamalar zinciri

6. 4 milyar ışık yılı uzaklıktaki tuhaf patlamalar zinciri

Geçtiğimiz ilkbaharda gökyüzünde son derece çılgın Yıldız Savaşları yaşandı. 4 milyar ışık yılı uzaklıkta 72 tane parlak patlama oluştu. 

Patlamaların boyutu süpernova seviyesinde olsa da süresi, aylarca sürenlerden daha kısaydı. Bilim insanları, tuhaf patlamaların 10 bin ila 30 bin C'lik ısılara sahip olduğunu açıkladı.

Bazı bilim insanları patlamaların süpernova olduğunu düşünüyor. Buna göre yıldızın etrafını saran toz bulutu bu karışıklığa yol açtı. Belki de yaşanan bu gök olayı, yepyeni bir gök fenomeni.

Uzayda gezinen birbirinden tuhaf nesne ve canlılar!

7. Sağlık personelinin gizemli ölümü

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nde görevli bir çalışanın, nehirde ölü bulunması vakası da bir başka büyük gizem.

Harvard Üniversitesi'nde eğitim almış 35 yaşındaki Timothy Cunningham, ABD Halk Sağlığı Merkezleri'nde yönetici olarak görev yapıyordu. 12 Şubatta, çalışanlarına hasta olduğunu ve eve gideceğini söyleyen Cunningham, ortadan kayboldu.

Köpeği, cüzdanı, arabası ve cep telefonu evindeydi. Evinin bazı pencereleri açık bırakılan Cunningham'ın bu hareketleri, ailesine göre sıra dışıydı. Annesi polise, oğlunun terfi fırsatını kaçırdığı için son günlerde üzgün olduğunu söyledi.

Cunningham'ın cansız bedeni, 2 ay sonra Chattahoochee Nehri'nde bulundu. Polis, Cunningham'ın cinayete kurban gitmediğini açıkladı. Peki akıl sağlığı yerinde bir kişi neden her şeyini evinde bırakır, evinin pencereleri açık şekilde evini terk eder ve neden bir nehirde ölü bulunur? 

8. Mezarlıkta ağlayan kız

Çorum'un Çepni Mahallesi'nde yer alan Ulu Mezarlık'ta 26 Nisan tarihinde görevliler, genç bir kızın gece vakti Fatma Ç.'ye ait mezarlığa gelerek ağladığını fark etti. Genç kızın 27, 28 ve 29 Nisan'da da geldiği tespit edildi.

30 Nisan gecesi de asayiş ve Yunus polis ekipleri mezarlık çevresinde arama yaptı fakat bir şey bulunamadı. 1 Mayıs gecesi de mezarlıkta ağlayan kızın tekrar geldiği görüldü fakat kız gecenin karanlığında kayboldu.

Bir anda Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen mezarlıkta ağlayan kızı görmek için birçok ilden çok sayıda meraklı vatandaş Çorum'a akın etti.

Çorum'da mezarlıkta ağlayan kız gizemi!

24 Mayıs'ta mezarlıkta ağlayan kız yakalandı, emniyettteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Mezarlıkta ağlayan kızın kimliği ya da neden Fatma Ç.'nin mezarında ağladığı gibi bilgiler açıklanmadı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 
 

Bu makaleye ifade bırak