2019'da izleyeceğimiz, umut veren 6 uyarlama

Mario Puzo'nun 1969 yılında yayınlanan romanı The Godfather, sizce Francis Ford Coppola'nın efsane film serisinden daha mı iyiydi? Ya da Peter Benchley'in 'Jaws' romanı... Bu filmlerin, kitaplarından daha iyi olduğu konusunda herhalde hemfikirizdir! Tabii istisnalar maalesef ki kaideyi bozmuyor. Genellikle filmler hakkında, "Kitabı daha iyiydi" diyoruz... Halbuki 'Harry Potter', 'Açlık Oyunları', 'Alacakaranlık' gibi birçok fantazi serisinin olağanüstü başarısını göz önünde bulundurarak, eskisinden daha iyi uyarlamalar yapıldığını da düşünebiliriz. Peki bu sene neler izleyeceğiz? İşte "Filmi daha iyi" deme ihtimalimizin yüksek olduğu 6 uyarlama...
 

2019'da izleyeceğimiz, umut veren 6 uyarlama

1. Five Feet Apart / Rachel Lippincott

Vizyon tarihi: 3 Mayıs
IMDB Puanı: 7.2

John Green hayranları muhtemelen bu romanı duymuştur, hatta biraz İngilizcesi olanlar çoktan okuyup bitirmiştir. Filmde kistik fibrozis hastası iki gencin hikayesi anlatılıyor. Tedavileri için hastanede kalmak zorunda kalan Stella ve Will’in hayatları kesişiyor. Stella, nakil için bekliyor, iyileşmek için elinden geleni yapıyor. Hatta ilaçlarını hatırlatması için bir uygulama bile hazırlıyor. Will ise tam tersi tedavinin yararsız olduğuna, sadece kalan vaktini çaldığına inanıyor. Will’in bu umursamaz tavırları Stella’ya anlamsız geliyor. Bu hikayenin film uyarlamasında başrolleri Cole Sprouse ve Haley Lu Richardson canlandıracak. Yönetmen ise, Justin Baldoni. 
 

2. Where'd You Go, Bernadette (Neredesin Bernadette?) / Maria Semple 

Bernadette aniden kaybolan komik, eksantrik, agorafobik bir dahidir. 15 yaşındaki kızı Bee, annesini bulmak için e-postaları, çalışma belgelerini ve gizli mektupları inceler. Richard Linklater'ın yazıp yönettiği filmde, Cate Blanchett kaybolan anne rolünde. Yani başrolde... Yan rollerde ise Kristen Wiig, Judy Greer ve Billy Crudup var. 'Neredesin Bernadette?'nin kitap versiyonu ilk kez 2013 yılında Türkçe'de yayınlanmıştı. Film Amerika'da ağustos ayında vizyona girecek. Türkiye vizyon tarihi ise henüz belli değil.
 

3. Visible Filth / Nathan Ballingrud 

3. Visible Filth / Nathan Ballingrud 

IMDB Puanı: 6.5

68 sayfalık bu minik polisiye ve gerilim romanı Türkçe'ye çevrilmedi ama Amerika'da yayınlandığında büyük olay yarattı. Aslında hikayesi çok basit. Bir barmen, yolda bir cep telefonu bulur. Ardından rahatsız edici, ürpertici olaylar yaşamaya başlar. 30 Ocak'ta 'Wounds' adıyla ABD sinemalarında gösterilen bu korku filmi, ülkemize henüz gelmedi. Ama başrollerinde Armie Hammer ve Dakota Johnson'ın olması beklentileri artırıyor.
 

4. Good Omens (Bir Kıyamet Komedisi) / Neil Gaiman , Terry Pratchett    

Fantastik roman türünü sevenler bu kitabı çok iyi bilir. Zamanında bütün dünyada satış rekorları kırmış, hatta 'Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne alternatif olarak göstermiş; 'Otostopçunun Kıyamet Rehberi' adıyla da anılmıştı. Bu efsane roman, şimdilerde bir dizi uyarlamasıyla gündemde. 31 Mayıs 2019'da Amazon'da yayınlanmaya başlayacak olan mini dizide, birçoğumuzun oyunculuğuna hayran olduğu Benedict Cumberbatch'ı şeytan rolünde izleyeceğiz. David Tennant, Frances McDormand ve Michael Sheen ise diğer yıldızlar. 
 

5. The Aftermath / Rhidian Brook

IMDB Puanı: 6.1

Savaş hikayeleri anlatan kitaplar genelde sinemaya yakışıyor. Rhidian Brook'un bu gerilim romanı da İngiltere'de yeni vizyona girdi. Savaş sonrası Almanya'da bir evi paylaşan genç bir İngiliz çift ile bir Alman dulu ve kızının arasında geçenleri anlatıyor. Başrollerde Alexander Skarsgård, Keira Knightley ve Jason Clarke var. Kitabı senaryoya aktaranlar ise, Joe Shrapnel ve Anna Waterhouse. Türkiye vizyon tarihi henüz belli değil.
 

6. The Sun Is Also a Star (Güneş de Bir Yıldızdır) / Nicola Yoon 

Popüler romanı 'Her Şey'in senaryosunu yazıp bir güzel sinemaya aktardıktan sonra Nicola Yoon, New York Times Çok Satanlar listesine giren bu kitabı kaleme almıştı. 'Güneş de Bir Yıldızdır' ismiyle Türkçe'de de yayınlanan bu aşk romanı, ailesi Jamaika’ya sınır dışı edilmeden 12 saat önce Daniel adlı bir gence aşık olan Natasha'nın hikayesini anlatıyor. 2016’da birçok insanın favori kitapları arasına girmeyi başaran bu hikayeyi, 21 Haziran'da vizyonda izleyebileceğiz. 

Bu makaleye ifade bırak