13.03.2019 11:25 | Son Güncelleme:

2019 TOKİ nerelerde ev yapacak? TOKİ evlerine kimler başvurabilir?

TOKİ 50 bin konut için talep toplamaya başladı. 6 Mart Salı günü başlayan TOKİ başvuruları 19 Nisan'a kadar devam edecek. Peki TOKİ başvurusu nasıl yapılır? Kimler TOKİ'ye başvurabiliyor, hangi bölgelerde ev yapılacak? İşte TOKİ başvuruları ile ilgili merak edilenler...

TOKİ 50 bin sosyal konut için talep alımlarına başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği konut projelerinin başvuruları ile ilgili ayrıntılar 'www.toki.gov.tr'de yer alıyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 50 bin konutun, 32 bin 198’inin 2+1, 17 bin 802'sinin ise 3+1 olduğunu belirterek, "Alt gelir grubu vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmelerini sağlamak bakımından, 2+1 konut sayısı yüzde 64." dedi.

TOKİ EVLERİ NASIL OLACAK?

Yatay mimarinin ön planda tutulduğu projelerin hazırlanma sürecini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkisiyle hızla tamamladıklarını ifade eden Bulut, bu yeni projelerde insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak, yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutların ön planda olacağını vurguladı.

Bulut, ayrıca doğal afetlere dayanıklı, çağdaş yaşamla uyumlu, sosyal donatıları bulunan, altyapısı, üst yapısı ve cepheleri ile mevcut kent dokusuyla bütünleşen yani çevreye uyumlu projeler olacağını belirterek, projelerde önem ve öncelik verdikleri konulardan bir tanesinin de mutlaka binaların az katlı olması olduğunu ifade etti.

50 BİN KONUT YAPILACAK

Artık bina kat sayılarını tanımlarken, görünür bina kat sayısını esas aldıklarını ve bodrum katları da normal kat olarak değerlendirdiklerini aktaran Bulut, kot farkından kaynaklanan, silüeti çirkinleştiren yapıların projelerinde görülemeyeceğini vurguladı.

Bulut, bu konuda İstanbul Ayazma'daki proje gibi bazı çok katlı projelerin de revize edilerek, tabiat-şehir ve insan dengesini gözeten az katlı, yatay mimari projeler haline getirildiğini bildirdi.

67 ilin dışında kalan diğer 14 ilde talep geldiği ve konut inşa edilebilecek alan olduğu sürece, bu projenin bu illerde de yapılabileceğini belirten Bulut, alt gelir grubu vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmelerini sağlamak bakımından, 2+1 konut sayısını yüzde 64 olduğunu bildirdi.

TOKİ TAKSİTLERİ NASIL OLACAK?

Konut taksitlerinin 388 liradan başladığına vurgu yapan Bulut, şöyle devam etti:
"Yüzde 64'ü 2+1, yüzde 36'sı 3+1 konut şeklinde. 50 bin konutun, 32 bin 198’i 2+1, 17 bin 802'si ise 3+1 şeklinde. 2+1 konutlarımız 75 metrekare ile 85 metrekare arasında değişmekte ve konut fiyatı 116 bin 400 liradan başlayıp, 13 bin 968 liradan başlayan peşinat miktarları ve 388 liralık aylık taksidi ile beraber 240 aya kadar vade seçeceği bulunmakta. 3+1 konutlarımız ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekte. Konut fiyatımız da 170 bin 720 lira. Peşinatı 17 bin civarında. Aylık taksidi 759 lira ve 180 aya kadar vadesi var. Görüldüğü gibi bugünün şartlarında bu fiyatlar kiranın bile altında. Dolayısıyla vatandaşlarımız kolaylıkla, rahatlıkla buradan konut sahibi olabilecek."

TOKİ TALEP TOPLAMA NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

Başvuru koşullarına da değinen Bulut, Türk vatandaşı olmak ve il sınırları içinde en az bir yıl ikamet etmek şartı bulunduğunu belirterek, 2+1 konutlar için 25, 3+1 konutlar için de 18 yaşını doldurmuş olmak şartının bulunduğunu bildirdi.
Bulut, 2+1 konutlar için hane halkı gelirinin 4 bin 500 liranın altında olması gerektiğini belirterek, bu rakamın İstanbul için 4 bin 800 lira olduğunu bildirdi.

Başvuruların Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla yapıldığını anımsatan Bulut, vatandaşların TOKİ’nin hem internet sitesine hem de çağrı merkezine yoğun ilgisinin olduğunu anlattı.

Bulut, çok yoğun bir ilgi olduğunu ve talep toplama işlemlerinin 19 Nisan’a kadar devam edeceğini bildirdi. Kontenjanı aşan talep olacağını öngördüklerini anlatan Bulut, fazla talep olması halinde noter huzurunda kura çekerek, hak sahipleri belirleyeceklerini söyledi.

Bulut, en geç 36 ay içinde konutları hak sahiplerine teslim edileceklerini belirterek, 2+1 konutların taksit ödemelerinin konut teslimlerinden sonra başlayacağını bildirdi.

Bulut, ilk günkü başvurulara bakıldığında, bütün projelere yoğun talep olduğunu belirterek, gazi ve engelli aileleri için başvuru oranlarına göre değerlendirme yapacaklarını aktardı.

TOKİ konutlarında alımların ardından satış yapanların olduğunun sorulması üzerine, Bulut, "2+1’de satış söz konusu değil. Belki 3+1 için de bu şartları getirebiliriz. Sözleşme aşamasında bu kriterler konacak. Tek amacımız konut sahibi olamayan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak. Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz." dedi.

HANGİ ŞEHİRLERDE EV YAPILACAK? İŞTE DETAYLAR...

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy4